Lenf Bezi Şişmesi Ne Demektir, Belirtileri Nelerdir, Lenf Bezi Şişmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 23 Ağustos 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Lenf bezi şişmesi ne demektir, lenf düğümleri de denilen lenf bezleri, vücudu enfeksiyon ve hastalıklara karşı koruyan savunma düzenekleridir. Lenf bezlerinde lenfosit olarak adlandırılan ve enfeksiyon engelleyen hücre grupları bulunur. Lenfositler, enfeksiyona sebep olan  zehirleri etkisiz hale getiren antikorlar üretirler.

İşte lenf bezlerinin büyümesi yani şişmesi enfeksiyona bağlı olarak lenfosit sayısının arttığına ve antikor üretmek için hareketlendiğine işaret eder.  Ama eğer bu şişlikler uzun süreden beri varsa, kızarıklık yahut hassasiyet gibi bulgular gözükmüyorsa, lenf bezlerinde tümör varlığı söz konusu olabilir.

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri

Lenf bezi şişmesi belirtileri; burun akıntısı, yüksek ateş, boğazda tahriş, ağrı, gece terlemeleri, elle muayenede acı hissi, lenf bezi üzerindeki ciltte kızarıklık ve hassasiyet ve sertlik olarak sıralanabilir.

Lenf bezi şişmesi nedenlerine gelince; boğazdaki streptokok enfeksiyonu, diş apsesi, kulak enfeksiyonları, enfekte yaralar, kabakulak, kızamık gibi bulaşıcı hastalıklar, kedi tırmalaması ile oluşan ateş, toksoplazmoz, frengi, tüberküloz (verem), AIDS, romatoid artrit,   lupus, grip, nezle, vücudun herhangi bir bölgesindeki tümör varlığı, aftlar ve ağız yaraları, kulak iltihabı, diş apseleri ve diş eti iltihapları, bademcik iltihabı, bazı ilaçların oluşturduğu yan etkiler, eklem iltihapları, beze humması, kızamık ve gebelik gibi süreçler ve durumlar sayılabilir.

Lenf Bezi Şişmesi Ne Demektir

Lenf bezi şişmesi vücudun pek çok yerinde kendini gösterebilir. Boğazda lenf bezi şişmesi en yaygın olarak görülenidir. Bunun dışında boyun lenf bezi şişmesi ve koltuk altı lenf bezi şişmesi de sık görülen belirti bölgeleridir. Kasıkta lenf bezi şişmesi ve çene altı lenf bezi şişmesi de şüphe uyandırması gereken bulgulardandır.

Lenf Bezi Şişmesi Tedavisi

Lenf bezi şişmesine ne iyi gelir sorusuna ne yanıt verilebilir bir bakalım. Bu tedavi aslında, sebebe göre değişir. Lenf bezlerindeki şişlik ciddi bir sebebe bağlı olarak gelişmediyse, şişen yere sıcak su torbası koymak, hafif bir ağrı kesici kullanmak iyi gelebilir.

Lenf Bezi Şişmesi Ne Demektir 2

Boğazda lenf bezi şişmesi ve boyun lenf bezi şişmesi durumlarında kulak-burun-boğaz uzmanına; vücudun diğer bölgelerindeki lenf bezi şişmesi vakalarında ise bir dahiliye uzmanına başvurmak gerekir.

Lenf bezi enfeksiyona bağlı olarak şiştiyse, hekim antibiyotik önerebilir. Bu şişlikler ağrıya da sebep oluyorsa ağrı kesiciler de kullanılabilir. Enfeksiyon kaynaklı lenf bezi şişmelerinde istirahat, bol ve taze sebze meyve tüketimiyle, bol su tüketimi gereklidir.

Lenf Bezi Şişmesi Ne Demektir 1

Lenf bezindeki şişlik kanser yahut iyi huylu tümörlerden kaynaklanıyorsa, kanser tedavi edilmeden ve tümör alınmadan şişlik inmez. Kemoterapi tedavisi de lenf bezlerinin inmesini sağlar.

Facebook Yorumları

23 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...