Zihin Haritası Nedir Nasıl Yapılır, Zihin Haritası Örnekleri

Yayınlanma Tarihi: 11 Kasım 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Zihin haritası nedir, zihin haritası sözcükleri ve düşünceleri birbirine bağlamak ve bunları anahtar bir kelime ve yahut düşünce etrafında toplamak için kullanılan bir nevi diyagramdır. Zihin haritası; düşünceleri meydana getirmek, görsel hale sokmak, tasarlamak ve kategorilendirmek anlamına da gelir ve eğitim süreçlerinde, organizasyonlarda, problem çözümlerinde ve karar alma süreçlerinde kullanılır.

Zihin Haritası Nedir Nasıl Yapılır, Zihin Haritası Örnekleri 1

Zihin haritası nedir  sorusunun bir başka yanıtı da bilgiler arasındaki mana ve diğer bağlantıları gösteren ve merkezinde resim olan bir diyagramdır diyebiliriz. Bu diyagramlar ise çoğunlukla sözcükler, çizgiler ve resimler içerir.

Planlama yapmak, not almak ve fikir üretmek için en pratik yolun liste yapmak olduğu düşünülebilir. Ama zihin haritası yapmak varken, uzun uzun liste yapmaya hiç gerek yok. Bu yöntemde zihnin her iki tarafını da aktif hale getirebiliyorsunuz. Bu yöntemle harflerin ötesine geçerek onları canlandırabilir ve sağ beyninizin performansını artırabilirsiniz.

Zihin haritası oluşturmanın belli başlı yöntemleri vardır. Gelin önce bu yöntemlerden bahsedelim, daha sonra da zihin haritası yöntemini nerelerde kullanabileceğiniz konusu üzerinde duralım. Ve bu yöntemin faydaları nelerdir hususuna da değinelim.

Zihin haritasının genellikle hızlı ve pratik bir not tutma şekli olduğu düşünülür; fakat kullanım alanı daha geniştir.

İşte zihin haritasının kullanım alanları:

Zihin haritasını dilerseniz gündelik işleriniz için, dilerseniz haftalık planlamalarınız için, dilerseniz de daha uzun vadeli hedeflerinizi için kullanabilirsiniz.

Zihin Haritası Nedir Nasıl Yapılır, Zihin Haritası Örnekleri 2

Ana hedefinizi neyse onu merkeze alıp, çizdiğiniz dallar vasıtasıyla da alt hedefleri belirleyebilir ve bunları da sağ beyne has bir yöntemle şekiller kullanarak hatırlama işlemini daha kolay hale getirebilirsiniz. Daha sonra alt hedeflerin de alt başlıklarını çıkararak, aralarında bağ kurabilirsiniz. Bu yöntemde eski usul liste yapma işlemine göre daha evvel aklınıza bile gelmeyen bağlar kurabildiğinizi göreceksiniz.

Vizyonunuzu da zihin haritasıyla belirleyebilirsiniz.

Zihin haritasını toplantılara girmeden evvel de kullanabilirsiniz. Toplantıda değinmek istediğinizi hususları zihin haritası yöntemiyle belirleyebilir, yahut toplantılarda faydalanmak için tek bir sayfa halinde hazırlayabilirsiniz.

İnsanların çoğu için en zor işlerden bir tanesi de topluluk önünde sunum yapmaktır. Böyle bir durumda en korkulan şey söylenecek şeylerin unutulması yahut hata yapılmasıdır. İşte zihin hartası yöntemiyle üzerinde konuşulacak konular belirlenir, birbirleri arasında ilişki kurulur ve akılda kalacak anahtarlar tespit edilir.

Bunların haricinde raporlama, birleştirme, not tutma, beyin fırtınası gibi konularda da zihin haritasından faydalanılabilir.

Sözgelimi beyin fırtınası sonucunda ortaya çıkan fikirler, zihin haritası tekniğiyle kaydedildiğinde birbiriyle bağlantılı olan ve örtüşen kısımlar net bir şekilde görülebilir.

Zihin Haritası Nedir Nasıl Yapılır, Zihin Haritası Örnekleri 3

Peki zihin haritası nasıl yapılır bir bakalım.

