İshal Nasıl Geçer

Yayınlanma Tarihi: 9 Kasım 2015 Ekleyen: Merve KARA


İshal Nasıl Geçer
İnsanların en çok canını sıkan sağlık problemlerinden birisi olan ishal, kısaca dışkının sıvı şeklinde gelmesi, ve bunun aniden gelişmesi şeklinde özetlenebilir. Günde üçten fazla sıvı şeklinde dışkının söz konusu olması, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ishal olarak kabul edilir. İshal nasıl geçer sorusuna, birçok kişinin farklı yanıtları olsa da, sağlık uzmanlarının, doktorların ishale karşı etkisi kanıtlanmış çözüm yollarını sizlere aktaracağız.

İshal Neden Olur

İshalin birçok sebebi vardır, bu sebepler arasında öne çıkan en önemli faktör beslenme alışkanlığı ve çevresel faktörlerdir. Sağlıklı olmayan gıdaların tüketimi, ya da gıda yetersizliği önemli birer ishal sebebiyken temiz olmayan suların kullanımı, sağlıklı, hijyenik bir ortam sunamayan evlerde yaşamak da ishal belirtilerindendir. Gençlerde ya da orta yaşlı insanlarda ishalin farklı refleksler oluşturduğu görülür, bunun sebebi çevresel yollarla bulaşan bakterilerin bünyenin bağışıklık sistemine karşı gösterdiği direnç farkıdır. Bundan ötürü ishali ne keser diye düşünürken hem ishali önleyici doğal, bitkisel besinleri kullanacağız, hem de bünyemizin buna karşı dirençli olmasını sağlayacak beslenme yollarını tercih etmeliyiz.

İshal Belirtileri

İshal bir boşaltım sistemi hastalığıdır, bu problemin en önemli belirtileri de çok fazla idrara çıkma, çok fazla dışkı boşaltımı isteği doğurmasıdır. İshalin diğer önemli belirtisi ise karın ağrısı ve mide bulantısıdır. Dışkının normale göre çok fazla sıvı içermesi, biçimsiz ve aniden gelmesi, sürekli tuvalete gitme ihtiyacı oluşturması ishal belirtisidir. Eğer ishale karşı bir tedavi geliştirilmez, önlem alınmazsa sürekli karın ağrısı, ek olarak gelebilecek enfeksiyonlar karşımıza çıkabilir. Özellikle çocuklarda ishal sonrası gelebilen ateş risklidir, çocuk ölümleri sebepleri arasında ishal de yer almaktadır. İshal nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtı, evdeki eczanelerimizde gizlidir! Bitkisel ve doğal yollarla ishale karşı iyi gelen besinleri sizlere sunuyoruz.

İshale Bitkisel Çözüm-Tedavi

İshale karşı Türkiye’de bitkisel tedavi metotları sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak bunun öncesinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu, ishal olunduğunda vücutta ciddi oranda azalan suyun telafisidir. Su kaybını minimize etmek için ve tekrardan ishalin sürmemesi için, temiz su içilmelidir. Bazı uzmanlar bu suyun kaynatılıp sonra içilmesi gerektiğini de önerir. Bebeklerde ishal nasıl geçer sorusunun yanıtı da bitkisel çözümdedir. Bitkisel ishal tedavisi noktasında ılık suya şeker ve tuz katarak azar azar içilmesi önemli metotlardan kabul edilir, özellikle çocuklarda hayati tehlike dahi doğurabilecek bu konuya karşın bu tedavi düşünülebilir.

İshale Ne iyi Gelir

İshale ne iyi gelir sorusunun cevabı : İshali önlemek için en çok bilinen, uygulanan doğal tedavi yolları şu şekilde sıralanabilir, işte ishale iyi gelen yiyecekler:

  • Posalı yiyeceklerin ağırlıklı olarak tercih edilmesi.
  • Günde iki litreden fazla su içmek, ve suyun temizliğine dikkat etmek.
  • Bir kaşık kuru Türk kahvesini yemek ve ardından su içmek, kahveye limon da sıkılabilir.
  • Üzüm suyu içmek.
  • Eğer çayı çok seven biriyseniz, koyu çay içmek.
  • Yemeklerde pilavı tercih etmek. (Pirinç, tutucu özelliğinden dolayı ishali kesen bir yapıdadır)
  • İshali önleyen meyveler arasında muz ve ahududuyu tercih edebilirsiniz, böğürtlen yaprağı da ishal önleyici bir doğal besindir.
  • Gül yaprağını kaynatmak ve çay gibi tüketmek.
  • Kestane ağacının yapraklarını toplayıp, kaynatarak çaya benzer şekilde tüketmek.

ishale-iyi-gelen-yiyecekler

Gördüğünüz gibi, ishal her ne kadar can sıkıcı, günlük hayatı etkileyen bir rahatsızlık olsa da, ishali önleme noktasında birçok doğal besin kullanılmaktadır ve çevremizde bu ishal önleyici besinlere çok rahat erişme şansına sahibiz. Sürekli olarak devam eden ishal vakalarında, doğal çözümlere, bitkisel tedavi metotlarına başvurmanıza rağmen sonuç alamıyorsanız doktora görünmekte her zaman fayda vardır, özellikle çocuklarda görülen ishallerde bu önemlidir.

Facebook Yorumları

29 Şubat 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...