Nefes Darlığı Belirtileri

Yayınlanma Tarihi: 11 Ağustos 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Nefes darlığı belirtileri, tıpta “dispne” adıyla bilinen nefes darlığı, adından da anlaşılacağı üzere kişinin zor nefes alıp vermesi, nefes almada zorlanması demektir. Nefes darlığı nedir belirtileri nelerdir sorusu çok sorulan bir soruşur; zira bu dertten muzdarip olan kişi sayısı hayli fazladır.

Nefes Darlığı Belirtileri

Nefes darlığı sadece başlı başına bir rahatsızlık olabildiği gibi, bazen de bir çok hastalıkla bir arada görülen yaygın bir semptom olabilmektedir. Nefes darlığı en çok anemi, kardiyovasküler hastalıklar, hipertiroidi, obezite ve yoğun egzersizlerle birlikte görülür.

Eğer yorucu ve ağır fiziksel aktivitelerde bulunursanız, metabolizma hızınız artacak ve bu da nefes darlığına sebep olacaktır. Ama bu tür nefes darlığı normal ve geçici bir durumdur. Solunum yahut dolaşım sisteminde meydana gelen ciddi problemler, yan etki olarak nefes darlığını meydana getirebilmektedir ve gerçek rahatsızlık giderilmedikçe nefes darlığı da devam eder.

Nefes darlığına sebep olan başlıca rahatsızlıklar bronşit, astım, zatürre, kansızlık, akciğer kanseri, şişmanlık, zehirlenme, kalp yetmezliği ve çeşitli kalp hastalıkları olarak sıralanabilir.

Peki nefes darlığı yaşadığımızı nasıl anlarız, nefes darlığı belirtileri nelerdir gelin birlikte göz atalım.

Nefes Darlığı Belirtileri 2

Egzersizden sonra, koştuktan, merdiven ve yokuş çıktıktan yahut yorucu bir iş yaptıktan sonra nefes alışverişiniz ve kalp atışınız hızlanıyorsa, bu durum geçici nefes darlığı durumudur ve endişeye kapılacak bir durum yoktur. Ama kişi dinlenir pozisyondayken bile nefes alıp vermekte zorlanıyorsa nefes darlığı problemi yaşıyor olabilir. Bu her zaman fiziksel bir soruna işaret etmez.

Bazen psikolojik olarak da nefes darlığı yaşanabilir. Psikolojik nefes darlığı belirtileri ile bu anlaşılabilir ve tedavi sürecine gidilebilir. “Hava açlığı” da denilen psikolojik nefes darlığı, bilhassa gençlerde oldukça yaygın olarak görülmektedir.

Nefes alırken doğal ve içgüdüsel olarak diyafram kasımızı kullanırız. Yani biz farkına bile varmadan karnımız şişer ve iner. Nefes alırken göğüs kafesi kaslarını kullanmayız.

İşte psikolojik nefes darlığında, bu doğal nefes alma sistemini devre dışı bırakırız ve göğüs kaslarını kullanarak nefes alırız ve bu da nefesimizi sıkıştırır. Sırt ve göğüs bölgesinde şiddetli ağrılar hissederiz. Bu ağrılar da hava açlığı olan kişileri endişeye sürükler ve daha çok nefes almaya çalışırlar.

Nefes Darlığı Belirtileri 3

İşte bu tam anlamıyla bir kısır döngüye yol açar. Sinirsel nefes darlığı da denilen bu durum vücutta başka hastalıkların gelişmesine de yol açar. Psikolojik nefes darlığı belirtileri hissedildiğinde mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.

Bebeklerde nefes darlığı da anne babaları endişelendiren bir sorundur. Nefes darlığı yaşayan bir bebek rahat nefes alacağı bir pozisyon arar. Yatarken ya başını geriye doğru atar ya da kaburgalarını zorlayacak bir pozisyonda yatar. Böyle bir pozisyonda nefes alırken ötme sesi, yahut ıslık sesi gelir. Bunlar bebeklerde nefes darlığı belirtileri olarak kabul edilir.

Nefes darlığı basit bir sebebe dayanabileceği gibi, akciğer veya kalp hastalıklar ile ilgili bir belirti de olabilir. Bu yüzden anne babaların uyanık olmaları ve böyle bir zorlanma tespit ettiklerinde bebeği derhal bir hekime götürmelidirler.

Facebook Yorumları

11 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...