Osmanlı Şerbeti Nedir, Nasıl Yapılır, Tarifleri, Çeşitleri, Malzemeleri ve Faydaları Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 4 Aralık 2017 Ekleyen: Gaye AKSOY


Osmanlı Şerbeti Nedir?

Öncelikle şerbet kelimesinin anlamına bakalım. ‘’Şerbet’’ kelimesi aslında içmek anlamına karşılık gelir. Arapça kökenli ‘’Şariba’’ kelimesine karşılık gelir. Batı dillerinde kullanılmakta olan ‘’Şerbet’’ kelimesi ise Türkçe’ den batı dillerine geçmiştir.

Osmanlı Şerbeti Nedir, Nasıl Yapılır, Tarifleri, Çeşitleri, Malzemeleri ve Faydaları Nelerdir? 1

Çok fazla sayıda çeşidi olan şerbet, günümüzdeki çoğu içeceğin bulunmasından önce, özellikle de doğu kültürel mutfağında ferahlatıcı ve güzel bir içecek olarak uzun yıllardır yapılmakta ve içilmektedir.

Osmanlı şerbeti kalori 280 ile 290 olarak bilinmektedir.

Osmanlı Şerbeti Nedir?

Özellikle de Osmanlı döneminde, padişahların çocuklarının doğumlarından sonra doğum ziyaretine gelen misafirlere ikram edilirdi. Özellikle doğumdan sonra üçüncü günde sadrazama şerbet gönderilirdi. Bu bir adetti. Türlü malzemelerden yapılabilen şerbet, altın, gümüş ya da billur taslara konulur, çocuğun doğum ziyaretine gelenlere sunulurdu.

Osmanlı şerbeti ise, padişahlara özel bir içecek olmasından dolayı yıllardır meşhuriyetini korumaktadır. Tam anlamıyla vitamin deposu desek yalan olmayacak Osmanlı şerbeti, padişahlara sağlık, güç, kuvvet ve sağlık versin diye yapılmaktaymış. Kısacası Osmanlı şerbeti Osmanlı döneminde özel ve güzel bir içecektir. Osmanlı şerbetinin tadının güzel olması kadar faydaları da vardır.

Osmanlı şerbetinin bu kadar faydalı olmasın başlıca nedeni içindeki meyve, baharat ve çiçeklerdir. Osmanlı şerbetini yaparken içerisine atılan malzemelerin en büyük nedenlerinden birisi de şifa vermeleri ve ferahlatmalarıdır. Osmanlı şerbetleri içerisinde en faydalı şerbet olarak bilinen demirhindi şerbetidir.

Osmanlı Şerbeti Nedir, Nasıl Yapılır, Tarifleri, Çeşitleri, Malzemeleri ve Faydaları Nelerdir? 2

Zamanında Osmanlı şerbetinin yapılış amacı bazen ise sadece şifa bulmak amacıydı. İçerisinde bulundurduğu sağlıklı maddelerden dolayı bir çok hastalığa şifa gelebilecek olan bir içecektir. Yani Osmanlı şerbeti hem sağlıklı hem ferahlatıcı hem de şifa amaçlı yapılan bir içecektir. Faydaları saymakla bitmeyecek bir içecek olan Osmanlı şerbeti yararlı bir içecektir.

Osmanlı Şerbeti Nasıl Yapılır?

Osmanlı şerbeti tarifi ve yapılış amacı bazen şifa bulmak bazen hastalıklara şifa bulmak bazen de dinç kalmak için yapılan bir içecektir. Kansızlığa iyi gelen bir şerbettir. Şerbetin yapılışında kansızlığa yararı olan bitki ve meyveler kullanılmaktadır. Yaz mevsiminde bulunan meyveler ile kış mevsiminde de şerbet yapmak mümkün. Yani meyveler kurutulup muhafaza edilir ise aynı şekilde yine şerbet yapılabilir.

Osmanlı şerbeti yaparken bazı ince yerlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Mesela bunlardan bazılarını inceleyelim. Öncelikle meyvelerin tadını tam olarak suya iyice vermesini istiyor iseniz suyu soğuk koymanızda fayda vardır. Bunun nedeni su ısınırken meyve özlerini iyice içine çekmektedir. Bu yöntem ile meyve özlerini suya daha iyi geçmektedir. İçinde hurma bulunan şerbetler içinse bir şey söylememizde fayda var.

Osmanlı Şerbeti Nedir, Nasıl Yapılır, Tarifleri, Çeşitleri, Malzemeleri ve Faydaları Nelerdir? 3

Hurma besin değerleri açısında çok besleyici bir nimet olmakla birlikte şerbet için önemi büyük bir maddedir. Hurmayı satın alırken hurmanın rutubetlenmemiş olmasına ayrıca kurtlanmamış olmasına dikkat etmenizde fayda var. Böylece yaptığınız şerbet hurma yüzünden bozulmamış olur. Şerbetin içine karanfil de kullanılmaktadır. Fakat karanfilin kullanılma oranı önemli. Çünkü karanfilin acı oranı yüksek olduğundan dolayı gereğinden fazla kullanılırsa şerbete acı bir tat verebilir.

Belki de şerbetin en ama en özel yeri ise, toz şeker ilave etmeyip, bal ve ya pekmez ile tatlandırmaktır. Bu doğal yollardan birisi ile şerbeti tatlandırmak size daha güzel bir tat verecektir. Bu verdiğimiz tarif şerbetin has tarifidir. Bu yüzden malzemeler size biraz pahalı gelebilir. Bu yüzden malzemeleri bütçenize göre ve ya zevkinize göre az ve ya çok koyabilirsiniz. Fakat tatlandırıcı olarak bal ya da pekmez kesinlikle kullanılması gerekmektedir. Bu yöntemlerden birisini mutlaka kullanın. Toz şeker tercih etmeyin.

