Midye Nedir? Nasıl Çıkartılır? Nasıl Temizlenir? Nasıl Yapılır? Midye Haram Mıdır?

Yayınlanma Tarihi: 9 Eylül 2017 Ekleyen: Gaye AKSOY


Midye, denizlerin kayalık yerlerinde kayalara yapışık kümeler durumunda yaşayan, eti dolma ve tava yapılarak insanlar tarafından sevilerek tüketildiği gibi balık yemi olarak da kullanılan, yassı solungaçlı yumuşakçalar sınıfından bir deniz hayvanıdır.

Midye Nedir? Nasıl Çıkartılır? Nasıl Temizlenir? Nasıl Yapılır? Midye Haram Mıdır? 1

Midyeler bulundukları ortamdaki her türden organik maddeyi ve mineralleri süzerek alırlar. Burada zararlı maddeleri de alabilecekleri düşünülerek midyenin zarar olduğu söylenmektedir. Midyenin içinde ne var ve midye yemek haram mı soruları bu yüzden sık sık dile getirilmektedir.

Şimdi midyeler hakkında tüm merak ettiklerinizi açıklamaya başlayalım. Öncelikle midye nedir ve midyenin içinde ne var anlatalım.

Midye Nedir?

Midye, çift kabuklu deniz canlısıdır. Sığ denizlerde kumsal, kayalık, tekne, şamandıra gibi yerlere tutunarak yaşarlar. İki kabuk arasında etli kısmı bulunur. Bu etli kısım midye tava, midye pilaki gibi tüketilirken kabuklu olarak midye dolma şeklinde de insanlar tarafından sevilerek tüketilmektedir.

Midye Nasıl Çıkartılır?

Midye sığ denizlerde kayalıklara yapışık olarak bulunmaktadır. Toplanıp çıkarılması kolaydır. Midye çıkarırken temiz bir kova su bulundurulmalı ve midyeler suyun içine atılmalıdır.

Midye Nedir? Nasıl Çıkartılır? Nasıl Temizlenir? Nasıl Yapılır? Midye Haram Mıdır? 2

Midye Nasıl Temizlenir?

Dışarıdan alınan midyeler öncelikle kontrol edilir ve bozuk olanlar ayrılır. Bozuk olduğu nereden anlaşılır? Kokusu, rengi kötüdür. Ayrıca midyenin kabuğu sıkıca kapalı olmalıdır. Açık olanları hafifçe vurarak kapatın. Eğer kapanmıyorsa bozuktur ve asla tüketilmemelidir. Midyeler sıkı bir şekilde kapalı olmalıdır. Açık olanları hafifçe vurarak kapatın.

Temiz su dolu bir kaba midyeleri bırakın. Suda bekleyen midyeler, nefes alarak canlılıklarını koruyacaklar ve kum, pislik gibi bünyelerinde bulundurdukları artıkları suya bırakacaklardır. Yarım saat kadar suda bekletmek yeterlidir. İki kabuğunun birleştiği yerde midyenin bıyıkları bulunur. Bunları çekerek koparın ve tamamen temizleyin.

Ardından başka bir kaba su doldurun ve midyeleri delikli kevgirden geçirerek temiz su dolu kaba alın. Bu kapta bekleyen midyeleri tek tek suyun altında ovun ve temiz bir fırça ile kabuklarını fırçalayın. Havlu kağıtla iyice kurulayın. Temiz olduğundan emin olun.

Ardından temiz su dolu başka bir kabın içine alın. Midyelerinizi ister midye dolma ister midye tava olarak hazırlayabilirsiniz.

Midye Nedir? Nasıl Çıkartılır? Nasıl Temizlenir? Nasıl Yapılır? Midye Haram Mıdır? 3

Midye Nasıl Yapılır?

Hemen herkesin çok severek tükettiği midye dolma nasıl yapılır?

  • Öncelikle ihtiyacımız olan malzemelerle işe başlayalım.
  • 50 adet kabuklu midye, yarım su bardağı zeytinyağı, 2 bardak sıcak su, 1 adet limonun suyu.

İç pilav için gerekli malzemeler, 1,5 su bardağı pirinç, 3 adet soğan, 50 gram dolmalık fıstık, 1 yemek kaşığı kuş üzümü, 1 tatlı kaşığı salça, 7 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 2,5 su bardağı sıcak su, 1’ er çay kaşığı karabiber, yenibahar, tuz ve dereotudur.

Midye dolma nasıl yapılır? İyice yıkanmış ve bozuk olanları ayrılmış midyeleri uç kısımlarından bıçak yardımı ile hafifçe açın. Yapışık olan ucunun ayrılmamasına özen gösterin. Ayrılmış midyeleri su dolu kaba alarak bir müddet bekletin.

Bu arada pilavı hazırlamaya geçebilirsiniz. Daha önceden tuzlu sıcak suda pirinci haşlayın. Soğanları ince küp şeklinde doğrayın ve zeytinyağı ile bir tencereye alarak kavurun. Sırasıyla fıstığı, salçayı ekleyin ve az kavrulunca suyunu süzdüğünüz pirinci ekleyin ve karıştırarak kavurmaya devam edin. Kuş üzümü, yenibahar, tuz, karabiber, şeker, ince kıyılmış dereotu, limon suyu ve sıcak suyu ekleyin.

