Tansiyon Yükselmesi

Yayınlanma Tarihi: 23 Şubat 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Tansiyon yükselmesi, kan basıncının normalden fazla olması, kalbin kasılma anında damarlara uygulanan basıncın yüksek olmasıdır. Tansiyon yükselmesi nedir sorusunun yanıtı özetle budur. Tedavi edilmeyen tansiyon yüksekliği kalp yetmezliği, kalp büyümesi, damarlarda daralma, inme, böbrek yetmezliği, beyin kanaması, körlük gibi çok ciddi hatta hayati tehlike taşıyan sorunlara sebep olabilmektedir.

Erken teşhis edilen ve tedavisi ihmal edilmeyen hipertansiyon kontrol altına tutulabilmektedir. Yüksek tansiyon ülkemizde her üç kişiden birinde görülecek kadar yaygın bir sağlık problemidir. Yüksek tansiyon bazen hiçbir belirti de vermeyebilir.18/11 değerine ulaşana kadar yüksek tansiyon probleminiz olduğunu anlamayabilirsiniz bile.

İşte bu durum son derece tehlikelidir. Zira tansiyon yüksekliği damarlarda ve organlarda harabiyet ve tahribata sebep olmaktadır. Normal kan basıncı değerleri her kişide farklılık göstermektedir.

18 yaşını geçmiş bir yetişkinde sistolik yani büyük tansiyon en fazla 13; diastolik yani küçük tansiyon ise en fazla 85 olmalıdır. Sınır değerler ise 14/9’dur.  Aniden yükselen tansiyonda kişide kulak çınlaması, baş dönmesi, nefes darlığı, çift görme, baş ağrısı, bulanık göme, ritmi bozulmuş kalp atışları ve bazen de burun kanamasıdır.

Tansiyon Yükselmesi Nedenleri

Belirli sebepler haricinde tansiyonun yükselmesinin sebepleri bilinmemektedir. Buna esansiyel hipertansiyon denilir. Her ne kadar sebepleri bilinmiyor desek de egzersizden uzak hareketsiz bir yaşam, fazla kilo hatta obezite, yağlı besinler, hormonal rahatsızlıklar, aşırı alkol tüketimi, böbrek hastalıkları, doğum kontrol hapları, fazla tuz tüketimi, sigara gibi faktörler hipertansiyonu tetikler. Bunlar tansiyon yükselmesi neden olur sorusuna verilecek yanıtlardır.

Tansiyon Yükselmesi Nedenleri

Tansiyon yüksekliğinin bir diğer sebebi de ilerleyen yaştır. Herkeste görülecek diye bir kaide yok ama yaşla birlikte sağlıksız beslenmeye bağlı olarak damarların daralması, kolesterol, kilo artışı, bel çevresinde yağlanma ve organlarda meydana gelen deformasyon gibi sebepler de tansiyon yükselmesini tetiklemektedir.

Yüksek tansiyonun en sık görülen sebeplerinden birisi de ailesel sebeplerdir. Kalıtımsal sebeplere bağlı olarak gelişen yüksek tansiyon rahatsızlığı bu gibi durumlarda adeta geliyorum der. Kalıtımsal sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan yüksek tansiyon, sağlıklı beslenme programı ve disiplinli bir yaşamla kontrol altına alınabilir.

Yüksek tansiyon Güney Asya kökenli kişilerde daha sık görülür.

Tansiyon Yükselmesi Nedenleri 2

Hamilelikte tansiyon yükselmesi de özellikle anne adaylarını endişeye sürükleyen bir durumdur. 10 hamile kadından 1 yahut 2’sinde yüksek tansiyon görülür. Gebelikte tansiyon yükselmesi anne ve bebek ölümlerinde önemli bir pay sahibi olduğundan üzerinde önemle durulması gereken rahatsızlıkların başında gelir.

Hamile kadındaki yüksek tansiyon, plasentaya yetersiz kan akışına sebebiyet verir. Bu da bebeğin ihtiyaç duyduğu besini ve oksijeni yetersiz alması demektir. Bu da bebekte büyüme geriliği oluşturabilir.

Küçük tansiyonun normalden biraz daha düşük olması kalp damar hastalıklarından uzakta yaşandığını gösterir ve aslında avantajdır. Ama küçük tansiyonda yükselme yaşanması da, büyük tansiyon kaç olursa olsun tansiyonun yükseldiğine delalettir.

Tansiyon Yükselmesi Nedenleri 3

Küçük tansiyondaki yükselme, yağlı yiyecek tüketimi, yorgunluk, sıcak ortamda fazla kalmak gibi sebeplere bağlı olarak da gelişebilir. Küçük tansiyonda yükselme sık sık tekrarlamıyorsa, nadir olarak yaşanıyorsa yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişikliklerle durum normale döndürülebilir. Ama sık karşılaşılan bir durum halini aldıysa muhakkak bir hekime danışmak gerekecektir. Hekime danışmadan ve onun bilgisi ve önerisi dışında da ilaç kullanımında bulunmamak gerekir.

Facebook Yorumları

16 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...