Hipospadias Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 2 Eylül 2017 Ekleyen: Gaye AKSOY


Çocuğun idrar yapacağı deliğin tam olarak Penisin ucunda olmamakla beraber altında olması durumudur bu delik yüzünden penis ucu arasında yer alan bölgenin idrar kanalı ile oluşum aşamasını tamamlamamış olması söz konusudur. İdrar deliğinin yerleşim aşamasına göre farklı bir şekilde sınıflandırılması söz konusu olabilir.

Hipospadias Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? 1

Belirtileri arasında yer alan en önemli detayın idrar deliğinin tam olarak penis ucuna değil de penis gövdesinde yer alan ve daha aşağıda bir yer açılması ile ortaya çıkan durumdur.

Hastalığın tam olarak farklı isimlendirme durumları söz konusudur Bunlardan bazıları peygamber sünnetli ya da doğuştan sünnetli olarak tanımlanması alt aramızda yaygındır Ayrıca yarım sünnetli denilmektedir bu durumların temel sorunu ise çocuklarda Sünnet derisinin ön tarafını tam olarak gelişmemesi olarak ortaya atılır.

Sünnet derisi penisin tam olarak arka kısmında yer almaktadır.

Penisin tam olarak ereksiyon denilen yani sertleşme durumunda iyiliğinin ortaya çıkması söz konusu olabilir bu duruma son derece dikkat edilmesi çocuk için önem sarf eder ileride hiçbir şekilde sorun yaşanmaması için tedavi edilmesi gerekir.

Tedavinin en temel durumlarından birisi bu sertleşme durumuna bağlı olan eğriliği düzeltilmesi ile sağlanacaktır.

Bu duruma bağlı olan çocukların genel olarak çiş yapma tercihlerinde farklılıklar ortaya çıkar çiş yapma durumlarını General oturarak yapmaktadırlar Çünkü ayakta çiş yapma işlemini yapan çocukların karşıya değil de genellikle aşağı doğru çiş yapma durumlar ortaya çıkmaktadır.

Hipospadias Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? 2

Doğuştan gelen bir durum mudur?

Hipospadiası doğumsal bir durum olarak karşılamamız gerekmektedir nedenini tam olarak bilinmemesi anne karnında hormonal bir uyarının eksik olmasından kaynaklandığı tahmin edilmektedir bu tahminler bazı araştırmalar sonucunda tamamen Reddedilmektedir.

Hipospadiası her 300 çocuğun birinde karşılaşmamız söz konusu olabilir çocuk ürolojisi de en sık karşılaşılan hastalıklar arasındadır bebek doğumu sırasında yapılacak olan bir fiziki muayene sayesinde Doktor anında tanı koyabilir.

Hipospadiası tannısı tam olarak alındıktan sonra başka araştırmalarında yapılması gerekmektedir bu araştırmalar sistemi bozukluklarının ortaya koyabilir bu araştırmalar arasında böbrek ile idrarı boşaltma kanallarının araştırması doğru karar olacaktır.

Hipospadiası tedavisinin cerrahi bir durum olduğu bilinmektedir Tedavinin tam olarak Çocuğun cinsel kimliğini keşfetmeden yapılması gerekmektedir bezi dönemde yapılacak bir cerrahi durumun daha rahat olması ve bakımının da çok daha kolay olması ile bu işlemler rahat bir şekilde atlatılabilir.

Hipospadias Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? 3

Bu cerrahi Tedavinin çocuk üroloji uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir genel olarak herkesin rahatlıkla yaptığını iddia ettiği Bu durumun her ameliyattan birisinin negatif sonuçlandı bilinmektedir deneyimli bir çocuk cerrahları tarafından yapılmasının son derece sağlıklı sonuç vereceği bilinmektedir.

Ameliyat sırasında temel amacın üretra yani idrar deliğinin penis ucuna yakınlaştırılması gerekmektedir. Yakınlaştırma dan kasıt olarak tam olarak penisin ucuna getirmektir yaygın sorulan sorular arasında bu ameliyat sürecinin dikişli mi ya dayama ile mi tedavi edildi sorulmaktadır bu her iki durumunda da tedavi yapılabilir.

 • Ameliyattan hemen sonra peniste eğrilik mutlaka düzeltilmesi gerekmektedir ameliyat sonrasında ağırlıklı bir durum olarak sünnet yapılabilir.
 • Bu durumlar sırasında sünnet yapılması söz konusu ise Sünnet derisinin Ameliyat sırasında yanma olarak kullanılabilecek bilinir hem ameliyat hem de şunu yapılması ile çocuğun ileride sünnet aşamasında ikinci bir ameliyattan kurtulması söz konusu olacaktır.
 • Ameliyatların tam olarak günübirlik şekilde yapılması söz konusudur çocuk hızlı bir şekilde ameliyat olur aynı gün eve rahat bir şekilde gidebilir ameliyat sonrası 3 ile 5 gün önemlidir Çünkü bugünlerde pansuman açılması gerekir Yedinci Gün değilse sondası çekilir.

Hipospadias Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? 4

 • Hastanede kalması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.
 • Tecrübesiz kişiler tarafından yapılacak olan bir ameliyat sonrasında komplikasyon oranları çok yüksek olacaktır.
 • Bebek ya da çocuğun tek bir ameliyat ile bu sorunları ortadan kaldırılması gerekir.
 • Daha önce ameliyat olan bir penisin hiç dokunulmamış bir penise göre başarı oranı daha az olacaktır.

