Yılbaşı Çiçeği Bakımı Ve Çeşitleri, Yılbaşı Çiçeği Saksı Ve Toprak Değişimi

Yayınlanma Tarihi: 9 Kasım 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Yılbaşı çiçeği bakımı, sadece aralık ve ocak aylarında çiçek verdiği için bu adla anılan yılbaşı çiçeği, oldukça güzel bir saksı bitkisidir. Yılbaşı çiçeği, bulunduğu ortama son derece farklı bir hava katar. Evde ve ofiste mekanları güzelleştiren bir özelliği olan yılbaşı çiçeği, oldukça da uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitkidir. Çiçekleri dökülse bile bakımı yapılırsa her sene düzenli olarak çiçek vermeye devam eder.

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Ve Çeşitleri, Yılbaşı Çiçeği Saksı Ve Toprak Değişimi 1

Yılbaşı çiçeği doğrudan gün ışığına maruz bırakılmamalıdır. Gün ışığı, yılbaşı çiçeğinin yaprak gelişimi açısından son derece önemli ve gerekli bir unsurdur. Çiçeğin hızlı gelişimi için aydınlık ortamda bulunması gerekir. Gün ışığının geldiği yöne doğru eğilim gösterir. Çiçeğin gün ışığı alamayan kısımlar belirli aralıklarla gün ışığına çevrilmelidir. Böylelikle çiçeğin belli bir yöne doğru fazlaca eğimlenmesi de önlenmiş olur.

Yılbaşı çiçekleri yaz mevsiminde haftada en az 2 sefer, kış mevsiminde ise haftada 1 sefer üstten sulanmalıdır. Böylelikle suyun, toprağın her yanına ulaşması sağlanmış olur. Sulamada kullanılan ölçek daima aynı olmalı ve saksının altındaki tabakta biriken su dökülmelidir. Bu sayede bitkinin toprağında koku oluşumu ve haşere üremesi engellenmiş olur.

Yılbaşı çiçeğinin sulama prensibi “kurudukça su vermek” şeklinde olmalıdır. Toprağın kuru mu nemli mi olduğunu anlamak içinse, toprağa parmak batırmak yeterli olacaktır. Eğer toprak ıslaksa, çiçek o gün değil bir sonraki gün sulanmalıdır.

Yılbaşı çiçeği rüzgar akımı olan yerlerden uzak tutulmalıdır. Kış mevsiminde çiçeğin bulunduğu ortamın ısısı 14 ila 15 derecenin altına düşmemelidir. Çiçek rüzgarlı ortamlarda sallandıkça bitkinin sapında oynamalar meydana gelecek, bu da toprak köküne hava akımı girmesine sebep olacaktır ki bu, istenilen bir durum değildir.

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Ve Çeşitleri, Yılbaşı Çiçeği Saksı Ve Toprak Değişimi 2

Böyle bir durumda hem çiçeğin ömrü kısalacak hem de çiçek ve yapraklarında solma ve sararma meydana gelecektir. Bu sebeple yılbaşı çiçeği kapı ve pencere ağzı gibi rüzgar alan yerlerden uzak tutulmalıdır.

Yılbaşı çiçeğinizi, dallarındaki çiçekleri solduğunda yeniden çiçek açabilmeleri için, solan yapraklarını keserek budamalısınız ve kestiğiniz bölgede hava akımı oluşmasını önlemek için de üzerini kapatmalısınız. Silikon yahut zararsız yapışkanlarla bu kapatma işlemini yapabilirsiniz.

Yılbaşı Çiçeği Saksı Ve Toprak Değişimi

Yılbaşı çiçeğinin toprak değişiminin 2 yılda bir sefer Nisan ayı gibi yapılması son derece uygun olacaktır. Nisan ayı olma nedeni, havaların ısınmaya başladığı ay olmasıdır. Toprak olarak humuslu ve lifli toprak seçilmelidir. Bu nitelikteki toprak, yılbaşı çiçeğinin gelişimini olumlu yönde etkiler. Yılbaşı çiçeğinin toprağını değiştirirken, kullanılacak saksının çiçeğe göre biraz büyükçe olmasına özen gösterilmelidir.

Bitkinin çiçekler ve yaprakları sağlıklıysa vitamin kullanımı gereksizdir. Bitkinin çiçekleri solmuşsa ve budaması yapılmışsa bitkinin çiçek açması için çiçekçi dükkanlarında yahut seralarda satılan vitaminlerden istifade edebilirsiniz. Bu vitaminler 1 litre suya 1 kapak ölçüde ilave edilerek 15 günde bir yahut ayda bir sefer uygulanabilir.

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Ve Çeşitleri, Yılbaşı Çiçeği Saksı Ve Toprak Değişimi 3

Yılbaşı çiçeği fazla sulandığında, saksı delikleri tıkalı olduğunda sulama suyu tabağa sızmayıp toprakta biriktiğinde, hastalanan bitki diğer bitkilere yakın olduğunda, toprağın kalitesiz ve vitaminin yetersiz olduğu durumlarda, bitkinin toprağında hastalık ve mantar oluştuğunda, solucan, haşere, sinek gibi canlılar bitkiye zarar verdiğinde solma ve hastalanma eğilimine girer.

Yılbaşı çiçeğini çoğaltmak için bitkiyi köklerini ayırmak icap eder. Bitkiyi köklerinden ayırdıktan sonra nispeten daha küçük bir saksıya dikerek bakımına devam edilmelidir.

Yılbaşı çiçeğinin çiçek açması için ne yapılmalı sorusu, yılbaşı çiçeği seven ve evinde yahut ofisinde yılbaşı çiçeği bulunduran kişiler için oldukça mühim bir yanıta sahiptir. Yılbaşı çiçeği sonbahar ayları sonundan başlayarak Mayıs ayına kadar bir iki sefer çiçek açabilir. Ama çoğunlukla kış başlarında açmaya başlar. Yılbaşı çiçeği ne zaman açar sorusunun yanıtı çiçeğin adında da gizlidir zaten.

Bitkinin çiçek açması için yazın dışarı çıkarmak ve yarı gölgeli bir noktada muhafaza etmek gerekir. Çiçeğin suyu Eylül ve Ekim aylarında azaltılmalı ve çiçek serin bir yere alınmalıdır. Kasım ayında ise asıl durması gereken yere koyun ve düzenli olarak sulayın. Yılbaşı çiçeği ihtimam gösterildiğinde yılda 2-3 sefer çiçek verebilir. Kökleri oldukça hassas olan yılbaşı çiçeği bu sebeple besin alma hususunda zayıftır.

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Ve Çeşitleri, Yılbaşı Çiçeği Saksı Ve Toprak Değişimi 4

Çiçeğin toprağına yahut suyuna ekstra besin takviyesi yapabilirsiniz. Çiçek tomurcuklanmaya başladığında yeri asla değiştirilmemelidir, aksi takdirde tomurcuklarını dökebilir. Bitki çiçek açtıktan sonra sulama işlemi bırakılmalıdır. Çiçeğin yaprakları üzerine arada sırada su püskürtebilirsiniz.

Yılbaşı Çiçeği Fiyatı

Yılbaşı çiçeği fiyatında çiçeğin ebadı, büyüklüğü gibi etkenler de önemlidir. Saksı yılbaşı çiçeğini 25 ila 50 TL aralığında temin edebilirsiniz.

Facebook Yorumları

9 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...