Kehribar Taşının Özellikleri Ve Sağlığa Etkileri

Yayınlanma Tarihi: 3 Mart 2018 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Kehribar Taşının Özellikleri Ve Sağlığa Etkileri Yayınlanma Tarihi: 3 Mart 2018
Ekleyen: Seda ÇAPÇI

Adı masallara konu olan, saydam yapısı ve ışıltılı rengiyle adeta büyüleyen amber, ya da daha yaygın olarak bilinen adıyla kehribar, aslında bir çam türünün fosilleşmiş reçinesidir. Kehribar nedir sorusunun yanıtı aslında bu kadar ilginç.  Kehribar rengi son derece göz alıcı ve özel bir renktir. Rengi açık sarıdan kızıla kadar giden genişçe bir yelpazede yer alan bu parlak ve büyüleyici taş çoğunlukla takı ve süs eşyası yapımında kullanılır.

Kehribar Taşının Özellikleri Ve Sağlığa Etkileri

Çoğunlukla Baltık Denizi’nden çıkartılan kehribar taşı, asırlardan bu yana kadınların takı ve aksesuar olarak süslemiştir ve süslemeye de devam etmektedir. Kehribar tesbih de teşbih çeşitleri arasında oldukça özel bir yere sahiptir. Bu taşın renk ve parlaklık olarak oldukça güçlü ve dikkat çekici bir cazibesi vardır. Kehribara yapışan böcek ya da bitkiler, onun şeffaf yapısı içinde belirgin şekilde gözlemlenir. Hatta içinde böcek veya bitki fosili olan kehribar taşları daha da kıymetlidir.

Kehribar taşını ısıttığınızda manyetik ve elektrik özelliği açığa çıkar. Eski çağlarda tıp alanında da çok fazla kullanılan bir taş olan kehribar, günümüzde yaygın olarak takı, aksesuar ve süs eşyası yapımında kullanılır. Tıbbın henüz gelişmediği eski çağlarda amber yağı boğmaca ve isteri gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır.

Aynı zamanda parfüm ve güzel koku yapımında sıkça kullanılan yağlardan birisi amber yağı olmuştur.

Amber, Anadolu’da da yaygın olarak kullanılan bir taştır ve mürekkep imalatında sıkça kullanılmıştır.

Gerçek kehribar taşı yakıldığında etrafına çam kokusu yayar. Taklit kehribarlar ise cam, plastik ve sentetik çam sakızından imal edilir. Kehribar taşının bedene temas ettiği kısımda terleme ile karışık bir kaşıntı meydana gelir.

Kehribar taşının içinde bulunan amber asidi doğal bir antibiyotik özelliği taşır. Bu sebeple de eski çağlardan bu yana şifa taşı olarak kullanılmaktadır. Kehribar taşının bağışıklık sistemine son derece iyi geldiği bilinmektedir. Bu sebeple de özellikle küçük çocukların üzerinde kullanılması son derece faydalı olacaktır.

Kehribar Taşının Özellikleri Ve Sağlığa Etkileri 2

Yeni doğan bebeklerde de sıklıkla tercih edilen bir taştır. Kehribar taşı bebeklerin özellikle diş çıkarma dönemlerinde ağrıyı kesen ve diş çıkarma sürecini hızlandıran bir özellik göstererek, bebeklerin bu zor ve sancılı süreci kolayca atlatmalarını sağlar. Üzerinde kehribar taşı bulundurulan bebeklerde sakinleşme, salyada azalma gözlemlenir ve bebek hem uzun süreli hem de rahat bir uyku çeker.

Mide ve bağırsak enzimlerini de düzenleyen kehribar taşı kolik ve gaz problemlerinde de etkilidir. Astım ve bronşitte de oldukça etkilidir.

Kehribar taşı bebeklerde kolye yahut bileklik olarak kullanılabilir, ama kolye kullanımı daha yaygın ve idealdir.

Kehribar Taşı Faydaları

  • Nazara ve kötü enerjilere karşı koruyucudur.
  • Ağrıyan bölgenin büyüklüğü ne kadarsa, kullanılan kehribarın da ebadı o kadar olmalıdır ki etkisi daha güçlü olsun.
  • Migren ağrısını hafifletir.
  • Astım, guatr, bronşit, alerji tedavisi ve soğuk algınlığı gibi şikayetlerde oldukça etkilidir. Kehribar taşı tiroid ve boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmede diğer taşlara nazaran oldukça maharetlidir.

Kehribar Taşının Özellikleri Ve Sağlığa Etkileri 3

  • Kehribar taşı sol elde tutulduğunda bedendeki negatif elektriği toplar.
  • Stresi azaltıcı etki gösterir.
  • Kehribar taşı elektrik yükünü hafiflettiği için depresyona karşı etkilidir.
  • Kehribar taşı günlük olağan yaşantıyla zihinsel ve ruhsal gelişim arasındaki dengenin kurulmasını sağlar.

Kehribar taşı için bereket taşı da denilebilir. Kehribarın parayı çeken, para getiren bir taştır. Hatta bu amaçla kasalara konulduğu da olur. Yaşam koşulları ve sorumluluklar ağırlaştığında kehribarın şifa yüklü enerjisi kişiye canlılık sağlar.

Kehribar taşı yaşamın güzel taraflarının fark edilmesini ve kalbin neşe ve enerjiyle dolmasına yardımcı olan yönüyle de bilinir.

Kehribar taşını temizlemek için yaklaşık 1 saat boyunca güneşin altında, yahut akan suyun içinde bekletebilirsiniz.

Facebook Yorumları

3 Mart 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...