İdrar deliğinin penis ucuna taşınır bir durum olması ya da dikişlerin açılmasına bağlı İdrarım birden fazla delikten gelmesi durumunun komplikasyon fistül gelişimi olarak ortaya çıktığı bilinmektedir Bu komplikasyonu tam olarak 6 ay geçmeden müdahale edilmesi söz konusu olmayacaktır ancak düzeltilmesi de en kolay komplikasyonlar arasında yer alır.

 • Dikişlerinin tamamen açılması penis üzerinde kangren gibi bir gelişmenin ya da kanama gibi durumlarda önemli komplikasyonlar arasında yer alır.
 • İdrar yapılmış şeklinin kontrol edilir bir durum söz konusu olduğunda tanı gecikebilir.
 • Hipospadiası genetik bir durum olarak bilmemiz gerekir aileler için erken tanı önem sarf eder
 • İdrar kanalının penisin tam olarak geride olmasının ya da alt yüzünde olmasının dikkat edilmesi gerektiğidir
 • Penis başının eğri olması gibi bir durumda erken tanı önem arz edecektir
 • Sünnet olacak bir erkek olduğu için Sünnet derisinin penisin tam olarak başının alt yüzünde oluşmaması gibi bir durum söz konusu ise erken tanı durumu ortaya çıkacaktır
 • Ereksiyon gibi bir durum içerisinde penisin tam olarak aşağı doğru kıvrılması hipospadias durumunu ortaya çıkaracaktır.

 

 • İdrar yapma durumlarında ayakta yapılan bir idrar karşıya doğru gitmeyecektir bu duruma sahip olan çocuklar genellikle oturarak idrarlarını yapmak zorunda kalırlar
 • Ameliyat sonrasında çocuk sağlığına tam olarak 10 gün içinde varacaktır
 • Ameliyat sonrasında penisin enfeksiyona karşı olması için o bölgenin tamamen hijyenle olması gerekir
 • Ameliyattan sonra tam olarak Uzman doktorların tavsiyesi ön planda olmalıdır
 • Ameliyat olması gereken farklı bir durum ise penisin tam olarak ameliyata uygun büyüklükte olması gerekir
 • Bu durumun tam olarak belirlenmesi ameliyatı yapacak kişi olan cerrahın kararına kalmıştır

Ameliyatın yapılma aşamasının çocuklarda ilkokula başlamadan önce yapılması en doğru seçenek olacaktır Çünkü İlkokulu da çocuklar idrarlarını ayakta yapamayacaktır Bu da çocuk için psikolojik bir etki ortaya koyacaktır psikolojik etkinin çocuğun ileri seviyede ruhsal bozukluklara neden olacağı unutulmaması gerekir

 • Hipospadia durumunda penisin başında bir yassılaşma durumu söz konusu olacaktır bu duruma sahip Her çocuğun altına işemesi söz konusu olmayacaktır
 • Hastalıklarının tam olarak cerrahi bir fizik muayenesi ile ortaya konulacaktır
 • İdrar deliğinin yerinin araştırılması İrem ilk aşama gerçekleştirir normal yerinde olmayan idrar deliğinin ön tarafta ise hipospadiası tanısı konulacaktır
 • Bu hastalıkla beraber sık görülen hastalıklar arasında inmemiş testis cinsiyet farklılaşma problemlerin ortaya çıkacaktır Ayrıca kasık fıtığı ile idrar ve böbrek boşaltım kanalları problemlerin ortaya çıkacaktır
 • Tedavisinin tam olarak idrar deliğinin normal bir şekilde koyulması ile tamamlanacaktır bunu sağlama aşamalarının normal idrar deliğinin gereken yere kadar yeni bir idrar kanalı oluşturulması gerekir.

Hipospadias Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? 5

 • Çocuğun tam olarak 6 aylık bir durumunda ameliyat yapılması gerekir 2 yaşından sonra ya asla bırakılmamalıdır çocuk kendini bilmeden ya da cinsel kimliğini ortaya koymadan bu ameliyat aşaması gerçekleştirilmelidir
 • Bu durumlar ortaya konulması çocuk psikolojik olarak etkilenecektir ileride ruhsal bozukluklar ortaya çıkabilir cinsel tercihlerini karmaşıklık yaşanabilir
 • Ameliyat sonrasında Yeni oluşturulan bir kanalı Darlık söz konusu olabilir yeni oluştur Ameliyat sonrasında tamamen açılması gibi bir durum ortaya çıkacağından hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.
 • Yeni oluşturulan kanalın Kısmi bir şekilde açılması durumuna fistül denir fistül durumunda yine doktora başvurmanız gerekir.
 • Estetik olarak kötü bir penis ortaya çıkabilir Bu komplikasyonlara dikkat edilmesi son derece önem arz eder içerisinde kıl kalması da bu komplikasyonlar arasındaki durumlarından bazıları olarak ortaya çıkacaktır.
 • En sık görülen durumlardan bazıları ise idrar kaçağı ya da daralma gibi durumlardır.

Facebook Yorumları

2 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...