Siyah Noktalara Doğal Çözümler

Yayınlanma Tarihi: 12 Kasım 2017 Ekleyen: Gaye AKSOY


Yüzün belirli bölgelerinde, özellikle de burun, çene ve alında bulunan siyah noktalar, yüzün rutin temizliğinin yapılmamasından kaynaklanırlar. Siyah noktaların oluşumunun önüne geçmek için yapılacakların başında, cildinize uygun bir ürünle temizlemek gelmektedir.

Siyah Noktalara Doğal Çözümler

Ardından doğal bir cilt toniği ile cilt gözenekleri iyice açılmalıdır. Aşağıda verilecek olan tarifleri uygulamadan önce buhar banyosun yapılması önerilmektedir. Tariflerin uygulanmasının ardından, bir süre beklenmeli ve cilt soğuk su ile durulanmalıdır.

Buhar banyosu ile gözenekler açılır

Banyo yapmak ciltte doğal buhar banyosu etkisi yaratmaktadır. Bu yüzden siyah nokta giderici tarifler uygulanmadan önce mutlaka buhar banyosu yapılmalıdır. Buhar banyosu için 1 litre kaynamış suya bir paket papatya kurusu eklenerek 5 dakika kadar beklenmelidir.

Ardından yüz sıcak su dolu kaba yaklaştırılmalıdır. Bu sırada kişi kabı örtecek bir havlu ile başını kapamalıdır. Bir süre beklenmeli ve yüzdeki nem havlu ile silinmelidir.

Limon ve karbonat maskesi

Limonun yağı ve suyu iyi bir kir çözücüdür. Limon cilt için kullanıldığında gözeneklere nüfus ederek kiri ve yağı çözer. Devamında karbonat ile ovulursa gözeneklerin içi tamamen boşaltılmış olur.

Siyah Noktalara Doğal Çözümler 1

1 yemek kaşığı karbonat ile limon suyu karıştırılır. Karışım macun kıvamına geldiğinde siyah noktaların bulunduğu bölgelere sürülür. 20 dakika kadar bekletilmesinin ardından cilt soğuk su ile durulanmalıdır. Soğuk su ile durulama önemli bir noktadır. Çünkü soğuk su cildi gererek gözeneklerin kapatılmasına destek olur.

Süt ve jelatin maskesi

Jelatin birçok aktar ve süpermarkette bulunmaktadır. Yapışkan olması sebebiyle siyah noktaları bulundukları yerden tamamıyla söker. Ancak renklendirilmiş olan jelatinlerde  kimyasal maddeler bulunmaktadır. Bu yüzden sade olan jelatinler tercih edilmelidir.

Mikrodalga için kullanılan bir kaba 1 yemek kaşığı jelatin, 1 yemek kaşığı süt konulur. Ardından bu malzemeler macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Mikrodalga fırında 15 saniye kadar bekletilir. Yüze uygulanan maske kuruduğunda yüzden soyularak çıkarılır. Ardından cilt soğuk su ile durulanmalıdır.

Yulaf ve yoğurt maskesi

1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Daha sonra bu karışıma 1 yemek kaşığı süzme yoğurt eklenir. Daha önceden temizlenmiş olan cilde uygulanır. 20 dakika kadar beklemenin ardından soğuk su ile durulanmalıdır.

Siyah Noktalara Doğal Çözümler 2

Gül suyu, kil ve elma sirkesi maskesi

  • Kil, yüzyıllardır saçtan vücuda, hatta kap kacağa kadar kullanılmıştır. Kilin temizleyici ve yumuşatıcı etkisi bulunmaktadır. Elma sirkesi gözenekleri açar, gül ise ciltte kalan son kiri tamamıyla söküp atar.
  • 1 yemek kaşığı gül suyu, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı kil karıştırılır. Karışım macun kıvamına geldiğinde yüze sürülür ve 30 dakika kadar bekletilir.  Ardından cilt soğuk su yardımı ile iyice durulanmalıdır.
  • Tüm bunların dışında cildin  güvenilir ve cilde uygun bir tonikle sabah akşam temizlenmesi, siyah noktaların azalarak yok olmasına büyük yardımcı olacaktır.

Facebook Yorumları

12 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...