Tırnak Mantarı Nasıl Geçer

Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2016 Ekleyen: Merve KARA


Tırnak Mantarı Nasıl Geçer Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2016
Ekleyen: Merve KARA

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer

Tırnak mantarı, el ve/veya ayak tırnaklarında ortaya çıkabilen bir harici enfeksiyondur. Mantarlar oluşmak için bulaşmak zorunda değildirler. Yani, bir başka mantarlı kişi ile temasınız olmasa da mantar oluşumu mümkün olabilir veya mantarlı kişilerle sürekli temas halinde olsanız da mantar sorunu yaşamayabilirsiniz. Mantar tedavisi çoğunlukla mantar ilaçları yardımıyla yapılır. Tırnak mantarı ilaçları ise mantar kremi formatında ortaya çıkmaktadır. Ne yazık ki mantar tedavisi oldukça zor ve çoğu vakada başarısızdır. Özellikle tırnak hastalıkları tedavi edilse bile şekil bozukluğunun düzeltilmesi oldukça zordur.

Tırnak Mantarı Neden Olur

Tırnak mantarı bakterilerin, yuvalanıp, sporlanması ile ortaya çıkar. Tırnaklar, mantarların yaşaması için oldukça elverişli bir ortam sunarlar ve yapıları da mantar oluşumunu teşvik eder.

Özellikle ayak parmaklarında ve çoğunlukla da baş parmakta ortaya çıkarlar. Başlıca sebepleri,

 • Uzun süre ayakkabı giymek,
 • Hava almayan ve kötü malzemelerden üretilmiş ayakkabıları kullanmak,
 • Ayak temizliğine önem vermemek

Şeklinde bilinmektedir.

Tirnak Mantari Nasil Gecer

El tırnaklarında oluşan mantarlar ise daha az görülür. Çok fazla su ile haşır neşir olan kişilerde. Ellerini tutmayanlarda ortaya çıkar. Sanıldığı gibi devamlı el yıkamak mantara iyi gelmez. Mantar nemli ortamları heleki bazı tip deterjanları çok sever.

Diyabet hastalarında ve dolaşım sistemi bozukluğu olanlarda daha sık görülmektedir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı tedavisi, bakteriyel tedavi ve estetik tedavi olmak üzere 2 safhada seyreder. Öncelikle mantarın tamamen silinmesi gereklidir. Bunun için sorunun mantar olduğunun kesin olarak tespiti gereklidir. Gerekli testler yapılmalıdır. Zira tırnak mantarı şekil bozuklukları bazı vitamin ve mineral eksiklikleri ile aynı sonuçları gösterir ve karıştırılabilir.

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir

Tırnak mantarı çok ilerlemiş, tırnağı bütünüyle sarmış ve ciddi şekil bozukluklarına yol açmışsa estetik tedavisi cerrahi yöntem dışında mümkün olmayabilir. Ancak henüz başlamış tırnak mantarı için, tırnak mantarı ilaçları, mantar kremi ve bazı kozmetik yöntemler kullanarak yapılacak mantar tedavisi, kalıcı hasarın önüne geçer ve mantarın ilerlemesini engeller.

Şekil bozukluklarının giderilmesi için ise, çeşitli kitler ve özel törpü makinaları kullanılmaktadır. Mantar tedavi edildiğinde yerine gelen tırnağın sağlıklı olacağı tezinden hareketle, gelen tırnağa bakım yapılmalı ve şekil bozukluğu engellenmelidir.

Tirnak Mantarina Ne iyi Gelir

Tırnak Mantarı İlacı

Tırnak mantarları için haricen kullanılan, topikal antifungal merhemler ve pomadlar kullanılır. Mantarın tipine ve şiddetine göre kullanılacak ilaca hekimin karar vermesi daha doğru olacaktır. Kişisel olarak eczaneden tedarik edeceğiniz ilaçlar etkisiz olabilir. Ayrıca mantar ilaçları ağır ilaçlardır. Özellikle ağızdan alınan mantar ilaçları asla hekim denetimi olmadan kullanılmamalıdır.

Ayrıca hem şekil bozukluklarına hem de mantara karşı mücadele eden, kitler de eczanelerde reçetesi olarak satılmaktadır.

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

Tırnak hastalıkları söylediğimiz gibi tedavisi çok zor olan ve çoğu zaman da mümkün olmayan sorunlardır. Bu nedenle tıbbi yöntemler şu an için tam olarak başarılıdır demek doğru değildir. Elbette belli bir başarı oranı vardır, ama tıp camiası dahi tırnak mantarı ile ilgili yeterince tedavi yöntemi olmadığını kabul etmektedir.

Tirnak Mantarina Bitkisel Cozum

Ancak bu hastalıkla ilgili çok çeşitli bitkisel alternatif tedavi yöntemleri vardır.  Bunlardan bazıları,

 • Zeytinyağı ve çayağacı yağını karıştırıp, gün aşırı tırnaklarınıza sürün
 • Hasta tırnağı bir limona batırın ve yarım saat kadar bekleyin
 • Bir leğen suya bir çay bardağı elma sirkesi koyun ve tırnaklarınızı bu suda bekletin
 • Zeytinyağı ve kekik yağını eşit ölçekte karıştırın ve tırnağa uygulayın
 • Bir fincan kastır yağına çeyrek limon ekleyin, her gün tırnaklarınıza uygulayın
 • Haşlanmış kekik suyuna her gün düzenli olarak tırnaklarınızı batırın.
 • Sarımsağın suyuna tırnaklarınızı batırabilirsiniz
 • Karbonat iyi bir antiseptiktir. Macun kıvamında karbonatı hasta tırnağa gündelik olarak uygulayın.

Facebook Yorumları

16 Mart 2017

3 Comments so far. Feel free to join this conversation.

 1. Fikret 7 Haziran 2017 at 08:56 - Reply

  Ben 5 ml elma sirkesine 3 ml limon kolonyası ekleyerek tırnak ve çevresindeki deriye sürüyorum. Yeni gelen tırnağın bozulmasını engelledim. 4 ay oldu ve çok az şekil bozukluğu kaldı. Sirkedeki asetik asit ile kolonyadaki etil alkol, etilasetat esterini oluşturuyor. Bu ester çok dayanıklı değil. 3 gün içinde bulanık görüntüsü şeffaf hale dönüşüyor. Bu nedenle az miktarda 2 günde bir yenisini hazırlıyorum. Çok kolay ve el altındaki malzemelerle yapılan etkili bir tedavi. Hazırladığım esteri 10 ml’lik serum fizyolojik için kullanılan plastik tüplere doldurarak kullanıyorum. Faydalı olması dileğimle,

 2. Ufuk 27 Haziran 2017 at 02:39 - Reply

  20g Trosyd Deri Kremini günde bir kaç defa ayak tirnaklarima kalinca tabaka olarak sürdüm ve cok hizli etkisini gördüm.

 3. Candan 22 Mart 2018 at 15:55 - Reply

  Merhabalar. Tirnak mantari icin doktorumun ” Bunun tek tedavisi budur ” dedigi tarifi suydu ve cok iyi geldi. Denemenizi tavsiye ederim..
  Eczaneden aldigimiz baticon u bir kurdan veya kulak cubugu yardimiyla veya istediginiz uygun bir seyle tirnak ile et arasina damlatmak. Bunu yapatken tirnagin etini yapabildigimizce one dogru acitmadan ceker gibi yaparak tirnagin derinlerine kadar baticonun inmesini saglamak. Hepsi bu. Iyilesinceye kadar sabah ve aksam devam edin. Sifa olmasi dilegimle.

Yorumlarınızı bekliyorum...