Kene Nedir, Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir, Kene Nasıl Çıkarılır, Kene Nasıl Çıkarılır Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 23 Kasım 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Kene nedir, kene at, koyun, deve, köpek gibi hayvanlar ve insanların derisinde asalak şeklinde yaşayan ve bulaşıcı hastalıklara sebep olan böceklerin ortak ismidir. Ortalama 5 mm boyunda olan keneler çoğunlukla koyu kırmızı, koyu kızıl ve kahve renklerindedir. Oval bir yapıya sahip olan keneler, bir yerden bir yere zıplama kabiliyetine sahip değildirler ve uçabilmek için kanatları da yoktur.

Kene Nedir, Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir, Kene Nasıl Çıkarılır, Kene Nasıl Çıkarılır Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 1

Bu sebeple hayatta kalabilmek için hayvanların yahut insanların kanlarını emmeleri gerekir. Keneler ilk olarak toprakta can bulur ve uzun çalılar arasında büyürler. Daha sonra oradan geçen bir hayvana yahut insana tutunarak kan emer ve bu şekilde gelişirler. Kenelerin hayvanlar üzerinde çok fazla hayati zararı bulunmasa da insanlara yapışan kenelere zamanında müdahale edilmezse can güvenliği tehlikeye girebilir.

Kene Nasıl Anlaşılır?

Kene son derece ölümcül etkiye sahip bir canlıdır. Ama bunu her kene türü için söyleyemeyiz. Hayvanların ve insanların üzerinde yaşayan kenelerin tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz. Kene ısırmalarında en önemli şey kenenin çıkartılış şekli ve çıkartılma zamanıdır.

Keneler daha çok kırsal bölgelerde yaşayan insanları ve hayvanlarla irtibat halinde olan kişileri etkiler ve tehdit eder.  Ayrıca piknik alanlarında ve çalılık bölgelerde de keneler risk teşkil eder. Boyutları 8 milime kadar çıkabilen keneler çıplak gözle zor görülürler, görülebilecek büyüklükte olanları da küçük bir noktayı andırır. Eğer vücudunuzda böyle bir noktaya rastlarsanız vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Keneler kanla ve vücut sıvılarıyla da bulaşabilmektedir. Kene daha çok et işiyle uğraşan kişileri; sözgelimi kasapları ve hayvanlarla haşır neşir olan veterinerleri ilgilendirir ve tehdit eder.

Kene Nedir, Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir, Kene Nasıl Çıkarılır, Kene Nasıl Çıkarılır Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 2

Keneler, ısırdıkları andan itibaren kan emmeye başlarlar. Kene sokmasında ilk ısırıktan sonra yaklaşık 2 gün içinde de ilk belirtiler ortaya çıkar.

En sık görülen belirtiler baş ağrısı, yüksek ateş, bulantı, iştahsızlık, mide ağrısı, kusma ve ishal gibi şikayetlerdir.

Kene Sokması Belirtileri Nelerdir?

Kene sokması vakalarında gözlerde kızarıklık ve yüzde ani renk değişimleri gözlemlenir. Göğüs ve vücut bölgesinde yaygın cilt kanamaları ortaya çıkar. Burun kanaması, idrarda ve dışkıda kan da görülebilir. Kenenin ilk ısırdığı andan itibaren beş gün içinde karaciğer ve böbrek yetmezliği ile sinir sisteminde çöküntü meydana gelecektir. Karaciğer, akciğer ve böbreklerde meydana gelen çöküntüden sonra hasta kaybedilir. İyileşme süreci ise ortalama 10. günden itibaren etkili olur.

Kene sokması açısından riskli grupta olanlar kene sokması belirtilerini bilmek zorundadır. Kenenin bir insandan kan emdikten sonra Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi belirtilerinin ortaya çıkması ortalama 2 günlük bir zamanda gerçekleşir. Kırım Kongo Kanamalı Ateş belirtileri; baş ağrısı, iştahsızlık, yüksek ateş, kas ağrıları, mide ağrısı, kusma, ishal gibi şikayetlerdir.

