Domuz Gribi Belirtileri

Yayınlanma Tarihi: 22 Şubat 2017 Ekleyen: Gaye AKSOY


Domuz gribi, ölümcül grip türleri arasında yer alan ve ülkemizde de zaman zaman görülen bir grip türüdür. Vücut direncine göre farklı şiddetlerde ortaya çıkıp kişiyi farklı şekillerde etkisi altına alan bu grip türü, hayvanlardan insanlara ve insandan insana bulaşan iki türe sahiptir.

Her iki tür domuz gribinde de ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir. Domuz gribinin ölümcül sonuçlarından etkilenmemek ve hastalığı daha hafif atmak için domuz gribi belirtileri konusunda bilinçli olunmalı, şüpheli durumlarda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Domuz gribi belirtileri, genelde sıradan grip ile benzerdir. Birbirlerine benzer özellikleri olmasına rağmen domuz gribi normal gribe göre çok daha ağır ve çok daha tehlikelidir. Normal grip vakalarında görülen yoğun burun akıntısı, aksırık ve öksürük genelde domuz gribi vakalarında görülmez.

Öksürük ve burun akıntısının aksine domuz gribi vakalarında yoğun ağrılar görülür. Özellikle göğüs bölgesinde ortaya çıkan bu ağrılar, hastanın rahat nefes alıp vermesini engeller. Neredeyse her nefes alış verişte göğüste ağrılı baskı türü belirtiler görülebilir.

Domuz gribi belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazı bünyeler grip mikrobuna karşı daha dayanıklıdır. Bu tür bünyesi olan kişiler sıradan gribi de domuz gribini de çoğu zaman ayakta geçirebilir. Bünyesi zayıf olan ya da grip vakalarında riskli durumda olanlar ise çoğu zaman özel tedavi ve bol istirahat ile iyileşebilir.

Domuz Gribi Belirtileri 2

65 yaş üzerindeki yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, böbrek yetmezliği sorunu yaşayanlar ve sürekli kalabalık ortamlarda bulunmak zorunda kalanlar, domuz gribi açısından riskli gruplar arasında yer alıyor. Bu kişilerin gripten korunmak için mümkünse aşısını yaptırmaları gerekir.

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribi belirtileri ilk aşamada, sıradan grip belirtileri gibi başlar. İlerleyen dönemlerinde daha ağır belirtilere kadar ilerler. Özel risk altında bulunan kişiler, sıradan bir grip belirtileri görülse bile önlem açısından her hangi bir sağlık merkezine başvurmalıdır.

Domuz gribi belirtileri kısaca aşağıdaki maddeler gibi sıralanabilir.
Yüksek ateş: 39-40 dereceye varan yüksek ateş domuz gribinin ilk belirtilerindendir. Bu yüksek ateş genelde ateş düşürücü ilaçlar ile geçmez, özel uygulamalar ile anca kontrol altına alınabilir. Domuz gribinde yüksek ateş çok tehlikelidir.

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? 1

Kas ve vücut ağrısı: Sıradan gripte genelde vücut ağrısı görülmez. Domuz gribinde ise yoğun bir şekilde vücut ağrısı görülür. Sıradan ağrı kesiciler ile geçirilemeyen bu ağrılar bol dinlenme ve daha etkili ağrı kesiciler ile geçirilebilir.
Baş ve göğüs bölgesi ağrısı: Sıradan gripte genel olarak baş ağrısı görülmez. Domuz gribinde ise ani ve şiddetli baş ağrısı görülür. Başın yanında göğüs bölgesinde de şiddetli ağrı domuz gribinde görülür.

Titreme ve halsizlik: Ateşe bağlı sürekli üşüme ve titreme hissi. Halsizlik, sürekli uyuma hissi, domuz gribinde en fazla görülen belirtiler arasındadır. Bol uyku ile halsizlik ve titremenin önüne geçilebilir.

İshal ve kusma: Bazı domuz gribi vakalarında ishal ve kusma belirtileri de görülür. İshal ve kusma ile birlikte görülen domuz gribi vakaları daha fazla ölümcüldür. Bu tür domuz gribi vakalarında hastanın bol miktarda sıvı alması gerekir.

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribi belirtileri nelerdir sorusunun cevabını verdikten sonra son olarak kısaca domuz gribi ile sıradan grip arasındaki bir kaç önemli farkı belirtmek istiyoruz. Sıradan grip vakalarında genelde burun akıntısı, kuru öksürük görülür. Domuz gribinde ise burun akıntısı, öksürük, aksırık gibi belirtiler görülmez. Bu önemli noktalara dikkat ederek normal grip ile domuz gribini ayırt edebilirsiniz. Tam teşhis için her hangi bir sağlık kuruluşunda test yapılması gerekir.

Facebook Yorumları

16 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...