Mercan Taşının Özellikleri Ve Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 6 Mart 2018 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Mercan Taşının Özellikleri Ve Faydaları Yayınlanma Tarihi: 6 Mart 2018
Ekleyen: Seda ÇAPÇI

Rengarenk ve şifa yüklü doğal taşlar içinde en güzellerinden bir tanesi de mercan taşıdır. Mercan taşına rengini veren ton, renk skalasındaki en hoş ve modası geçmeyen renk çeşitlerinden birisidir. Uçuk pembeye kaçan soluk ve baygın bir kavuniçi olarak tanımlayabileceğimiz mercan rengi, mercan taşını şifası dışında cazip kılan özelliklerinden bir tanesidir. Afrika ve Avustralya kıyıları ve Japonya kıyıları başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde çıkarılır.

Mercan Taşının Özellikleri Ve Faydaları

“Hayat ağacı” yahut “Koral” olarak da anılan mercan taşı doğal taşlar içinde en alımlı ve göz alıcı türlerden birisidir ve mercan taşı olarak adlandırılsa da aslında denizde yaşayan bir omurgasız canlı türüdür. Mercanın; boynuzsu mercanlar, yumuşak mercanlar, dikenli mercanlar ve gerçek mercanlar gibi türleri vardır. Doğada çok nadir olarak görülen mercan ticari amaçlı kullanılır ve piyasaya sürülür.

Tesbih ve takı yapımında kullanılan mercan türü ise su altı dünyasında yaşayan omurgasız mercan poliplerinin meydana getirdiği iskelet yapıya verilen addır. Koloniler şeklinde yaşayan polipler büyüyüp yayıldıkça mercan resiflerine dönüşür. Mercan iskeletleri binlerse sene belli bir bölgede toplandığında da mercan kayalıkları meydana gelir.

Mercan suyun içindeyken yumuşak, karaya çıkartılıp kurutulduğunda ise katı özellik gösterir. Saf kalsiyumdan oluşan katılaşmış mercan ise daha çok tesbih yapımında kullanılır. Doğal mercandan işlenerek yapılan tesbih, görünüm olarak ahşabımsı ve serttir. Bir diğer özelliği de lekeli ve pütürlü olmasıdır. Eğer yüzeyi pütürsüz ise sonradan düzeltilmiş, yani sahte olabilir. Rengi çok belirgin ve parlak olanlar ise sonradan boyanmış olabilir.

Mercanların içinde en gözde ve beğenilen tür, kırmızı olandır. Pembe ve beyaz mercan da vardır ama makbul olanı kırmızı türüdür. Kırmızı mercan kullanılarak yapılan takı ve süsleme eşyalarıyla, tesbihler daha fazla tercih edilir. Mercan taşının yapısı gereği canlandırıcı etkisi vardır ve bu sebeple mercan tesbihler çok tercih edilir.

Mercan Taşının Özellikleri Ve Faydaları 1

Mercanın ağaç dalı, çimen ve yelpaze görünümünde olan çeşitleri de vardır. Mercan, kendine has kırmızı, pembe ve beyaz renk dışında mor, siyah ve sarı renklerde de olabilmektedir. Ayrıca desenli ve çizgili mercanlar da vardır. Kayalaşmış mercanlar ise kahverengiye dönük sarı renktedir. Parlatıldıklarında cama benzer bir görüntü verirler.

Bir mercan denizde bitki misali biter ve çiçek bahçesine benzer. Karada ise taş gibidirler. Suyun derinliklerinden yüzeye çıkıp karada konumlanmaya başlayan mercanlar zaman içinde kuruyup katılaşırlar. İşlenmeye hazır mercanlar da katılaşmış haldeki mercanlardır.

 • Mercan taşının en belirgin özelliği dayanıklı olmasıdır.
 • Kırmızı renkteki orijinal mercan taşı hayli pahalı olduğundan, bu taştan ticari olarak faydalanmak isteyenler beyaz renkli mercanları kırmızıya boyayarak satabilmektedir.
 • Mercan taşı parlatılarak işlendiğinde cam gibi bir görüntü alabilir. Bu da onun gerçek mercan olduğunun kanıtıdır.
 • Mercan taşı asitlere ve ısıya karşı son derece duyarlı olduğundan, kişi mercanı üzerinde taşıdığında renginde atma meydana gelebilir.

Mercan Taşının Faydaları Nelerdir?