Şerbetin yapılış aşaması ise şöyledir;

Demirhindi şerbeti

Malzemeler:

  • 1 küçük kase içerisinde kurutulmuş demirhindi meyvesi,
  • 15 bardak su ( ne kadar yapmak isterseniz su miktarını malzemeler ile doğru orantılı şekilde arttıra bilirsiniz )
  • 2 bardak bal ve ya pekmez.

Osmanlı Şerbeti Nedir, Nasıl Yapılır, Tarifleri, Çeşitleri, Malzemeleri ve Faydaları Nelerdir? 4

Yapılışı: Geceden kurutulmuş demirhindi meyvesini elinizle azıcık açıp suyun içerisine bırakın. 3-4 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra ise içeceği süzerek servis yapabilirsiniz.

Badem Şurubu şerbeti malzemeler:

  • Yarım kilo badem ( bademlerin sıcak su içerisinde muhafaza edilmiş ve kabuklarından ayrılmış olması gerekmektedir. )
  • 10 bardak su, 3 ya da 4 su bardağı bal ve ya pekmez (tercihe bağlı)
  • 1 çorba kaşığı kadar acı badem (bademlerin sıcak su içerisinde muhafaza edilmiş ve kabuklarından ayrılmış olması gerekmektedir )

Yapılışı: Öncelikle bademleri güzelce ezmeniz gerekmektedir. Bu işlemi havan ve ya parçalayıcı yardımıyla yapabilirsiniz. Ezerken biraz su ilave etmenizde fayda var. Bademden bembeyaz su çıkasıya kadar ezmeye devam edin. Daha sonra bu bembeyaz çıkan suyu süzün ve ayrı bir kapta muhafaza edin.

Bir tencere içerisine bal ve ya pekmezi su ile karıştırıp şerbet kıvamına gelesiye kadar kaynatın. Badem suyunu içerisine katın ve kaynatma işlemine biraz daha devam edin. 5 dakika daha kaynattıktan sonra servise hazır hale gelir. Yazın soğuk olarak servis edilebilir. Kışın ise sıcak olarak servis edilebilir.

Osmanlı Şerbetinin Çeşitleri

Bu güzel ve faydalı nimetin birçok çeşidi vardır. Bunlardan en çok bilinen ve tercih edilenleri ise şöyledir;

Osmanlı Şerbeti Nedir, Nasıl Yapılır, Tarifleri, Çeşitleri, Malzemeleri ve Faydaları Nelerdir? 5

Demirhindi Şerbeti, Gülhatmi Şerbeti, Nane Limon Şerbeti, Badem Şurubu Şerbeti diyebiliriz. Bu şerbetler piyasada en çok tercih edilen ve sevilen şerbetlerdir. Her birinin birbirinden farklı tadı ve birbirinden farklı faydaları vardır. Bu şerbetler zevki bir içecek olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Ramazan ayında susuzluğa da iyi gelmektedir. Örneğin Sahurda bir bardak şerbet içmek gün boyu sizin su ihtiyacınıza iyi gelmektedir. İçerisindeki besinler sayesinde de tok kalmanıza oldukça yardımcı olacaktır.

Osmanlı şerbetinin birçok faydası vardır. Gelin bu faydalara hep birlikte bakalım.

Osmanlı Şerbetinin Faydaları Nelerdir?

Osmanlı şerbeti yararları olduğu gibi her şerbetin kendine özgü faydaları vardır. Bu faydalar içerisinde barındırdığı malzemelere ve tariflerine bağlı olarak değişmektedir. Şerbetler için lezzet ve şifanın bir araya geldiği içecek dersek yalan olmaz sanırım. Hadi şerbetler ve faydalarını hep birlikte inceleyelim.

Demir hindi şerbeti faydaları:

Demir hindi şerbeti, şerbetler arasına en bilindik şerbetlerden birisidir. Bu şerbetin en bilindik şerbet olmasına şaşırmamak gerek. Çünkü bu şerbet Ramazan ayında susuzluğu gidermek amacıyla tüketilen şerbettir. Demir hindi şerbeti, serinletir ve susuzluğu giderir. Bu yüzden Ramazan ayında çokça tercih edilir. Bunların yanında hazmı kolaylaştırır ve sindirime yardımcı olur. En son olarak ise enerji verir ve vücudu dinç tutar.

Osmanlı Şerbeti Nedir, Nasıl Yapılır, Tarifleri, Çeşitleri, Malzemeleri ve Faydaları Nelerdir? 6

Karanfil şerbeti faydaları:

Kokusu ve tadı ile insanı mest eden bir şerbettir. Ağızda kötü koku oluşmasını engeller. Sinir sistemimizi yatıştırır. Vücuttaki şekeri düşürür ve en önemli özelliği diyebileceğimiz şey ise hazmı kolaylaştırmasıdır. Bu yüzden karanfil şerbeti de en çok tercih edilen şerbetlerden birisinidir.

Kakule şerbeti faydaları:

Kakule şerbetinin en önemli faydası olarak bilinen faydası, zihni açmasıdır. Evet, zihin açma özelliği ile bilinen bir şerbettir. Bunun yanı sıra hazmı kolaylaştırmakta ve iştah açmaktadır. Yani yemek yemekte zorluk çeken insanlar için kakule şerbeti önerilebilir.

Daha sayamadığımız birçok şifalı şerbet var ama en bilindikleri bulardır. Siz de bu sayede hastalığınıza şifa bulabilirsiniz.

Facebook Yorumları

4 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...