Midye Nedir? Nasıl Çıkartılır? Nasıl Temizlenir? Nasıl Yapılır? Midye Haram Mıdır? 4

Suyunu çekince demlendirin ve altını kapatın. Midyeleri sudan çıkarın ve aralık olan kısımlarına iç pilavı doldurun. Geniş kısımları aşağı gelecek şekilde tencereye sıralayın. Üzerine zeytinyağını ilave edin ve porselen bir tabakla üzerini kapatın. Sıcak suyu ilave edin ve yarım saat kısık ateşte pişirin. Altını kapatınca pişen midyelerin üzerine limon suyunu dökün.

Midye Tava Tarifi:

Malzemeler:

  • 500 gr ayıklanmış kabuksuz midye
  • 2 yumurta
  • 1,5 su bardağı un
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı karbonat
  • Çöp şiş

Midye Tava nasıl yapılır? Midyeleri iyice yıkayın ve kevgirde suyunun süzülmesini sağlayın. Kağıt havluya alın ve üzerine un serpin. Bir kapta yumurta, tuz, karbonat ve 1 bardak un çırpılarak karıştırılır.

Midye Nedir? Nasıl Çıkartılır? Nasıl Temizlenir? Nasıl Yapılır? Midye Haram Mıdır? 5

Sulu bir hamur elde edilir. Midyeleri bu karışımın içine alın. Ve iyice karıştırın. Her yerlerini hamura buladıktan sonra tek tek çöp şişlere midyeleri geçirin. Üzerlerine hafifçe un serpin ve kızgın tavada kızartın.

Midye Tava servisini bayat ekmek içi, yoğurt, dövülmüş ceviz, sirke ve sarımsak ile hazırlayacağınız tarator ile yapınız. Oldukça lezzetli ve doyurucu bir yemek olacağını garanti ediyoruz.

Midye Haram Mıdır?

En sık karşılaşılan sorulardan biri de midye yemek haram mı sorusudur. Bu yargıya nerden varıldığı konusunda ilk akla gelen midyenin adet gördüğü kanısıdır. Öncelikle çok net ifade edelim ki midye yemek haram değildir. Kuran’ da böyle bir bilgi bulunmamaktadır.

Üreme dönemlerinde midyelerin renklerinde değişiklik olmaktadır. Bunun nedeni üreme hücrelerini suya bırakmalarıdır. Bu sırada meydana gelen renk değişimi insanla tarafından dişi midyelerin adet gördükleri benzetmesi yapılmaktadır. Oysaki aynı renk değişimi erkek midyelerde de olmaktadır. O halde midyenin adet olmadığını söyleyebiliriz.

Midye Nedir? Nasıl Çıkartılır? Nasıl Temizlenir? Nasıl Yapılır? Midye Haram Mıdır? 6

Midyenin Faydaları

Midye deyince ilk akla gelen yukarıda tariflerini de verdiğimiz midye dolma ve midye tavadır. Çok sevilen bu yemekleri tüketirken midyenin bize katacağı faydaları öğrenelim şimdide.

Öncelikle midyenin içinde ne var? Midyenin kabuklarının içinde etli kısım bulunmaktadır. Bu küçük etin içinde birçok faydalı vitamin ve mineral bulunmaktadır. Midyenin en önemli özelliği protein açısından oldukça zengin olmasıdır. Midye yapısında ki protein sayesinde sağlıklı hücre oluşumunu sağlamakta, hücreler arası iletişim akışını ve enerji geçişini desteklemekte ve sağlıklı beslenmeye neden olmaktadır.

Ayrıca midyenin yapısında bulunan selenyum ve manganez kan şekerini düzenler, kan pıhtılaşmasını kontrol altında tutar, bağışıklık sistemini güçlendirir, antioksidan etki ile hücrelere zarar veren yabancı maddelere karşı savaşmaktadır. Ayrıca cinsellik hormonlarını harekete geçirerek afyodizyak etki yaratmaktadır.

A Vitamini açısından zengin olan midye tüketildiğinde göz ve cilt sağlığı korunmakta, bağışıklık sistemi güçlenmektedir. Kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin üretilmesini sağlamaktadır.

Midye Nedir? Nasıl Çıkartılır? Nasıl Temizlenir? Nasıl Yapılır? Midye Haram Mıdır? 7

B-12 Vitamini ve C vitamini de midyenin yapısında bulunan vitaminlerdir. B12 vitamini eksikliği olanlar özellikle tüketmelidir. Ruhsal ve zihinsel açıdan olumlu etki sağlamakta ve sinir hücrelerinin iletişimini gerçekleştirmektedir. Dokuların ve kasların gelişimi ve iyi çalışması açısından faydalıdır. Diş ve dişeti hastalıklarına karşı korumakta ve olumlu etki sağlamaktadır.

Kalori ve Yağ İhtiyacını fazlası ile karşılayan midye, enerji vermekte ve genel vücut sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.

Midyenin içeriğindeki civa elementi nedeni ile haftada iki kereden fazla ve bir oturuşta 10 taneden fazla midye tüketmek zararlı olmakta hatta zehirlemektedir. Bu yüzden çok fazla tüketilmemelidir. Ayrıca kolestrol ve sodyum yönünden de midye tüketiminde dikkatli olmak gerekmektedir. Pişirirken fazla tuz eklemek zararını artıracaktır. Bu yüzden haftada 1 veya 2 kereden fazla tüketilmemesi gerekir.

Çok fazla tüketilmediği takdirde hamile kadınlara ve küçük çocuklara zararı yoktur.

Facebook Yorumları

9 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...