Zihin haritasının bir ana düşünceye bağlı fikirleri ayrıntılı hale getirip aralarında ilişki kurma yöntemidir. Bu yöntem diğer listeleme yöntemlerine göre daha büyük kolaylıklar ve kolay çalışma şartları sağlar. Buradaki en önemli husus kişiye özel anahtar kelimeler ve simgeler kullanılmasıdır. Uzun cümleler kurmak yerine maksimum üç sözcükten oluşmuş anahtar kelimeler kullanılır ve bunlar dallarla, oklarla ve diğer bağlayıcılarla fikirler birleştirilir. Bu fikirler tıpkı zihindeki gibi birbirine bağlanarak taze bilgilerin anlaşılması ve anımsanması sağlanmış olur.

Zihin haritası nasıl yapılır hususuna boş bir A4 kağıt ve renkli kalemlerle başlayabilirsiniz. Üzerinde çalışma yapmak istediğiniz konu da belliyse diğer aşamalara geçebilirsiniz.

İlkin ana konuyu merkeze alın. Belirlediğiniz konu başlığı her neyse onu kağıdınızın tam merkezine kalın ve büyük kitap harfleriyle yazın. Yanına da konuyu çağrıştıran bir resim yahut simge çizin. Burada hayal gücünüzden destek almalısınız.

Ana başlıktan kollar çıkararak temel başlıkları bu ana başlık etrafındaki kollara büyük harflerle yazın. An konuya destek olacak temel alt başlıkları merkezden çıkan dallara yazın.

Zihin Haritası Nedir Nasıl Yapılır, Zihin Haritası Örnekleri 4

Başlıkların yanına da eğer gerekli olduğunu düşünüyorsanız o başlığı ifade edecek sembol, şekil, figür yahut resmi çizin. Dalları oluştururken merkezdeki ana konu başlığı çevresinde eşit aralıklarla oluşturun. Her dalı çizerken değişik renkte kalem kullanmaya özen gösterin.

Bu kolları da alt başlıklar kullanarak detaylı hale getirin. Temel başlıklar da ince dallarla ayrıntılı hale getirilir. İnce dallara temel başlıkları destekleyen alt başlıklar yazın. Bunları da sembollerle görsel hale getirin. Bu sembollerle destekleme işlemi sağ beyin için hayli önemlidir. Her sembol kişiye özeldir. Aynı şekilde anahtar kelimeler de kişiye özeldir.

Şimdi oluşturduğunuz haritaya bakarak alt başlıkları da birbiriyle ilişkili hale getirin ve kağıttaki bütün ana ve alt başlıkları yeniden gözden geçirin. Birbiriyle ilişkili olduğunu düşündüğünüz başlıkları farklı renkte bir kalemle ilişkilendirin. Bu teknikle beyninize kolaylık sağlayabilir ve işleri daha da kolay hale getirebilirsiniz. Bu bağlantıların yeni bilgilerin anlaşılır hale gelmesinde yahut planların bir zemine oturtulmasında önemli görevler üstlendiğini söyleyebiliriz.

Zihin haritası yöntemiyle not tutarken yahut herhangi bir planlama yaparken sayfalar dolusu not almanız gerekmeyecek. Tüm bunları tek bir sayfa üzerinde planlayabilirsiniz.

Zihin Haritası Nedir Nasıl Yapılır, Zihin Haritası Örnekleri 5

  • Haritadaki konuları kendinize has anahtar kelimeler, simgeler yahut resimlerle ifade edeceğiniz için beyninizi hem sağ hem de sol bölümünü bir arada kullanabileceksiniz.
  • Zihin haritasında tuttuğunuz bu notları yıllar geçse de bütün halinde hatırlayabileceksiniz.
  • Hedef belirleme yaparken konular arasında daha evvel fark etmediğiniz bağlantıları da görebileceksiniz.
  • Bu yöntem size ciddi anlamda zaman kazandıracaktır.

Zihin haritası tekniğini kullanmaya başladığınızda zihninizdeki yapılanmayı görecek ve yeni bilgileri beyninizin sağ tarafını kullanarak kaydedebilmeyi alışkanlık haine getirebileceksiniz.

Zihin Haritası Örnekleri

Zihin haritanızı istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz. Ama temel nokta bir ana konu belirlemek ve onun etrafına bağlanmış alt başlıklar ve onlarında dallanıp budaklandığı bir dizgi oluşturmaktır. Hemen her konuda zihin haritası çıkarabilirsiniz. En çok kullanılanlardan birisi de sağlıklı beslenme zihin haritasıdır. Üzerinde biraz çalışarak kendine has kodlamalarla son derece pratik ve işlevsel haritalar hazırlayarak, işlerinizin hem hızlı, hem doğru, hem de kolay kolay unutmayacağınız bir zemine oturmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook Yorumları

11 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...