Sivex Nedir, Fiyatı, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 4 Ocak 2018 Ekleyen: Gaye AKSOY


Sivex sivilce tedavisinde kullanılan ilaç olmaktadır. Ergenlik çağına giren gençlerin ve diğer kişilerin cilt üzerinde çıkan sivilceler için tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Reçete ile satılır. Doktor tavsiyesine göre kullanılır. Sivex Doktorun verdiği talimatlara göre kullanılırsa kısa sürede etkisini gösterecektir. Sivex kullanım talimatlarına uyulması gerekir. Kullanım talimatlarına uyulmadığı zaman istenilen sonuç elde edilemez.

Sivex Nedir, Fiyatı, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Sivex Nedir?

Sivex losyon içeriğinde bulundurmuş olduğu sodyum sülfasetamid sivilcelerin tedavisinde kullanılmış olan antibakteriyel diğer bir adı ise bakteri öldürücü bir ilaç olmaktadır. Sivex losyon içerisinde bulunan hyaluronik asit, sodyum tiyosülfat, disodyum hidrojen fosfat dhidrat,  potasyum dihidrojen fosfat, sodyum metil paraben ve disodyum edta olmak üzere bir miktar saf su bulunur.

Sivex losyon anti bakteriyel madde bulundurduğu için sivilcelerin oluşumunda yetkili olan bakterilerle savaşarak sivilce oluşmasını engeller. Sivex losyon daha önce kullanıp alerji yapmış ise bu ilacı kullanmayınız. Sivilce tedavisinde kullanılmaktadır.

Böbrek yetmezliği ve astım gibi hastalığınız bulunuyorsa Sivex losyonu asla kullanmayınız. Gözünüze gözaltı gibi hassas olan yerlere temas ettirmeyiniz. Sivex losyonu ciltte meydana gelen yanık, açık yara, seyrek ve tahriş olmuş olan yerlere uygulama yapmayınız. Bu ilacı geniş alan cilt yüzeyine uygulama yapmayınız. Sivex losyonunu 12 yaşından küçük çocuklar da kullanmayınız.

Sivex losyon çok etkili sivilce losyonu olmasından dolayı Doktorlar tarafından tedavi amaçlı olarak hastalarına reçete yapmaktadır. Ergenlik çağında olan gençlerin kıl ve kök çevresinde bulunan bakteriler yerinde durmayarak etrafa yayılmaktadır. Bundan dolayı cilt üzerinde pembe kabarcıklar şeklinde sivilceler oluşmaktadır. Bunların tedavisinde en etkili ilaç sivex losyon olmaktadır.

Sivex Nedir, Fiyatı, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? 2

Sivex losyon krem şeklinde değil sıvı halde bulunmaktadır. Sivex losyon içeriğinde her 1 gramında 100 miligram sodyum sülfasetamid bulunmaktadır. Yalnızca sivilce tedavilerinde ilaç olarak kullanılır. Ortaya çıkan can sıkıcı sivilceler Sivex kullanımı sonucu ortadan kaybolur. Sivex kullanırken kullanma talimatlarına uyulması gerekir. Sivex sivilce olan yerlere uygulaması yapılmalıdır. Büyük alanda uygulama yapıldığı zaman sağlıklı olan yerlere zarar verebilir. Sivex losyon kullanırken fazla miktarda kullanmak cilde zarar verir.

Sivex düzenli kullanıldığı halde belirtilerde iyileşme görünmüyorsa ilacın kullanımını bırakmanız gerekir. Bu durumu doktora bildirmek gerekir. Sivex kullanırken giysilere değdirmeyiniz. Açık renkli elbiselere temas ettiği zaman sarı renkler ortaya çıkar. Sivex kullanımı genel olarak ergenlik çağına girmiş kişiler tarafından kullanılmaktadır.

Sivex sivilce tedavisinde kullanıldığı için ergenlik çağına giren kişiler de çok fazla sivilceye ortaya çıkar. Sivex kullanarak bu sivilcelerden ergenlik çağında olan kişiler kurtulmuş olur. Gebelik ve hamilelik gibi durumlarda doktora danışılmadan kullanımını yapmayınız. Sivex cilt üzerinde biriken bakterileri ortadan kaldırmaktadır. Sivex genel olarak kıl kökünde ortaya çıkan bakterilerin yaşaması sonucu meydana gelen içi iltihap dolu kabarcıklı olan sivilcelerde kullanılır.

Sivex losyon 50 gramlık polipropilen şişelerde satışı yapılmaktadır. Günde 2 defa sabah ve akşam kullanılır.

Sivex Nedir, Fiyatı, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? 3

Sivex Fiyatı Nedir?

Sivex losyon ilacının ağzı ve polietilen kilitli kapak ile kapatılmış olarak piyasada bulunmaktadır. 50 gram şeffaf losyon olarak polipropilen şişe içerisinde kullanımı sağlanmıştır. Sivex losyon eczanelerde bulunmaktadır. Sivex losyon 50 gram fiyat olarak 21.65 TL olmaktadır. Sivex losyon reçeteli olarak satılmaktadır.

Etken madde sodyum sülfasetamid 21.65 TL. dir.  Sivex losyon fiyatı yurdumuzda ortalama fiyat olarak 21.65 TL den satılmaktadır. Bu fiyat 2017 yılına ait fiyat olmaktadır.

Sivex Nasıl Kullanılır?

