Kalıcı Kilo Vermek İçin 5 Altın Kural

Yayınlanma Tarihi: 13 Kasım 2017 Ekleyen: Gaye AKSOY


Kilo vermek ve fit bir vücuda sahip olmak için zaman zaman sıkı diyetlere başlanır, spora gidilir ya da yağ yakmak için çeşitli takviyelerden yararlanılır. Kimi zaman kalıcı olmayan sonuçlar elde edilir kimi zaman da başkalarında işe yarayan yöntemlerin kendimizde faydalı olmadığını görürürüz. Katı kuralları olan şok diyetler sağlıksız ve geçicici bir süre işe yarayan yöntemlerdir.

Kalıcı Kilo Vermek İçin 5 Altın Kural 1

Her insanın metabolizma hızı, beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzındaki hareketlilik birbirinden farklıdır. Bu nedenle kulaktan dolma bilgilerle herhangi bir zayıflama yöntemine bel bağlamak doğru değildir. Geçici bir süre sıkı kurallarla zayıflamaya çalışmak yerine günlük alışkanlıklarımızda bazı değişiklikler yaparak kalıcı sonuçlar elde etmemiz mümkün. Bu yazıda günlük beslenme ve hareket alışkanlıklarınızda değişiklikler yaparak kalıcı kilo vermenin yollarını derledik.

1.Kahvaltıyı Atlamayın: Uzun süre aç kalmak hem metabolizma hızınızı azaltır hem de geç saatlerde daha çok yemenize neden olur. Bu yüzden güne mutlaka hafif bir kahvaltıyla başlamalısınız. Beyaz ekmek yerine uzun süre tok tutan lifli gıdalar tercih edebilirsiniz.

2.Mutlaka Ara Öğün Yapın:Öğün aralarında hiç yememek ana öğünlerde yemeklere fazla yüklenmenize neden olacaktır. Öğün aralarında küçük ara öğünler yapmak açlığınızı bastıracaktır. Ara öğünlerde elma, yoğurt, süt gibi sağlıklı ve hafif gıdalar tercih etmelisiniz. Süte tarçın ekleyerek ve yanında bir küçük muz tüketerek bile kolayca ara öğün yapabilirsiniz.

3.Su İçmeyi İhmal Etmeyin:Su tüm organlarımızın fonksiyonlarını gerçekleştirmesi için oldukça önemlidir. Bunu yanında kilo vermek isteyen kişiler için su içmek kesinlikle ihmal edilmemelidir. Her sabah kahvaltıdan önce bir bardak ılık su için.

Kalıcı Kilo Vermek İçin 5 Altın Kural 2

Yemeklerden yaklaşık yarım saat önce su içerek fazla miktarda yemenin önüne geçebilirsiniz. Günde yaklaşık 2 litre su içmek hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de midenizde doygunluk hissi sağlayacaktır. Su içmeyi sevmeyen biriyseniz kendinizi su içmeye teşvik etmek için renkli şu şişelerinden edinerek yanınızda taşıyabilirsiniz. Dilerseniz suyunuza limon suyu-nane ya da meyve dilimleri ekleyerek su içmeyi daha renkli hale getirebilirsiniz.

4.Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekleri Tercih Edin:Bu kategoride en çok bilinen yeşil çaydır. Günde iki fincan yeşil çay içmek bağırsaklarınızın faaliyetini de artırır. Spordan yaklaşık yarım saat önce yeşil çay içmenin yağ yakımını artırdığı bilinmektedir. Baharatlar da metabolizmayı hızlandıran gıdalar arasındadır. Özellikle acı biberin yağ yakımını hızlandırdığı bilinmektedir.

Tarçın da tüm zamanların diyetlerinde bulunan bir baharat türüdür. Tarçın kan şekerini düzenleyerek açlığı bastırmaktadır. Lifli gıdalara metabolizmayı hızlandıran bir diğer guruptur. Lifli gıdalar hem çabuk doygunluk sağlayarak uzun süre tok tutar hem de sindirim sistemi için çok faydalıdır. Brokoli, ıspanak, kepekli gıdalar, yulaf, elma kuru erik gibi lifli yiyecekleri her gün yaklaşık 25-40 gram arası tüketmelisiniz.

Kalıcı Kilo Vermek İçin 5 Altın Kural 3

5. Spor Yapamıyorsanız Hareketini Artırın: Eğer spora ayıracak vaktiniz yoksa ya da gün sonunda yorgun düşüyorsanız günlük hareketinizi artırmayı deneyin. Bunun için öğle molasında kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Asansör yerine merdiveni kullanabilirsiniz ya da otobüsten bir durak önce inip yürüyebilirsiniz. Kısa mesafelerde ise arabayla gitmek yerine yürümeyi tercih edin. Akşamları 20 dakika sürecek bir yürüyüş bile size katkı sağlayacaktır.

Facebook Yorumları

13 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...