Evde Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 5 Eylül 2017 Ekleyen: Gaye AKSOY


Evde yüz temizliği ve bakımı yapmak istiyorsanız ilk önce cildinizi temiz ve her zaman nemli tutmak gerekir. Bunun için çok fazla kurutmayan, yumuşatıcı sabun ile nemlendirici yapmanız yeterlidir. Cildinizi düzenli bir şekilde temizledikten sonra nemlendirme işlemi yapılacak ve evde hazırlayacağınız doğal maske ile yüzünüzde bulunan kırışıklıkları azaltabilirsiniz. Sivilce ve siyah noktalar oluşumunu engellemek sizin elinizdedir cildinizi daha parlak pürüzsüz bir görünüme sokabilirsiniz.

Cildi besleyen cildin yüzeyinin pürüzsüz görünmesini sağlayan yoğurt maskesi yapılan maskeler içerisinde en kolay maske çeşididir. Yoğurt maskesi çok kolay ve basit bir cilt bakım maskesi durumundadır insanlarda kırışıklıklar cildin çok kuruması veya yaş ilerledikçe esnekliğini kaybetmektedir. Bundan dolayı yüzde kırışıklıklar meydana gelmektedir.

Düzenli olarak iyi bir nemlendirici kullanmanız karşılığında yüzdeki kırışıklıklar oluşumunu engelleyebilirsiniz veya kırışıklık oluşumunu geciktirmek sizin elinizdedir.

Güneş ışınlarından korunmak için dışarıya çıktığınızda yüksek oranda koruma işlemi yapan güneş kremi kullanmak daha uygun olur. Cildinizi güneş kremi kullanmanız durumunda cildinizde meydana gelecek kuruluğu ve kırışıklığı azaltmış olursunuz. Yüzünüzde meydana gelen siyah noktalar ve sivilceler hava kirliliği ve çevresel faktörler neticesinde vücutta bulunan aşırı yağların ciltteki gözenekleri kapatmaları neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Cildi temiz tutmak yağı ve kiri ciltten temizleyip cildin rahat bir nefes almasını sağlamış olursunuz. Yağlı cildi olanlar yatmadan önce ve sabah kalktığınızda günde iki defa ciltte bulunan fazla yağları temizlemeniz gerekir. Gözlerin altında ve gözlerin çevresinde bulunan deri ince olmasından dolayı kırışma daha çok ve kolay olmaktadır.

Evde Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Farklı markaların bu bölgeye özel olarak üretmiş oldukları nemlendirici kremler oldukça fazladır ve rahat bir şekilde piyasada bulabilirsiniz. Evde hazırlayacağınız maskelerle gözlerinizin çevresine özel bakım yapmanız mümkündür. Göz çevresi için yapacağınız maskeler lahana, muz, havuç, patates maskeleri çok kolay ve basit olarak gerçekleşecektir.

Yüz Bakımı için Doğal Yöntemler

Cildinizde bulunan siyah noktaları kendiniz temizlemek isterseniz ilk yapacağınız işlem derideki gözenekleri açmanız gerekir. Bunun için buhar kullanmak yeterlidir. Bir tencerede   kaynatmış olduğunuz suyun buharına yüzünüzü 30 santim kadar mesafede tutun. 15 dakika kadar yüzünüzü bu buhara tutmanız yeterli olacaktır. Buhar sayesinde cildiniz yumuşayıp gözenekler açılmış olacak. Bundan sonra siyah noktaları cildinizi tahriş etmeyecek şekilde sıkarak temizleme işlemi yapmaya başlayabilirsiniz.

Daha sonra temizleme işlemini bitirdikten sonra gözenekleri kapatmak için soğuk suyla yüzünüzü bolca yıkayın. Yıkama işleminden sonra kaliteli bir nemlendirici yüzünüze sürünüz. Bazen güneşten bazen de yüzünüzde ten rengi koyulaşma yapabilir.

Bunun için lazerli leke temizleme işlemi veya peeling yaparak bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Fakat evde yapacağınız ağartıcı yüz cilt bakımı maskesi ile zaman içerisinde bu lekelerden kurtulmanız mümkündür. Beyazlatıcı maskelerde limonun ağartıcı özelliği olduğundan limon çok fazla kullanılmaktadır.

Evde Yüz Bakımı Nasıl Yapılır? 1

Profesyonel güzellik merkezinde veya evde yapacağınız cilt bakımları sizin beslenmenize dikkat etmediğiniz sürece cildiniz hiçbir zaman istediğiniz şekilde olmaz. Yani istediğiniz görünümü kazanamazsınız. Bunun için beslenmenize de çok dikkat etmeniz gerekir.  Çok su içmek gerekir bol su içmek cilde parlaklık verir. Ciltte oluşacak kırışıklıkları geciktirir. Gerektiği kadar su içmek gerekir.

Cildinizin parlak ve pürüzsüz olması için dikkat edilecek diğer hususlar ise kahve, alkol ve çay tüketimini azaltmak gerekir. Düzenli egzersizler yapmak vücutta bulunan toksinleri atar. Düzenli bir uykuya sahip olmalısınız sigara tüketimi çok az olmalı veya sigarayı tamamen bırakmak gerekir. Aşırı yağlı hazır gıdalar tüketmemeliyiz. Güneşin zararlı ışınlarından cildi korumak gerekir.

Bu kurallara uyulduğunda cildinize parlaklık gelecek, kırışıklıkları ortadan kaldırmış olacaksınız. İstemiş olduğunuz cilde sahip olmuş olursunuz. Güzellik merkezlerinde yaptıracağınız cilt bakımları için oldukça fazla ücret ödemek zorunda olmaktasınız. Bunun için evde kendiniz hazırlayacağınız maskeler ile cilt bakımınızı kolay ve basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlemler şunlardır;

Evde Yüz Bakımı Nasıl Yapılır? 3

  • Bu işlemi haftada bir kez yapabilirsiniz.

