Vücut Kitle İndeksi Hesaplama, Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Formülü

Yayınlanma Tarihi: 11 Eylül 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Vücut kitle indeksi hesaplama, vücut kitle indeksi, boyun kiloya olan oranı demektir. Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır sorusu, kilogram cinsinden vücut ağırlığının, metre cinsinden boy uzunluğu karesine bölünmesiyle hesaplanır.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama,  Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Formülü 1

Vücut kitle indeksi hesaplama için oluşturulan şablon sayesinde boyunuzla kilonuz arasındaki orantıyı hesaplayabilirsiniz. Bu indeks yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösterir. Vücut kitle indeksi tablosunda kilogram cinsinden kilo ve metre cinsinden boyun kesiştiği noktanın içinde bulunan alan, kişinin kilosunun ideal kilosu olup olmadığını gösterir. Eğer mevcut kilonuz, ideal kilonuzun altında yahut üstündeyse sağlıklı kilo artışı yahut sağlıklı kilo kaybı sağlamak ve ulaşılan ideal kiloyu muhafaza etmek gerekecektir.

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır sorusunun yanıtına bir kez daha bakalım. Vücut kitle indeksi vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilir. Çıkan netice şu aralıklarda değerlendirilir:

0 – 18,4: Zayıf

Kilonuzun boyunuzu göre ideal olmadığını, zayıf olduğunuzu gösterir. İdeal kilonun altında olmak, yani zayıflık bazı rahatsızlıklar için risk oluşturan ve arzu edilmeyen bir durumdur. İdeal kiloya ulaşabilmek için beslenme alışkanlarınızı gözden geçirmelisiniz.

18,5 – 24,9: Normal

Bu aralık, boyunuza göre uygun ağırlıkta olduğunuzu gösterir. Dengeli beslenerek ve düzenli egzersizle kilonuzu muhafaza edebilirsiniz.

25,0 – 29,9: Fazla Kilolu

Vücut ağırlığınızın boyunuza göre fazla olduğunu gösterir. Bu durum, gerekli önlemler alınmadığı takdirde pek çok rahatsızlık için zemin hazırlayan obeziteye neden olur.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama,  Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Formülü 2

30,0 – 34,9: Şişman (Obez) – I. Sınıf

Bu aralık, boyunuza göre vücut ağırlığınızın fazla olduğunu gösterir. Yani bu bir başka deyişle şişman olduğunuz anlamına gelir. Şişmanlık pek çok hastalık için risk faktörüdür. Bir uzmandan yardım alarak ideal kilonuza inmeniz sağlığınız açısından oldukça mühimdir.

35,0 – 44,9: Şişman (Obez) – II. Sınıf

Boyunuza göre vücut ağırlığınızın çok fazla olduğunu gösterir. Kalp-damar, hipertansiyon, diyabet ve buna benzer kronik hastalık için risk faktörü olan bir aralıktır.

45,0 ve üstü: Aşırı Şişman (Aşırı Obez) – III. Sınıf

Bu rakamlar sizin için tehlike çanlarının çaldığını gösterir. Aşırı şişman grubuna giriyorsunuz ve çok acil olarak bir uzmana başvurup normal kilonuza inmeniz gerekmektedir.

Facebook Yorumları

11 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...