Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Yayınlanma Tarihi: 20 Kasım 2014 Ekleyen: Merve KARA


Mürekkep lekesi nasıl çıkar?
Özellikle erkekler gömlek ceplerinde kalem taşırlar ve açık unutulduğu takdirde kalemin mürekkebi bir çok yere bulaşabilir. Ofis ortamında da mürekkep lekesi kaçınılmaz.


Ayrıca evinizde bir çocuk varsa mürekkep lekesi ile karşılaşmamak mümkün değil. Bende koltuğumda bu leke ile karşılaştım. Yeni evlendiğim dönem eşimin yeğeni halımıza mürekkep lekesi bulaştırdı. Açık renkli halıdaki kötü görüntüyü bir daha görmek istemem :) Gerçekten halıda bir mürekkep lekesi görmek çok can sıkıcı. Neyse ki aramızda leke konusunda uzman olan bir aile büyüğümüz vardı ve lekeden kurtulabildik. Peki nasıl mı?mürekkep-lekesi-nasıl-çıkar3

Halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar?
Benim şansım lekeyi anında görmekti. Mürekkep lekesi her türlü lekede olduğu gibi ne kadar erken farkedilirse o kadar çabuk çıkar. Lekeyi bez ya da havlu peçete ile tampon yapın. Ben beyaz bir bez kullandım. Bu şekilde birkaç dakika bekledim. Ardından hafif ıslak bir bezle nazik bir şekilde bastırdım. Ben lekeyi bu şekilde çıkarabildim. Ancak genellikle bu aşamada leke muhtemelen çıkmayacaktır. Bu durumda ikinci aşamaya geçmeniz gerekiyor. Mısır nişastasını taze süz ile karıştırarak lekenin üzerinde sürün ve karışım halı üzerinde kuruyana kadar bekletin. Kuruduktan sonra karışımı elektrik süpürgesi ile çekin. Daha sonra sabunlu ılık bir su ile halınızı silin.

mürekkep-lekesi-nasıl-çıkar1

Giysideki mürekkep lekesi nasıl çıkar?
Giysideki mürekkep lekesini çıkarmak için sirke birebirdir. Sirkeyi bir kaba koyun ve bezi sirkeye bastırın. Sirkeli bezi lekenin üzerinde bekletin. Bu işlemi birkaç kere tekrarlayın. Bir süre sonra mürekkep lekesinin çıktığını göreceksiniz. Bu konuda bir önerim olacak. Eşiniz gömleğinde tükenmez kalem taşıyorsa çamaşır yıkarken gömleklere dikkat edin. Gömlek cebinde unutulmuş ve çamaşır makinesinde yıkanmış bir tükenmez kalem başınıza bela olabilir. Şöyle ki tükenmez kalem çamaşır makinesindeki diğer çamaşırlarınıza leke yapabilir. Tüm çamaşırlarınızın pırıl pırıl çıkmasını beklerken lekeli çamaşırlarla karşılaşmak istemezsiniz sanırım!

mürekkep-lekesi-nasıl-çıkar2

Koltuktaki mürekkep lekesi nasıl çıkar?
Mürekkep lekesi olan bölgeye peçete ile bastırın. Ancak sakın silmeyin. Çünkü sildiğiniz zaman mürekkep lekesi dağılacak ve sizi daha çok uğraştıracaktır. Elinizle lekenin üzerinde peçeteyi bastırın ve lekenin emilmesini bekleyin. Daha sonra bulaşık deterjanını suya ekleyip karıştırın ve bir bezle yavaşça lekeye bastırın ve silin. Bunları yaparken lekenin daha geniş bir alana yayılmamasına dikkat edin. İlk denemede çıkmayan mürekkep lekesi için bezin temiz tarafı ile aynı işlemi yapmaya devam edin. Mürekkep lekesi tamamen çıktığı zaman ılık bir su ile koltuğunuzu iyice silin.

Facebook Yorumları

14 Nisan 2016

3 Comments so far. Feel free to join this conversation.

  1. mürekkep lekesi 5 Kasım 2015 at 12:21 - Reply

    mürekkep lekesi gerçekten zor ve inatçı lekelerden biridir.

  2. Hacera 16 Ekim 2016 at 19:05 - Reply

    Sizlere çok teşekkürler çok iyi olmuş işime yarayacak

  3. şabi 30 Ekim 2016 at 18:17 - Reply

    sirkeyi bi kaç kez denedim cidden tertemiz yapıyor

Yorumlarınızı bekliyorum...