Öncelikle yapacağımız işlem cilt yapınıza uygun olan bir temizleyici bulmanız gerekiyor. Daha sonra yüzünüzü ve boyun bölgenizi ılık su ile nemlendirme yaparak nemlendiriniz. Nemlendirme yaptıktan sonra temizleyiciyi çenenize alnınıza, yanaklarınıza ve boyun kısmınıza azar azar sürülür.

Daha sonra yüzünüze masaj yapınız. Bu işlemi bitirdikten sonra ılık bir havlu hazırlayınız. Bu ılık havlu ile yüzünüzü ve boyun kısmınızı temizleyiniz. Gözünüzde makyajınız varsa bu makyajı iyi bir makyaj temizleyici ile temizlemeniz gerekir.

Peeling

Yüzünüze uygun olan hassas peeling dairesel hareketler yaparak yüzünüze uygulamanız gerekir.  Yağlı olan yerlere ağırlık vermek gerekir. ılık suya batırılmış olan temiz bir havlu ile yüzünüzü siliniz.

Buhar

Bir kap içerisine ılık su doldurunuz. Temiz bir havluyu bu su içerisine batırarak yüzünüze bastırın. Bu işlemi üç dört defa tekrarlamak gerekir. Fakat suyun sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Bu işlemde sıcak su kullanmak uygun değildir. Diğer bir yöntem bir demliğin içerisine 5 bardak kadar saf su kaynatın ve 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra başınızı bu demliğe eğmeniz durumunda yüzünüzü buhara tutunuz.

Evde Yüz Bakımı Nasıl Yapılır? 4

Maske Uygulaması

Cildinizin yapısına uygun bir maske almalı veya bu maskeyi evde kendiniz yapabilirsiniz. Yapacağınız maskeyi yüzünüze uygulama yapınız. Yalnız bu maskeyi gözünüzün çevresine sürmeyiniz. Uygulamış olduğunuz bu maske yüzünüzde 20 dakika kadar bekletilir. Daha sonra yüzünüzü iyice durulayınız.

Cildinizi nemlendirme işlemi yaparak temizlik yapabilirsiniz. Bunun için cildinizin yapısına uygun nemlendirici kullanmanız gerekir. Almış olduğunuz nemlendirici boyun kısmına ve yüzünüze uygulama yapmanız gerekir. Cilt bakımı yapacağınız zaman cildinizin temiz olmasına özen göstermeniz gerekir. Dışarıda alacağınız cilt bakım ürünleri cildinizin durumuna göre olmalıdır.

Yanlış seçeceğiniz cilt bakım ürünleri cildinizin bozulmasına neden olabilir. Buna çok dikkat etmek gerekir. Bunun için en önemli şey evde yapacağınız cilt bakım işlemini kendiniz yapmanız durumunda cildiniz daha rahatlayacaktır. Kendi yapacağınız veya hazırlayacağınız formüller ile cildinizin parlak bir duruma gelmesini sağlamış olursunuz. İçeceğiniz günlük yüz bakımı için su oranını iyi ayarlamanız gerekir.

Bol su içmek cildin parlaklığını artırır.  Dışarıdan alacağınız nemlendiriciler cildinize uygun olmalıdır. Evde yüz bakımı yapmak sizin için çok ucuz olacak ve cildiniz lekesiz parlak bir cilt olacaktır.

Evde Yüz Bakımı Nasıl Yapılır? 5

Ev ortamının rahatlığında kendimizle ilgilenmek, kendimize vakit ayırmak bilhassa de boş vakitlerimizde cildimize bakım gerçekleştirme hem kendimizi çok iyi hissettirir hem de cilt bakımı neticesinde elde ettiğimiz netice ile çok mutlu olabiliriz. Eminiz ki kendi cilt tarzınızı tanıyorsunuz. O yüzden lafı uzatmadan basit cilt bakımı nasıl yapılır sorunuzun yanıtına geçiyoruz.

En ekonomik şekilde evde cilt bakımı nasıl yapılır ya da ev içerisindeki hangi malzemeler cilt bakımına idealdir? Bu bozukluğun yanıtı her cilt tarzı amacıyla değişik olsa da ev içerisinde birçok malzeme cilt bakımı amacıyla yeterlidir. Hangi malzemelerle cilt bakımı nasıl yapılır, cilt nasıl temizlenir, hangi yağlar cildiniz amacıyla idealdir ve cildiniz amacıyla ideal olan kremi evde yapılabilir misiniz? Cilt bakımı nasıl yapılır sorularının yanıtını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Özellikle yüz güzelliği amacıyla oluşturulan cilt bakımında sıralama çok önemlidir bu yüzden cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna geçmeden cilt bakımı sıralamasından konuşmak istiyoruz. İlk olarak cildin hijyenik hale getirilmesi gerekiyor sonrasında ise cildin yatışması amacıyla ve kaybolan yağlı görünümün dengelenmesi amacıyla cilde ufak hareketler ile masaj yapılmalı ya da yüz yogası ile cilt rahatlatılmalıdır.

Evde Yüz Bakımı Nasıl Yapılır? 6

Bu işlemden sonra kesinlikle tonik işlemine geçilmeli ve bu sayede cildin kaybolan natürel yağının yeri natürel bir şekilde dengelenmelidir. Tonik işleminin sonrasında cilt şayet kurursa ideal bir natürel yağ ile yağlı ise de su bazlı nemlendirici ya da Aloe Vera jeli ile rahatlatılmalıdır.

Facebook Yorumları

5 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...