Sıvı Yağlı İrmik Helvası

Yayınlanma Tarihi: 5 Ocak 2018 Ekleyen: Gaye AKSOY


Sıvı Yağlı İrmik Helvası Yayınlanma Tarihi: 5 Ocak 2018
Ekleyen: Gaye AKSOY

Dondurmalı ya da sade, balıktan sonra, et yemeklerinden sonra en iyi giden tatlı irmik helvasıdır. Buram buram kokusunu duyup da iştahı kabarmayan yoktur. Arasına dondurma koyup, üzerine de çikolata sosu sıkınca, helva tamamen modern çağ tatlılarına dönüşüyor.

İrmik Helvası İçin Gerekli Malzemeler

 • 3 su bardağı irmik
 • 2 su bardağı süt
 • 2 su bardağı şeker
 • 1 çay bardağı dolmalık fıstık
 • 1 çay bardağı ince çekilmiş ceviz
 • 1 çay bardağı sıvı yağ

İrmik Helvası Tarifi

 1. Geniş bir tencere ocağa alın. En kısık ateşte ocağı yakın. Sıvı yağı ve dolmalık fıstıkları tencereye boşaltın. Fıstıkları güzelce ağır ateşte kavurun.
 2. Kavrulan fıstıklara irmiği ilave edin. Uzun uzun irmiği kavurun. Kokusu çıkıp rengi hafif koyulaşana kadar kavurma işlemine devam edin. Bu evre önemlidir, irmiği kavururken yakmamaya dikkat edin.
 3. Üzerine toz şeker ve ince çekilmiş cevizi ilave edip güzelce karıştırın. Oda ısısında bekletilen sütü ağır ağır tencereye ekleyin. Bir yandan da karıştırmaya devam edin ki tortu oluşumu gözükmesin. İyice koyulaşıp hamurdan biraz daha katı bir hal alınca ocaktan alın. Helvanız hazır. İstediğiniz şekli vererek servis edebilirsiniz.
 4. Servis önerisi; küçük bir kaseye, kasenin yarısını dolduracak şekilde irmik koyun. Koyduğunuz irmik helvasının ortasına hafif kuyu şeklini verin. Vanilyalı veya çikolatalı dondurmayı bu kuyuya koyun. Üzerini tekrar irmik helvası ile kapatıp ters bir şekilde servis tabağına çıkartın.
 5. Üzerine çikolata sosu gezdirerek servis edin. Hem sunum şık olacaktır hem de kaşığı vurduğunuzda helvanın arasından sızan dondurma lezzeti helvayı daha leziz bir hale getirecektir.

Afiyet olsun.

Özet
Yemek Adı
Sıvı Yağlı İrmik Helvası
Yayın Tarifi
Hazırlama Süresi
Pişirme Süresi
Toplam Süre
Puan
2 1 Oy

Facebook Yorumları

6 Nisan 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...