Mercan taşı doğal bir şifalı taştır ve pek çok sağlık sorununa iyi gelir. Sindirim sistemi bozukluklarından kalp rahatsızlıklarına kadar pek çok konuda tedaviye destek yönü bulunan mercan taşı sedef hastalığına iyi gelmektedir.

 • Mercan taşı kalp ve damar hastalıklarında kalbi koruyan ve damarları güçlendiren bir etkiye sahiptir.
 • Dalağın düzenli çalışması ve sağlığının korunmasında da oldukça etkilidir.
 • Ruhsal durumu düzenleyen bir etkisi vardır.
 • Kişinin toplum içinde sağlıklı iletişim kurabilmesini ve etrafına pozitif enerji vermesini sağlar.
 • Üzerinde mercan taşı taşıyan kişi daha net kararlar alabilir ve özgüveni daha da belirgin hale gelir.
 • Ruhsal sağlığın muhafaza edilmesine yardımcı olur.
 • Mercan taşı, onu üzerinde taşıyan kişiye manevi anlamda güç ve cesaret verir.
 • Mercan taşı, onu kullanan kişinin konsantrasyon yeteneğini artırır.
 • Sindirim sisteminde düzenleyici etki yapar.

Mercan Taşının Özellikleri Ve Faydaları 3

 • Mercan taşının kızıl hastalığının olumsuzluklarından koruyan bir taş olduğu da söylenebilir.
 • Kırmızı mercan taşımak, doğumun kolayca gerçekleşmesini ve bebeğin sağlıklı gelişmesine yardımcı olduğu da söylenmektedir.
 • Çocukların odasına konulan mercan taşının çocukların sağlıklı  büyümesi ve zihinsel gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamasını sağladığı bilinmektedir.

Mercan taşının sindirim ve bağışıklık sistemi üzerinde de iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Kırmızı mercanın mide ve karaciğerdeki kan yapan hücreleri etkilediği, dolaşım bozukluğu ile ilgili rahatsızlıklara, kan hastalıklarına, çeşitli enfeksiyonlara ve yüksek tansiyona iyi geldiği, dolaşımı güçlendirdiği, kadınlarda adet dönemi sıkıntılarını azalttığı, cinsel isteksizlik ve kısırlık gibi sorunlara iyi geldiği de söylenmektedir.

 • Mercan taşının sevgi hissi ile buna bağlı ilişkileri güçlendirdiği bilinmektedir.
 • Mercan taşının kişiyi kıskanç ve negatif düşünceli insanların etkisinden koruduğu da bilinmektedir.
 • Kişiye yaşam sevinci verir.
 • Nazar ve olumsuz enerjilere karşı daha hassas olan kişilerin boyunlarında kırmızı yahut siyah mercan taşımaları önerilir.

Kırmızı mercan enerjisini kök çakrada oluşturur. Kırmızı mercan kişiye yaşam enerjisi verir. Fizik bedendeki duyguları ve gereksinimleri engelleyen blokajları kırar. Biriken öfkelerin basıncını mercan taşıyla azaltmak mümkündür. Kan dolaşımı mercanla rahatlar; kişide huzur, güven ve memnuniyet duyguları yaşanır.

Kırmızı mercanın ara ara dinlendirmek gerekir. Mercanın ayda bir sefer tuzlu suda yıkanması gerekir. Deniz suyunda da bekletilebilir. Mercan taşı deniz suyunda yeniden güç toplar. Mercanı deniz suyunda gece vakitlerinde bekletmek daha doğru olacaktır.

Mercan Taşının Özellikleri Ve Faydaları 4

Mercan taşının aile içinde ve arkadaşlar arasında saygınlığın pekiştirilmesinde de faydalı olduğu bilinmektedir.

Mercan taşı ayrıca kişinin atacağı adımlarda bilinçli ve kararlı olmasını, olumsuz yargılamalara karşı daha dirençli ve güçlü olmasını sağlar.

 • Kişinin, girişmeyi düşündüğü işte onaylanmama korkusunu giderir ve kişiye cesaret verir.
 • Eleştiri ve zıtlaşma yaşanan durumlarda kişiye kararlılık verir.
 • Nazara karşı etkilidir.
 • Konsantrasyon eksikliğini giderir.

Mercan taşı özelliklerinden faydalanmak için mercan kolye, mercan bileklik, mercan tesbih gibi takılar ve aksesuarlar kullanılabilir. Taşın etkisini gösterebilmesi için çıplak tene temas etmesi gerekir.

Facebook Yorumları

6 Mart 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...