Düdüklü Tencerede Ayva Reçeli Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 7 Ekim 2017 Ekleyen: Gaye AKSOY


Ayva Reçeli Yapımı için Gerekli Malzemeler

  •  3- 4 tane orta boy sulu ayva,
  •  2- 3 su bardağı kadar toz şeker,
  •  1,5 su bardağı kadar su,
  •  3- 4 tane karanfil,
  •  4 tane ayva çekirdeği,
  •  1 çorba kaşığı kadar limon suyu.

Ayva Reçeli Yapılışı

  1. Ayvaların kabuklarını soyun ve güzelce yıkayın. Yıkanıp fazla suyu akıtılan ayvaları ortadan ikiye ayırın. İçerisindeki çekirdekleri kullanmamak üzere çıkarın ve çöpe atın. Ayvaları tekrar yıkayın ve üzerine de çekirdek kalmadığına emin olun ardından ayvaları küp şeklinde doğrayın. Küp şeklinde doğramak istemiyorsanız elma dilimi de yapabilirsiniz. Derin ve geniş bir tencereye doğranan ayvaları koyun.
  2. Toz şekeri bütün ayvaların üzerine eşit bir şekilde dağıtın. Bu aşamada şekerleri eşit dağıtmanız önemli eğer bazısına az bazısına fazla toz şeker giderse reçelin kalitesi değişir. 1,5 su bardağı kadar suyu ayvaların üzerlerini geçmeyecek şekilde tencereye aktarın ve karanfilleri ekleyin.
  3. Reçeli, ayvalar tam anlamı ile yumuşayıp şerbeti kıvam ve renk alana kadar kısık veya orta ateşte yaklaşık 80- 90 dakika kadar pişirin. Yaklaşık 90 dakika sonra reçelin içine limon suyunu ekleyin ve reçeli ocaktan alın. Tencerenin içerisinde bulunan reçeli soğuması için bir kenarda bekletin. Reçel hafif ılıdıktan sonra geniş kavanozlara aktarın.
  4. Reçel tam anlamı ile soğuduktan sonra kavanozların kapaklarını sıkı bir şekilde kapatın. Eğer isterseniz kapaklar önceden kaynaya suda bekletip biraz gevşemesini sağlayabilirsiniz. Kavanozların kapaklarını kapattıktan sonra reçelleri nemli bir ortamda saklayın. Ayva reçelini kullanacağınız zaman kavanozu açın ve tatlılarınıza ya da kahvaltı sofralarınıza ekleyin. Dilediğiniz şekilde ayva reçelini servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

Özet
Yemek Adı
Düdüklü Tencerede Ayva Reçeli Tarifi
Yayın Tarifi
Hazırlama Süresi
Pişirme Süresi
Toplam Süre
Puan
4.5 4 Oy

Facebook Yorumları

7 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...