Karaciğer Yağlanması Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir, Karaciğer Yağlanması Tedavisi Nasıl Yapılır, Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Bitkiler Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 14 Kasım 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Karaciğer yağlanması nedir, vazifesi kandaki toksinleri süzmek olan karaciğer vücudun bir nevi filtresi ve dezenfekte merkezidir. Son derece hayati ve önemli bir organ olan karaciğerin işlevi zaman zaman sekteye uğrar. Eğer genetik bir bozukluk yoksa, karaciğerin sağlıklı olması ve görevini tam anlamıyla yapabilmesi için hiçbir engel yoktur. Karaciğerde meydana gelen yağlanma problemi oldukça yaygın bir sorundur.

Karaciğer Yağlanması Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir, Karaciğer Yağlanması Tedavisi Nasıl Yapılır, Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Bitkiler Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çoğunlukla 40 ila 60 yaş arası kişilerde gözlemlenen bir problem olsa da, daha genç yaştaki kişilerde de  ortaya çıkabilen bir sorundur. Alkol tüketimi, gece geç saatlerde yemek yemek, hayvansal ve yağlı besinleri çok ve sık tüketmek, düzensiz bir yaşam, spor yapmamak, şok diyetler ve geç saatlere kadar uyanık kalmak karaciğeri yoran, yağlanmasına sebep olan ve yavaş yavaş tahrip olmasını sağlayan faktörlerdir. Fakat karaciğer, biraz ihtimam ve dikkatle kendini yeniden ve hızla tamir edebilecek bir organdır.

Karaciğer yağlanması tedavi edilmediğinde ileri evrelerde siroz ve hatta karaciğer kanserine dönüşme tehlikesini de içeriyor.

Karaciğerde yağlanma neden olur, belirtileri nelerdir, karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir sorularının yanıtları için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanması ilk zamanlarda pek belirti vermez. Ortaya çıkan belirtiler vardır ama hafif belirtilerdir ve hafif seyreden geçici rahatsızlıkların belirtileri ile karıştırılabilir. Bu sebeple de üzerinde pek durulmaz. Ama bu belirtiler dikkatle izlenmeli ve ona göre önlem alınmalıdır. Peki nedir bu belirtiler gelin bir göz atalım.

Karaciğer Yağlanması Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir, Karaciğer Yağlanması Tedavisi Nasıl Yapılır, Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Bitkiler Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 1

Karaciğer yağlanması belirtileri olarak;

 • Halsiz, bitkin ve yorgun hissetme
 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Midede şişkinlik ve sindirim güçlüğü
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Cilt renginde matlık ve görünümünde sarımtırak solgun renk
 • Boyun bölgesinde görülen yamalı kızarıklıklar
 • Cildin diğer bölgelerinde de kızarıklık ve kaşıntı
 • Vücut kokusu
 • Nefes kokusu
 • Gözlerde kızarma ve göz aklarında sararma
 • Zihinde ve hafızada bulanıklık
 • Vücut ısısında yükselme
 • Karın ağrısı
 • Karaciğerin bulunduğu bölgede ağrı gibi maddeleri sıralayabiliriz.

Karaciğer yağlanması Nedenleri

Vücuttaki toksinleri süzen bu son derece önemli organ neden yağlanır, karaciğer yağlanması nedeni neyle açıklanabilir, karaciğer neden yağlanır gelin şimdi de işin bu kısmına bakalım.

Karaciğer Yağlanması Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir, Karaciğer Yağlanması Tedavisi Nasıl Yapılır, Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Bitkiler Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 3

 • Karın bölgesinde biriken yağlar
 • Basit karbonhidrat içeren yiyecek ve içecekleri çok fazla tüketmek
 • İşlenmiş ve katkı maddeli yiyecek ve içecekleri çok fazla tüketmek
 • İnsülin direnci ve diyabet
 • Trigliserit yüksekliği
 • İştahsızlık
 • Alkol tüketimi
 • Gece geç vakit yenilen ağır yemekler yahut atıştırma alışkanlığı
 • Çok yağlı ve şekerli yiyecekleri fazla tüketmek karaciğer yağlanması nedenleri olarak sıralanabilir.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Uzmanlar karaciğer yağlanması için belirgin ve etkin bir tedavinin olmadığını, ama karaciğerin kendini yenileyebilme özelliğinden faydalanılarak karaciğerin eski sağlığına kavuşması için zemin hazırlanabileceğini belirtiyor. Karaciğerdeki fazla yağ vücut için hayati öneme sahip birtakım enzimlerin üretilmesini ve dağıtımının yapılmasını engellediği için ciddi hastalıkların da zeminini hazırlayabiliyor.

