Kestane Balı Faydaları Nelerdir, Kestane Balı Nasıl Kullanılır, Kaç Kaloridir Ve Fiyatı Nedir?

Yayınlanma Tarihi: 5 Ocak 2018 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Kestane balı faydaları nelerdir, kestane nasıl da lezzetli bir meyvedir değil mi? Nişastası ve şekeri bol, tam da bu yüzden hem leziz hem de doyurucu, hem de pek çok faydası olan nefis ve deva dolu bir yiyecek olan kestane, hem atıştırmalık olarak hem de yemeklerin içinde çeşni olarak çok sevilir ve sık tüketilir. Kestane, kendisi damaklara lezzet vermekle kalmaz, balıyla da gönülleri fetheder.

Kestane Balı Faydaları Nelerdir, Kestane Balı Nasıl Kullanılır, Kaç Kaloridir Ve Fiyatı Nedir?

O halde kestane balı faydasından girelim, kestane balı zararlarına da şöyle bir değinelim, kestane balı nasıl tüketilmeli sorusuna da yanıt verelim ve hiç tanışmamışları da bu enfes balla tanıştırmış olalım.

İşte kestane balı faydaları ve zararları

Kestane balı çiçek balı ile kıyaslandığında daha koyu bir renge sahiptir ve çiçek balına göre neredeyse 2 katı daha fazla demir içerir.

Arılar kestane balını Haziran ayı başlarında kestane çiçeklerinden elde ederler. Kestane balının rengi koyu, kıvamı yoğun, tadı keskin, şeker oranı yüksek, lezzeti hafif buruk ve biraz da acımsı, kokusu ve aroması kestaneye özgüdür. Kestane balının antiseptik, yani mikrop kırıcı özelliği de vardır.

Özellikle kış mevsiminin en koyu zamanlarında sık olarak yaşanan soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları, öksürük gibi şikayetlerde bir miktar karabiberle kullanıldığında öksürüğü kesecek kadar etkili bir bileşen olan kestane balı, bu özelliği ile bile son derece değerli bir bal türüdür.

Kestane Balı Faydaları Nelerdir, Kestane Balı Nasıl Kullanılır, Kaç Kaloridir Ve Fiyatı Nedir? 1

Kestane balı antioksidan özelliğe sahip bir baldır, yani vücuttaki oksidasyon süreçlerini yavaşlatarak hücrelerin paslanmasını ve dolayısıyla hücre hasarını ve erken yaşlanmayı önler.

 • Kestane balı akciğer hastalıklarına iyi gelir.
 • Kestane balının rengi çiçek balına göre daha koyudur, bu da şu demek oluyor, kestane balının etkisi özellikle kansere karşı koruma sağlama anlamında daha güçlüdür.
 • Kestane balının antioksidan özelliği, ağız yaralarının da iyileşmesini sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Afrodizyak etkisi de olan kestane balı cinsel gücü artırır.
 • Bağırsakta biriken gazların atılmasını sağlar.
 • Hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır.

Kestane balı diğer tüm ballar gibi karbonhidrat içerir. Karbonhidrat, bağırsaklarda su tutulmasını sağlayan bir etki yapar. Yani bu durumda, kestane balının kabızlığa iyi geldiğini söyleyebiliriz.

Kestane balı kan şekerini yükseltir ki bu da aynı zamanda acıkmak demek. Kestane balı iştah açan etkisiyle özellikle çok zayıf çocukların ve kilo alamayan yetişkinlerin de kilo almasına katkı sağlar.

Kestane Balı Faydaları Nelerdir, Kestane Balı Nasıl Kullanılır, Kaç Kaloridir Ve Fiyatı Nedir? 2

Kestane balı idrar kesesi enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir.

