Orkide Çiçeğimin Bakımını Nasıl Yapabilirim?

Yayınlanma Tarihi: 23 Nisan 2015 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Orkide Çiçeğinin Bakımı
Beyaz, pembe, fuşya, eflatun, mavi, kırmızı renkleri ağırlıkta olan, görüntü olarak son derece egzotik, narin ve kırılgan ve fiyatı hemen hemen en kıymetli pahalı çiçekler arasında gelen Orkide, gönderilen kişiye “çok özel olduğu” mesajını iletmesiyle bilinir. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir çiçek olan Orkide, bu özelliğiyle de kesme çiçek sınıfında daha da değerlenir.

Güney kutup haricinde hemen hemen tüm iklimlere yayılmış olan Orkide çiçeğinin 20 binden fazla çeşidi mevcuttur.

Evde Orkide Bakımı

 • Orkide bitkisi alacaksanız, daha evvelinde evinizde uygun ortamın ve şartların oluşmasını sağlamalısınız. Eğer kış mevsiminde orkide satın alıyorsanız, eve getirene kadar soğuk havada çok iyi muhafaza etmelisiniz. Naylonun üzerine koruyucu bir kağıt kapatabilirsiniz.
 • Eğer ilk kez orkide yetiştirecekseniz, çok tomurcuklu ve en az 1-2 çiçeği açmış olgun bir bitki satın almanız doğru olacaktır.
 • Orkide bakımında ısı çok önemlidir. Orkidelerin uzun ömürlerini sürdürebilmeleri için gece-gündüz arasında 6 ila 8 derecelik bir ısı farkına ihtiyaçları vardır. Cinsine göre değişse de gündüz 20 ila 25; gece 16 ila 17 derece en ideal aralıktır. Evde orkide bakımında mühim olan hususları ve püf noktaları bilirseniz, orkideniz uzun süre sizinle olacaktır.

Orkide-Çiçeğinin-Bakımı1

 • Orkide bakımında diğer önemli hususlardan ikincisi ışıktır. Doğrudan ışık almayan; fakat aydınlık ve bol ışıklı mekanları sever orkideler. Işık, direkt olarak bitkiye değil, farklı bir noktadan bitkinin üzerine yansımalıdır. En ideal nokta sabah ve akşam güneşini alan pencere  kenarlarıdır. Pencerede bulunan ince tüller, yoğun gün ışığını filtre ederek bitkinin üzerine yollar ki bu da en uygunudur. Yoğun ve etkili gün ışığının olmadığı kış aylarında ise yapay ışık kullanabilirsiniz. Floresan ışık, gün ışığına yakın olduğu için bu tür bir ışık kullanılabilir. Orkideniz günde en az 12-14 saat civarı gün ışığı almalı ki çiçek yapımı hızlı ve kaliteli olsun.
 • Orkide bakımında, bitkinin yaprakları, ışık alımının yeterli olup olmadığını en iyi gösteren göstergelerdir. Eğer bitkinizin yaprakları koyu yeşilse ve yapraklar yumuşaksa, bu durum bitkinin az ışık aldığını; sarımtırak yeşil ve hatta kızarmaya dönük yapraklar ışığın fazla olduğunu belirtir. Eğer orkidenizin yaprakları canlı ve açık tonlarda bir yeşilse; bu durum bitkinizin doğru ve yeterli ışık aldığını gösterir
 • Orkidelerin ışığı yan taraflardan değil tepeden yansımalıdır. Orkideler en çok bunu sever.

Orkide-Çiçeğinin-Bakımı2

Evde orkide bakımında uyulması gereken basit kurallar sayesinde bu narin çiçek, uzun süre evinizi güzelleştirecektir.

 • Orkide bakımında sulama konusu da yine bitkiniz için epey önemli bir konudur. Musluk suyu klor ve kireç ihtiva ettiğinden bu sert yapıdaki su, orkideniz için uygun değildir. Oda sıcaklığında olan doğal kaynak suyu, hazır su yahut yağmur suyu kullanabilirsiniz. Saf sularda yeterli oranda mineral olmadığı için orkideniz için uygun değildir. Bitkinin toprağı her zaman hafif nemli olmalıdır. Sulama yaparken çiçekleri ıslatmayınız. Saksı altlığında su birikmesine izin vermeyiniz. Orkideler genellikle ağaçların üst bölümlerinde yahut ormanaltı çürüntülerinde yetiştikleri için çok iyi drenaj isterler.
 • Evde orkide bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli püf noktası sulama işlemini sabah saatlerinde yapmanızdır. Sulamayı akşam saatlerinde yaparsanız bitki kurumaya fırsat bulamaz ve çürüme riski oluşur.