Sivex losyon cildinize uygulama yapmadan önce ve uyguladıktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayınız. Tahriş etkisi olmayan sabun sürmeniz gerekir. Cildinizi yıkadıktan sonra havluyla kurulama işlemi yapınız. Sivex losyonu doktorun vermiş olduğu Reçeteye göre kullanılması gerekir. Tedavi süresince doktorun talimatına uyumak yararlı olur. Sivex kullanacağınız bölgeyi iyice temizleyip kurulamak gerekir.

Kurulama işleminden sonra akneli yere ince bir tabaka halinde uygulama yapınız. Uygulama yaparken hafif şekilde cildinize yediriniz. Günde 2 defa sabah ve akşam uygulama yapınız. Sivex losyon düzenli kullanıldığı zaman cilt üzerinde bulunan gözenekleri temizleyerek sivilce çıkmasını engeller. Sabah ve akşam günde 2 defa uygulandığı zaman sivex losyon yüzde 25 veya 30 dakikaya kadar bekletilir.

Sivex Nedir, Fiyatı, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? 4

Bekleme yapıldıktan sonra yıkanması gerekir. Doktorunuzun başka bir tavsiyesi yok ise günde 2 defa uygulamak yeterli olacaktır. Sivex losyon çok etkili gözenek temizleyici  olmasının yanında sivilce tedavisinde uygulanmaktadır. Genel olarak antibiyotik ile beraber alınır. Özellikle folikülit ve akne vulgaris tedavilerinde etkili olmaktadır. Yurdumuzda genç nüfusun fazla olması nedeniyle sivilce tedavisi oldukça fazla yapılmaktadır. Sivilce tedavisinde sivex losyon kullanımı çok etkili olmaktadır. Sivex losyon deri üzerine uygulama yapılmaktadır.

Sivex losyon kullanım aşamasında olurken cildinizde tahriş meydana geldiyse kullanmayı bırakınız. Sivex losyon kullanımı bebeğe zararlı olmadığından dolayı hamilelerde kullanabilir. Zorunlu bir durum olmadığı sürece sivex losyon kullanımı yapmayınız. Sivex birçok çok cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan enfeksiyonlara karşı kullanılan gentamisin ilaçlarla beraber alınması sakıncalıdır.

Böbrek yetmezliği olan kişiler sivex kullanmasınlar. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda sivex kullanımı tam olarak yan etkileri tespit edilmemiştir. Sivex kullanmayı unutmuş iseniz unutmuş olduğunuz zaman dozunu ayarlamak için çift doz ayarlaması yapmayınız.

Sivex çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanması gerekir. Oda sıcaklığı 25 derece altında olan yerlerde saklayınız. Ambalaj üzerinde bulunan son kullanma tarihi geçen sivex ilaçlarını kullanmayınız. Sivilcenin ortaya çıkmasından itibaren sivex kullanımı sonucu çıkan sivilceler ortadan kaybolur. Doktor tavsiyesine göre kullanımı daha yararlı olur.

Sivex Nedir, Fiyatı, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? 5

Sivex Yan Etkileri Nelerdir?

Sivexin yan etkileri bulunmaktadır. Ortaya çıkan yan etkiler şunlardır:

  • Ciltte meydana gelen tahriş
  • Ciltte yanmalar oluşması
  • Batma hissi oluşması
  • Kızarıklık meydan gelmesi
  • Kaşıntının meydana gelmesi
  • Cilt kuruluğu oluşması
  • Ciltte ödem oluşması
  • İlacın kullanıldığı alanda sararma meydana gelmesi

Bu belirtiler sivex in yan etkileri olmaktadır. Sivex doktor kontrolü olmadan kullanılmamalı. Nefes almada güçlük, karın ağrısı, kurdeşen, dudaklarda, dilde, yüzde ve boğazda şişlikler meydana gelir. Bu tür yan etkiler ortaya çıktığı vakit doktorunuza bildirmeniz gerekir.

İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın herhangi bir yan etki yoktur. Sivex losyon kullananlar oldukça fazladır. Sivex losyon kullanımı hakkında yapılan yorumlar genel olarak sivex losyonun sivilce yönünde etkili olduğunu anlatmaktadırlar. Çok nadir olsa da sivex losyonunun etkili olmadığını anlatan yorumlarda bulunmaktadır. Sülfonamid grubu ilaçları tekrar kullanımında aşırı duyarlı tepkimeler olabilir.

sivex-nedir-1

 

Deri döküntüsü ortaya çıktığı vakit sivex losyon kullanımını durdurunuz. Sivex losyon içerisinde bulundurduğu sodyum sülfasetamid maddesi güneş ışınlarına karşı hassas olmaktadır. Bu nedenle güneş ışınlarından ve bronzlaştırma  uygulamalarından vazgeçmeniz gerekir. Bundan dolayı sivex losyon kullanırken güneş koruyucu ürün almanız gerekir. Diğer ilaçlar gibi sivex in içinde bulunan maddelere aşırı duyarlı olan kişiler de yan etkiler ortaya çıkabilir.

Sivex hemolitik annemi ve kan diskarislerine neden olabilir. Anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Çocuk emziren annelerde sülfonamid kullanıldığı zaman bebeklerde kernucterus ortaya çıkabilir. Sivex mutlaka Doktor kontrolünde alınmalıdır. Doktora danışılmadan asla kullanılmamalıdır. Doktor kontrolünde  kullanılmayan sivex sağlık yönünden ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir.

Facebook Yorumları

4 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...