Sumak Nedir, Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 11 Eylül 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Sumak faydaları, sumak Antepfıstığı familyasına mensup, sıcak iklimleri seven, mercimek iriliğinde meyve veren bir bitkidir. İşte sumak ağacının mercimeğe benzeyen bitkisi toz haline getirilir ve mantı, kebap, cacık, salata gibi yemeklere tat vermek için kullanılır. Sumak bitkisinin tadı ekşimsi olduğundan, yemeklerde ve salatalarda limonumsu bir etki de meydana getirir.

Sumak Nedir, Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Sumak Faydaları Nelerdir?

Sumak bitkisi yemekleri tatlandırmakla kalmaz, sağlığa da pek çok fayda sağlar.

 • Sumak bitkisi yoğun C vitamini içerir ve antioksidan özelliği fazladır.
 • Sumak kalp damar hastalıklarına karşı da koruma sağlar.
 • Diyabet hastalarının sumak tüketmesinde fayda vardır.
 • İshale iyi gelir.
 • Kandaki şekeri düşürür.
 • İştah açar.

Sumak bitkisinin  yaşlanmayı önlediği ve solunum sistemi hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

 • Kalp ve beyin sağlığını da koruduğu bilinen sumak, anti-inflamatuar yani iltihap giderici özelliğiyle romatoid artrit ve cilt hastalıklarının tedavi sürecinde destek sağlar.
 • Reflü, kabızlık, ateşli hastalıklar, mide üşütmesi, huzursuz bağırsak sendromu gibi hastalıklarda da sumağın şifalı gücü harekete geçer.
 • Damarlarda daraltıcı etki yaparak kanamayı keser.
 • Artrit ve benzeri kemik rahatsızlıklarına ve deri problemlerine iyi gelen sumak, yaprakları ile hazırlanan lapa ile deri rahatsızlıklarını iyileştirme gücüne sahiptir.
 • Diş etleri ve dudaklardaki iltihaplanmaları iyileştirir.
 • Kansere karşı koruyucu vazife görür.
 • Sindirim sistemini da rahatlatan sumak, hazımsızlığa birebirdir.
 • İdrar kaçırma ve idrar tutamama gibi rahatsızlıkları olanlar düzenli olarak sumak tüketebilirler.

Sumak Nedir, Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir? 1

Sumak Nerelerde Kullanılır?

Sumak bitkisi daha çok baharat olarak kullanılır. Kokuyu baskıladığı ve azalttığı için bilhassa soğan salatalarında sıkça kullanılır. Ekşimsi tadı hem iştah açar, hem de ağızda hoş bir aroma bırakır. Çoğunlukla baharat olarak kullanılan sumak, su ile kaynatılarak gargara da yapılabilir.

Sumakla yapılan gargaranın diş eti rahatsızlıkları ve boğaz rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Sumak kaynatılıp içildiğinde ise zehirlenmelere iyi gelir. 1 litre kaynar suya 100 gram sumak ilave ederek 10 dakika demlendirin ve günde 3 sefer için. Gargara olarak da istifade edebilirsiniz.

Sumak Zayıflatır mı?

Kilo verme isteği, zayıf olmak ve zayıf kalmak tüm insanların ve bilhassa kadınların en büyük arzularından birisidir. Bu sebeple sumağa da beslenme ve diyet listelerinde sıkça yer verilir; zira sumak kilo verimini hızlandıran bir bitki olarak bilinir. Kandaki şeker oranını dengeleyen sumak, özellikle diyet zamanlarında birdenbire kriz şeklinde gelen tatlı yeme isteğini bastırması açısından önemli bir baharattır.

Sumak Nedir, Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir? 2

Şekerli gıdalardan uzak durulduğunda da tatlı yeme isteği frenlenmiş olur. Yani aslında sumak tüketmek, doğrudan zayıflama sağlamaz, sadece kilo verme sürecine katkı sağlar.

Sumak Ekşisi Nasıl Yapılır?

Sumak ekşisi, sumaktan elde edilen kıvamlı bir sostur ve salatalarda, kebaplarda lezzet arttırıcı olarak kullanılır. Sumak ekşinizi evinizde yapmak istiyorsanız işte size kolay bir formül.

Evde sumak yapmak için ekşi sumak kullanmanız gerekecek. Büyükçe bir kabın hatta leğenin içinde 10 kilogram sumak koyun ve sumakların üzerini örtecek kadar da su ilave edin. Sumağın ekşi özü suya geçecektir. Sumağı süzün ve bir başka kaba alarak üzerine yeniden su ilave edin. Bu işlemi sumağın ekşisi iyice suya çıkana kadar devam ettirin. Süzdüğünüz tüm ekşi sumak sularını bir araya getirin ve tortusunun çökmesi için üzerine bir miktar un serpin.

Sumak Nedir, Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir? 3

Tortusu çöktüğünde üstte kalan duru sumak suyunu, tortusuna değdirip bulandırmadan büyükçe bir cam kavanoz içine alın ve ağzını tülbentle örterek kızgın güneşte bekletin. Sumak suyu birkaç gün bu şekilde güneşte beklesin ve kendini iyice çeksin. Hatta daha da kıvam alması için birkaç taşım kaynatarak koyulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sumak ekşiniz hazır. Sofralarınızda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Facebook Yorumları

11 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...