İkiz Bebek Belirtileri Nelerdir, İkiz Gebelik Nereden Anlaşılır?

Yayınlanma Tarihi: 12 Eylül 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


İkiz bebek belirtileri, her ne kadar ikiz gebelik yaşayan anne adaylarının büyük bir kısmı, ikiz bebek taşıdıklarını hissettiklerini söyleseler de hamilelikte ikiz bebek belirtileri anne adaylarını kapsamlı bir muayeneye sevk eder.

İkiz Bebek Belirtileri Nelerdir, İkiz Gebelik Nereden Anlaşılır?

Gebelikte ikiz bebek belirtileri başında mide bulantılarının, özellikle de sabah bulantılarının şiddetli oluşu bir ipucu olabilir. Birden fazla bebeğe gebe kalındığında hCG seviyesi de yüksek olacaktır. Bu da sabah bulantılarının şiddetli olmasına neden olacaktır.

İkiz bebek belirtileri nelerdir denildiğinde, göğüslerde hassasiyet, idrara sık çıkma, sürekli açlık ve bitkinlik hissetme, soluk kesilmesi, ellerde ve ayaklarda yoğun ödem, ani ve fazla kilo artışı, bebeğin fazla hareketli olması, anemi ve kandaki demir oranının düşüklüğü gibi belirtiler de çoklu gebeliklerde görülen belirtilerdir.

Hamilelikte ikiz bebek belirtileri arasında ilk 3 aylık dönemde hızlı kilo alma gibi bir durum da söz konusudur.

Hekiminiz muayenede iki kalp atışı duyacaktır. 38. haftadan itibaren muayene yapılırken iki adet cenin başı ve birden fazla küçük bölüm ayırt edilir.

Gebelikte ikiz bebek belirtileri tekli gebelikteki belirtilerle aynı olmakla birlikte daha şiddetlidir denilebilir.

İkiz Bebek Belirtileri Nelerdir, İkiz Gebelik Nereden Anlaşılır? 1

İdrara çok daha sık çıkma, bulantıların daha belirgin olması, göğüslerde gerginlik hissinin daha bariz olması, karnın daha hızlı büyümesi gibi belirtiler ikiz bebek belirtileri nelerdir sorusuna verilecek diğer cevaplardır.

Tüp bebek ikiz gebelik belirtileri farklı mıdır, tüp bebek tedavisi gören ve ikiz bebeğe gebe olan kadınlarda farklı belirtiler mi gözlemlenir sorusunun yanıtı “hayır” olacaktır. Tüp bebekte de, normal gebelikte de gebelik belirtileri aynıdır.

Facebook Yorumları

12 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...