Karaciğer yağlanması, basit birtakım önlemlerle giderilebiliyor. Bu önlemlerin en başında kilo vermek geliyor. Vücut kilosunda yüzde 5 azalma sağlandığında karaciğer yağlanması da gitgide ortadan kalkıyor. Günde 1 fincan sade kahve içmek de karaciğer yağlanmasını azaltıyor.

Karaciğer Yağlanması Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir, Karaciğer Yağlanması Tedavisi Nasıl Yapılır, Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Bitkiler Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 4

 

Karaciğerin karbonhidrat, yağ, vitamin ve ilaçların vücutta işlem görmesini sağlayan çok önemli bir organ olduğu düşünüldüğünde karaciğer sağlığının ne kadar önemli ve hayati olduğu da kendiliğinden ortaya çıkıyor. Kalbi de hayli yoran karaciğer yağlanması problemi birtakım fonksiyonel bozukluklara davetiye çıkarıyor.

Karaciğer yağlanmasını önlemenin en önemli iki yolu diyet ve egzersizdir. Burada hem vücuttaki fazla yağlar tahliye edilmiş olur, hem de insülün direnci varsa düzelme yoluna girer. Günlük kalori miktarını azaltmak, trigliserid yönünden fakir beslenmek, bol taze sebze tüketmek, et olarak yağlı kırmızı etler ve sakatatlar yerine ızgara balık ve tavuk gibi beyaz et tüketimini tercih etmek, glisemik indeksi yüksek gıdalardan kaçınmak, şok diyetler ve hızlı kilo alıp vermekten kaçınmak, insülin direncini kırmak için basit karbonhidrat yönünden fakir bir beslenme rejimi uygulamak ve ideal kiloya düşmek karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir sorusuna verilecek en çözümleyici yanıtlardır.

Bu sayılanlar hem karaciğer yağlanmasını önler, hem de mevcut yağlanmanın giderilmesi için gereken koşulları oluşturur. Hızlı tempolu yürüyüşler ve hafif tempolu koşular da karaciğer yağlanması üzerinde son derece etkili ve iyileştirici etki sağlar.

Karaciğer Yağlanması İçin İyi Gelen Bitkiler

Karaciğer yağlanmasına ve karaciğer rahatsızlıklarına en iyi gelen bitkilerin başında enginar gelir. Enginar tam bir karaciğer dostudur. Haftada mutlaka bir sefer tüketilmesi gereken enginar sayesinde karaciğer toparlanır ve kendini tamir eder. Zeytinyağlı ve bol limonlu olarak tüketilecek bir porsiyon enginar yemeği karaciğerinizi tüm yaralarını saran şifalı bir el gibidir.

Bunun dışında balla tatlandırılmış elma sirkesi ilaveli su tüketmek ve bunu alışkanlık haline getirmek de karaciğer için oldukça faydalıdır.

Limonun da detoksifikasyon ve toksinleri nötralize etme özelliğinden faydalanılabilir.

Karahindiba kökü ile yapılmış çay, yeşil çay, papatya çiçeği ve tohumu da karaciğerin yağlanmasını hem önleyen hem de tedavi sürecine büyük katkı sağlayan bitkilerdir.

Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Zerdeçal, meyan kökü, bol yeşillik, ekşi meyveler, tahıllar, balık ve ceviz gibi Omega 3 yönünden zengin gıdaların yer aldığı bir beslenme diyeti uygulamak ve bunu yaşam şekli haline getirmek, basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratları tercih etmek; çok yağlı kırmızı etlerden, kuyruk yağı, tereyağı, iç yağı gibi sağlıksız yağlardan uzak durmak, sebze, meyve ve balık ağırlıklı beslenmek, alkolden uzak durmak ve geceleri mutlaka uyumak karaciğer yağlanmasını başlamadan önleyecek ve meydana gelmiş olanı tedavi edecek hamlelerdir.

Karaciğer Yağlanması Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir, Karaciğer Yağlanması Tedavisi Nasıl Yapılır, Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Bitkiler Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 5

Karaciğer yağlanması diyeti de tüm bu saydığımız besinleri kapsar. Bu tip bir diyetle karaciğer fazla yağlarından arındırılmış olur. Yağlanmış bir karaciğer mutlaka tedavi edilmeli, karaciğerin sistemin en mühim organlarından biri olduğu asla unutulmamalıdır.

Facebook Yorumları

14 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...