 • Orkide bakımında nem oranı da hayati hususlardan biri. Orkide bitkisi için yüksek nem oranı gerekir. Bir püskürtücü aygıt vasıtasıyla yapraklara her sabah ılık su püskürtmeli ama çiçeklerin ıslanmamasına itina edilmelidir. En iyi metot çakıllı tepsi kullanmak olacaktır. Bu yöntemle drenaj problemi de azalacak ve bitkiniz sıcak tutulacaktır.
 • Orkide bakımında beslenme hususu da yine hayati kısımlardan birisi. Bitkinizin sıhhatli ve uzun ömürlü olması, beslenme şekliyle doğrudan ilgilidir. Evde orkide bakımı için özel olarak hazırlanmış sıvı gübre ile, bitkinizi yazın 2; kışın ise 4 haftada bir beslemelisiniz. Ancak gübrelemede dozajı fazla kaçırmanız bitkinize yarardan ziyade zarar verir. Tavsiye edilen ölçülere hassasiyetle uymalısınız.
 • Orkide bakımına dahil olan maddelerden birisi de bitkinizin saksısını değiştirme şekli ve sıklığıdır. Eğer bitki sağlıklıysa olabildiğince az saksı değişimi yapılmalıdır. En uygun periyot 2-3 yılda bir olmasıdır. Eğer saksı değişimi yapacaksanız, çiçeksiz bir dönemini beklemelisiniz. Normal toprak kullanmayın. Bulabilirseniz, orkideler için hazırlanan özel torflardan kullanabilirsiniz. Torflar, yaprak çürüntüsü, ağaç kabuğu, bitkisel kömür ve yosundan hazırlanmış karışımlardır. Eğer torf bulamazsanız, tarla ve bahçe ürünleri satan her yerde bulunabilen Hindistan cevizi liflerinden kullanabilirsiniz. Yeni saksısı eskisinden sadece bir numara büyük olmalıdır.
 • Geldik evde orkide bakımında havalandırma konusuna. Orkidelerin en huzursuz ve sağlıksız oldukları ortam havasız, kuru ve çok sıcak ortamlardır. Bitkinize, kış ayları da dahil havadar ortamlar sunmalısınız. Hava cereyanından korunmaları gereken orkidelerin en rahatsız olacakları yerler açık pencere ve kapı önleridir. Bitkinizin bulunduğu ortamı,  doğrudan hava akımı gelmeyecek biçimde havalandırmalısınız. Eğer pencere açamıyorsanız bir vantilatör yardımıyla hava sirkülasyonu sağlayabilirsiniz. Orkidenizi ilkbahar aylarında tereddüt etmeksizin dışarı temiz havaya çıkarabilirsiniz. Orkidelerin sağlıklı gelişimi için oldukça büyük katkılar sağlar. Bitkinizi, balkon, teras, bahçe gibi alanların rüzgardan korunmuş, gölgelik bir kısmında havalar soğuyana değin  tutabilirsiniz. Güneş, yaprakları kavurabilir. Bu sebeple gölgelik bir alan belirlemelisiniz. Eğer gölgelik alan yoksa suni gölge oluşturacak şemsiye, koyu renk ince bir kumaş yahut tül kullanabilirsiniz.

Orkide-Çiçeğinin-Bakımı3

 

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır Püf Noktalar

Orkide Nasıl Çoğaltılır

Facebook Yorumları

14 Haziran 2017

9 Comments so far. Feel free to join this conversation.

 1. çiçek vitrini 4 Ağustos 2015 at 14:47 - Reply

  bir çok çiçekte olduğu gibi orkide çiçeğinin bakımını yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sulamadır. fazla su koyarsanız hemen ölür. Az su koyarsanız büyümez ve çiçek açmaz.

 2. merve 11 Şubat 2016 at 14:06 - Reply

  orkidemin çiçekleri ve yeni tomurcukları solup dökülüyor musluk suyuyla haftada 2 3 kez suluyorum acaba sulama yüzünden mi yoksa başka bir sebebi olabiilrmi yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Nur 29 Nisan 2016 at 16:37 - Reply

   Musluk suyuyla olmaz arıtılmış olacak

 3. dilara 18 Mart 2016 at 15:09 - Reply

  Orkidelerimi haftada bir kez saksının alt kısmına 1-2 parmak yüksekliğinde su koymak suretiyle suluyorum.Söylenilenin aksine bu şekilde hep çiçek veriyorlar. Sürekli onlarla ilgilenmiyorum yani.Ne demişler sakınılan göze çöp batarmış. Bence siz de bu şekilde yapıp kendi halinde bırakın. Ha tabii önemli bir ayrıntı ; bir de onlarla konuşuyorum :)

 4. Seçil 22 Mart 2016 at 17:13 - Reply

  Merhaba, bir orkidem var. orkidemin yeşil olması gereken kökleri çürümüş kök namına pek bir şey kalmamış. ayrıca çiçek açtığı dalın biraz altından 6 tane yaprak verdi. yalnız köke yakın yaprakları büzüldü, bir tanesi de ortadan çatladı. bu konuda yardımcı olabilir misiniz? şu ana kadar hiç üstten yaprak veren orkide görmedim. kurtarmak için ne yapmalıyım. teşekkür ederim.

 5. Elif ates 23 Mayıs 2016 at 15:57 - Reply

  Orkide yapraklari yukariya dogru yesil sert ama ciceklerini dokmeye basladi sanirim cok suladim suyunu alt tabaktan veriyorum tabaktaki su bittikten sonra mi yenileyim aralik sulamasinda sikinti gibi onerilerinizi bekliyorum tesekkurler

 6. elçin 7 Haziran 2016 at 11:56 - Reply

  vazoda bir orkidem var,
  onun bakımı nasıl olur?
  çürümeden toprağa mı ekmeliyim yoksa suda yaşayan bir tür mü?
  yardımlarınızı rica ederim.

 7. seda 25 Haziran 2016 at 12:57 - Reply

  Orkide cicegim butun ciceklerini doktu 1 hafta icinde kokteki yesil kisimda kahverengi oldu curudu sanki yapraklari gayet canli bi yesillikte. Napicagimi bilemiyorum acaba cicegim curudu mu gero donduremzmiyim lutfen cvp verin ??

 8. Orhan 23 Kasım 2016 at 17:41 - Reply

  Döndürebilirsiniz seda hanım

Yorumlarınızı bekliyorum...