 • Kestane balının mide ve kemik kanserine iyi geldiği sonucuna ulaşan araştırma sonuçları vardır.
 • Kestane balı çiçek balına göre 2 kat daha fazla demire, 3.5 kat daha fazla kalsiyuma ve 5 kat daha fazla potasyum içeriğine sahiptir.
 • Kestane balı astıma iyi gelir.
 • İshale de kabızlığa da iyi gelir.
 • Başta ülser olmak üzere pek çok mide hastalığına iyi gelir.
 • Birinci ve ikinci dereceden yanıklara iyi gelir.
 • Sarılık hastalığına karşı etkilidir.

Kestane balı faydası olan bir baldır, görüldüğü üzere… Kestane balı faydası yanında zararları da olan bir bal mıdır derseniz, kısmen diyebiliriz. Aslında bunu zarar değil de yan etki olarak ifade etmek daha doğrudur.

Kestane balı zararları açısından ele alındığında neler söylenebilir bir de bu kısma bakalım. Son derece faydalı ve şifalı bir besin olan kestane balının, kan şekerini hızlı yükseltme gibi bir yönü de vardır. Kan şekerinin hızlı yükselmesi, pankreasın insülin salgılamasını gerektirir ki kan şekeri düşsün. Bu da kan şekerinde dalgalanmalar meydana getirir.

Kestane Balı Faydaları Nelerdir, Kestane Balı Nasıl Kullanılır, Kaç Kaloridir Ve Fiyatı Nedir? 3

Çabuk ve sık acıkma meydana gelir. Bu durum şeker hastaları ve fazla kilo problemi olan kişiler için sağlıklı bir durum değildir. Kan şekeri dengesinde sıkıntı yaşayan kişilerin kestane balı tüketiminde ölçülü ve dikkatli olmaları gerekir.

Kestane balıyla birlikte çay tüketimi, balın kana daha hızlı karışmasına sebep olacağından ani baş dönmeleri yapabilir. Bu sebeple kestane balıyla birlikte yahut hemen ardından çay tüketimi yapılmamalıdır.

Kestane balı; şeker hastaları, hamilelik şekeri problemi olan anne adayları, şeker hastalığı riski bulunanlar, insülin direnci yaşayan kişiler ve polikistik over tanısı konulmuş kadınlar için riskli grupta bir besindir, dolayısıyla ölçülü tüketilmeli yahut hiç tüketilmemelidir.

Kestane Balı Fiyatları Nedir?

Kestane balı nadir elde edilebilen bir bal çeşidi olduğundan fiyatı da diğer bal türlerine göre biraz daha pahalıdır. Kestane balı çok fazla çıkmadığından arıcılar süzme işlemi yaparak kavanozlar halinde satış yapar. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde yoğun olarak üretilen kestane balı fiyatı kilogram olarak ortalama 200 TL’dir.

Kestane Balı Nasıl Kullanılır?

Bal çoğunlukla kahvaltıda ekmeğe sürülerek tüketilir. Ama elbette tek kullanış şekli bu değildir.

Kestane Balı Faydaları Nelerdir, Kestane Balı Nasıl Kullanılır, Kaç Kaloridir Ve Fiyatı Nedir? 5

Bal, aç karnına tüketildiğinde mide asidinin artmasına sebep olacağından, tek başına değil de yanında ekmek veya başka besinlerle birlikte tüketilmelidir. Eğer bala karşı herhangi bir alerjiniz yoksa ve hekim tarafından yasaklanmamışsa günde 3 yemek kaşığı dolusu kestane balı tüketilebilir. Diyabet hastaları, hamilelik şekeri olan anne adayları, 1 yaşından küçük çocuklar ve polen alerjisi olan kişiler hariç herkesin bal yemesi sağlık açısından da faydalıdır.

Kestane balını ekmekle yiyebilir, süte karıştırabilir, doğranmış muz ve cevizin üzerinde gezdirerek tüketebilirsiniz.

Kestane Balı Kaç Kalori?

Kestane balı kalorisine gelelim şimdi de. 1 tatlı kaşığı kestane balı ortalama 15-20 kalori civarındadır. Kalorisi ve besin değeri hayli yüksek olan kestane balı dikkatli tüketilmelidir.

Facebook Yorumları

5 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...