Turkuaz Taşının Faydaları Ve Sağlığa Etkileri

Yayınlanma Tarihi: 2 Mart 2018 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Şarkılara söz, tuvallere çeşni, takılara ruh olan taşlar vardır. Turkuaz taşı da onlardan birisidir. Firuze adıyla da bilinen turkuaz taşı gözü okşayan cazibeli rengiyle bilinir. Antik dönemde Mısır’da da mücevher yapımında kullanıldığı bilinen turkuaz, göz alıcı rengiyle insanı adeta büyüler. Opak mavi-yeşil olarak tanımlayabileceğimiz turkuaz rengi aslında gökyüzü mavisi ile yeşilin arasında kalan pek çok tonda olabilir. Bazı turkuazlarda altın damarlar da olabilir.

Turkuaz Taşının Faydaları Ve Sağlığa Etkileri

Özellikle gümüş takılarda son derece şık durur. Turkuaz taşının mahareti sadece güzelliği ile sınırlı değil elbette. Oldukça güçlü etkileri olan bir taş olan turkuaz, iletişimin, dostluğun ve sadakatin taşı olarak bilinir. Nazara karşı koruduğu da bilinen turkuaz taşı, kemiklerin güçlü ve sağlıklı olmasını da sağlar. Kemik erimesi ve migrene karşı şifa sağladığı bilinen turkuaz, öksürüğü hafifletir, kan dolaşımını düzenler, solunum ve ciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.

Turkuaz taşının geleceği görme yeteneği sağladığı bilinmektedir. Pratik ve kolay kazanç elde etmeyi sağladığı söylenen bu taşı iş adamları sıkça kullanır. Para taşı olarak da bilinir.

 • Tansiyonu dengeleyen turkuaz, kişiye dinçlik, gençlik ve zindelik verir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren turkuaz taşı akıl ve mantık gücünü geliştirir.
 • Kaygıların üstesinden gelmeyi de kolaylaştıran turkuaz taşı, sindirim sistemine iyi gelir ve ruha huzur verir.
 • Turkuaz taşı takı alanında kullanılabileceği gibi, tesbih, kolye ucu, kolye, bileklik gibi aksesuarların yapımında da kullanılmaktadır. Burada önemli olan husus, taşın tene temas etmesidir.
 • Turkuaz taşı, kullanan kişiye huzur ve dinginlik verir.
 • Kemer tokası olarak kullanıldığında sindirimi rahatlatır.
 • Turkuaz taşının, takan kişiyi kederlerinden arındırma ve şokta olan bir kişinin şok durumundan kolaylıkla çıkabilmesini sağlama gibi özelliklerinden de söz edilebilir.
 • Turkuaz taşının, kişinin bilgeliğini artırmasına yardımcı olduğu da söylenmektedir.
 • Turkuaz taşı gümüş içine gömüldüğünde etkisi daha da artar.
 • Cinsel cazibe ve kadınlık özelliklerini artırır.

Turkuaz Taşının Faydaları Ve Sağlığa Etkileri 1

 • Kemik erimesi hastalığında iyileştirici gücü olduğu söylenebilir.
 • Kan dolaşımını düzenler.
 • Yaşlanma belirtilerini yavaşlatır, gençleştirici etkisi vardır.    
 • Endişeleri giderir, ruhsak gerginliği ortadan kaldırır, migrene bağlı ağrıların hafifletilmesinde faydalıdır.

Her doğal taşta olduğu gibi turkuaz taşı da, zaman içinde yüklendiği negatif enerjiyi boşaltabilmesi için taşın ara ara temizlenmesi gerekir. Turkuazı temizleme işlemi oldukça kolaydır. Turkuaz taşını akar bir suyun altında 5 dakika boyunca yıkamak, tuzlu suda bir müddet bekletmek, yahut toprağın altında 24 saat bekletmek, temizleme işlemi için yeterlidir.

Turkuaz taşı en çok başta İran olmak üzere, Meksika, ABD, Afganistan ve Çin’de çıkarılmaktadır.

Turkuaz taşının şifalı etkilerini gösterebilmesi için mutlaka orijinal olması gerekir. Turkuaz değerli ve pahalı bir taştır. Düşük fiyatla satılan taşlar doğal taş değildir. Sıkıştırılmış firuzeye çok sık rastlanır. Sahte firuze yahut turkuaz taşlar nispeten koyu mavidir ve damarsızdır. Doğal olmayan bir taşın üzerine turkuaz rengi boya sürerek turkuaz görüntüsü verilebilmektedir. Oysa doğal turkuaz taş mavi ile yeşil arası bir renktir. Turkuaz taşını da diğer doğal taşlar gibi güvenilir noktalardan satın almak gerekir.

Turkuaz Taşının Faydaları Ve Sağlığa Etkileri 3

Turkuaz taşının gerçek olup olmadığını anlamak için uç kısmından bir miktar kırarak iç kısmıyla dış kısmı arasındaki benzerlik ve uyuma bakılabilir.

Tüm doğal ve değerli taşlarda olduğu gibi turkuaz taşında da gerekli etkiyi görebilmek için bu taşı alıp kullanacak kişilerin taştan fayda göreceklerine inanıyor olması gerekir. İnançlı ve kararlı bir tutum sergilemeyen kişiler taşın şifalı gücünün etkisini görmekte zorlanacaktır.

Turkuaz fiyatı itibariyle pahalı sayılabilecek bir taştır. Turkuaz taşı fiyatı, turkuazın çeşidine, ebadına, işçiliğine, hangi madenle bir arada  çalışıldığına göre değişkenlik gösterir. Turkuaz taşı ve turkuaz taşı kullanılarak üretilmiş takı ve süs eşyalarının yüksek fiyatlı olması normaldir. Piyasada turkuaz yahut firuze adıyla düşük fiyatla satılan takıların, gerçek doğal taş olmadığını da yeniden vurgulayalım.

Facebook Yorumları

2 Mart 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...