Kene Nedir, Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir, Kene Nasıl Çıkarılır, Kene Nasıl Çıkarılır Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 3

Kene Nasıl Çıkarılır?

Kenelerin pek çoğu hastalık taşımasa da, ısırıldıkları zaman hemen çıkarılmaları gerekir. Keneyi vücuttan hemen çıkarmak, kan emerken bulaştırabileceği Lyme hastalığı yahut ısırdığı yerde oluşan bir tür cilt enfeksiyonuna karşı korum sağlar.

Keneyi olduğu yerden çıkarmak için çoğunlukla cımbız kullanılır ama uzmanlar bu yöntemin sakıncalı olduğunu ve kenenin cımbızla çekilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Peki kene nasıl çıkarılır ve kene nasıl ölür diyorsanız, 1 damla nane yağının son derece etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. 1 damla nane yağı ile kenenin kafasını koparmadan vücuttan çıkarmak mümkündür. Bu yöntemi deneyenler, son derece başarılı olduğunu belirtiyor. Ayrıca kene ısırığı durumunda acilen bir hastaneye gidip hiç kimse ile temasta bulunulmaması da gerekiyor.

Keneyi cımbızla çıkartmak zorunda iseniz çok ince uçlu cımbızlar kullanmalısınız. Cımbızınız yoksa eldiven giyin yahut ellerinizi kağıt mendil yahut havluyla kaplayarak yalnızca parmak uçlarınızı kullanın. Çıplak elle keneyi asla tutmayın.

Kene Nedir, Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir, Kene Nasıl Çıkarılır, Kene Nasıl Çıkarılır Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 4

 • Keneyi olabildiğince ağzına yakın bir yerden yakalayın. Kenenin vücudu derinizin üzerinde kalmalı.
 • Keneyi şişmiş karın kısmından yakalamayın. Keneyi sıkarsanız, vücudunuza hastalık yapan sıvıyı geçirmiş olursunuz.
 • Keneni ağzı derinizden çıkana kadar keneyi düz bir şekilde ve hafifçe çekin. Keneyi bükmek ve döndürmek kenenin kafasının kopmasına neden olur ve neticeye ulaşmanızı engeller.
 • Keneyi çıkardıktan sonra kavanoz veya fermuarlı bir torbaya koyun. Hatta gerekirse tanımlanabilmesi için deriden çıkarttığınız keneyi  buzdolabında saklayabilirsiniz.
 • Keneyi çıkarttıktan sonra kenenin ısırdığı bölgeyi sıcak su ve sabunla yıkayın.

Kene Sokması Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Ciltte kene bulunduğunda deri reaksiyonlarını ve kene kaynaklı rahatsızlıkları engellemek için kenenin acilen alınması gerekir.
 • Kenenin ısırdığı yer tahriş olmuşsa antibiyotik etkili krem sürülmeli ve sürülen bölge bir bandaj yardımıyla sarılmalıdır. Lakin kaşınma ve kızarıklık görülürse bandaj çıkartılmalıdır.
 • Isırılan bölgeye il 6 saat içinde 15-20 dakika boyunca buz torbası ile baskı yapılmalıdır. 1 adet aspirin de alınabilir.

Kene Nedir, Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir, Kene Nasıl Çıkarılır, Kene Nasıl Çıkarılır Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 5

 • Antihistamin kremler de kaşıntı, kızarıklık ve şişliği önler.
 • Kene ısırığı olan bölgeye benzokain içeren bir sprey sıkmak da ağrıyı azaltır.
 • Kalamin losyon da kaşıntıyı gidermek için kullanılabilir.
 • 6 saatin sonunda şişme görülmezse ısırılan bölgeye sıcak bir bez koyabilirsiniz.
 • Eğer kene deriye derin bir şekilde tutunmuşsa ve çıkarılamıyorsa acilen tıbbi yardım almak gerekir. Kas zayıflığı ve paralizi durumlarında da muhakkak hekim çağırmak gerekir.

Facebook Yorumları

23 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...