Citoles Nedir, Ne İşe Yarar, Citoles Yan Etkileri Nelerdir, Nasıl Kullanılır, Citoles Fiyatı Nedir?

Yayınlanma Tarihi: 7 Ekim 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Citoles nedir, Citoles 5 mg tablet, her bir tablette 5 mg. essitalopram içeren yuvarlak formlu ve beyaz film kaplı tabletlerdir. Citoles 5 mg. tablet, 28 tabletlik ambalajlarda satışa sunulmaktadır.

Citoles Nedir, Ne İşe Yarar, Citoles Yan Etkileri Nelerdir, Nasıl Kullanılır, Citoles Fiyatı Nedir?

Endikasyon Bilgisi

Citoles ne için kullanılır sorusunun cevabına gelirsek, Citoles 5 mg depresyon, açık alan korkusu agorafobi, panik bozukluk, sosyal anksiyete bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu, obsesif-kompulsif yani saplantı-zorlantı bozukluğu gibi bozukluklarda kullanılır.

Essitalopram maddesi içeren antidepresanlar, beyindeki serotonin sistemini etkileyerek serotonin düzeyini artırırlar.  Serotonin sistemindeki bozukluklar, depresyon ve buna benzer rahatsızlıkların gelişiminde önemli rol oynarlar.

Citoles kullanımı ile iyi hissetmeye başlamak birkaç hafta sürebilir. Durumda iyileşme görülmesi daha uzun süre alabilir. Ama buna rağmen ilacın kullanımına devam edilmelidir.

Citoles neden kullanılır hususundan sonra, ilaç hakkındaki diğer bilgilere geçelim.

Citoles Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar  

Citoles 5mg etken maddesine karşı herhangi bir alerji varsa bu ilacın kullanımı tavsiye edilmez. Citoles, açık alan hastalığı, kalabalık ve yabancı ortamlardan korkma, panik bozukluk, bunaltı bozukluğu, majör depresif bozukluk, obsesif-kompülsif bozukluk, sosyal fobi ve yaygın anksiyete bozukluğu durumlarında kullanılmaktadır.

Citoles Nedir, Ne İşe Yarar, Citoles Yan Etkileri Nelerdir, Nasıl Kullanılır, Citoles Fiyatı Nedir? 2

Eğer MAO inhibitörü grubuna dahil olan bir ilaç kullanılıyorsa, Citoles’i kullanabilmek için en az 14 gün beklemek gerekir. MAO inhibütörü vücuttan tamamen arınmadan bu ilacı kullanmak hayati tehlikeler oluşturabilir. Citoles kullanımı bırakıldıktan sonra MAO inhibütörü grubuna ait bir ilaç kullanılacaksa da 1 hafta beklemek gerekecektir.

Citoles, Parkinson tedavisinde, depresyon tedavisinde, antibiyotik ve pimozid etken maddeli ilaçlardan herhangi biriyle kullanılmamalıdır.

Kalp ritmi için ilaç kullanılıyorsa yahut kalp ritmini etkileyecek ilaçlar kullanılıyorsa, doğuştan gelen yahut sonradan gelişen bir kalp ritim bozukluğunuz varsa, Citoles kullanımı size uygun olmayabilir.

Antidepresan kullanan kişilerde, bilhassa da 24 yaşın altındaki kişilerdeki kullanımda intihar düşüncesi ve intihara eğilim artabileceğinden, tedaviye başladıktan sonra, birkaç hafta boyunca hastanın ailesi ve hekim tarafından gözetim altında tutulması gerekir.

Citoles kullanımına başladıktan sonra kişinin kendini iyi hissetmeye başlaması 2 hafta yahut daha uzun sürebilir. İlacın kullanımı hekimle konuşmadan evvel bırakılmamalıdır. İlacın aniden bırakılması bazı yan etkilere sebep olabilir.

Citoles Nedir, Ne İşe Yarar, Citoles Yan Etkileri Nelerdir, Nasıl Kullanılır, Citoles Fiyatı Nedir? 4

Citoles 18 yaşından küçük hastaların tedavisinde kullanılmamalıdır. Bu yaş altındaki hastalarda, Citoles kullanımıyla birlikte intihar düşüncesi, intihar girişimi, sinirlilik, saldırgan tavırlar, huysuzluk ve asi tavırlar gelişebilir.

Eğer böbrek ve karaciğerlerinizde fonksiyon bozukluğu varsa, elektroşok tedavisi görüyorsanız, şeker hastalığı, kanda sodyum düşüklüğü, akatizi, mani nöbetleri yahut panik bozukluk nöbetleri, hızlı ve düzensiz kalp atışları, koroner kalp rahatsızlıkları, kalpte ritim bozukluğu, ilaç bağımlılığı, yakın zaman evvel geçirilen kalp krizi, intihar düşüncesi, epilepsi ve nöbet gibi rahatsızlıklar geçiriliyorsa, yahut geçirildiyse Citoles’i kullanmadan evvel hekiminize bilgi vermeniz gerekir.

Kişi eğer Citoles tedavisi sırasında, kendisine zarar verme düşüncesi, ruh halinde başkalaşmalar, uyku problemleri, panik atak sorunları, telaşlı, alıngan, heyecanlı, huzursuz, sinirli, saldırgan ve hiperaktif  eğilimler hissediyorsa derhal hekimine başvurmalıdır.

Citoles, soğuk algınlığı ilaçları, kas gevşeticiler, narkotik ağrı kesiciler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verme özelliği olan ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Eğer bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, hekiminize bu hususla ilgili mutlaka haber vermelisiniz.

Citoles Nedir, Ne İşe Yarar, Citoles Yan Etkileri Nelerdir, Nasıl Kullanılır, Citoles Fiyatı Nedir? 3

 • Citoles kullanımı düşünce ve tepkileri bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olunması gereken aktivitelerde mutlaka dikkatli olunmalıdır.
 • Citoles tedavisi sırasında kesinlikle alkol alınmamalıdır. Alkol tüketimi, ilacın yan etkilerini daha da artırır.
 • Citoles, gebelik ve emzirme döneminde hekime danışmadan asla kullanılmamalıdır. Eğer Citoles kullanımı devam ederken hamile olduğunuzu fark ederseniz, hekiminizi bu durumdan acilen haberdar ediniz.
 • Citoles kullananların en çok merak ettiği ve en sık sorduğu sorulardan birisi de Citoles kilo aldırır sorusudur. Citoles’in kilo aldırdığına dair kesin bir bulgu yoktur.

Citoles’in Kullanım Şekli

Majör depresif durumlar, panik bozukluklar, sosyal enksiyete bozuklukları, yaygın anksiyete bozukluklarında kullanılan Citoles’in 20 mg’ın üzerindeki günlük dozlarda güvenli olduğu kanıtlanmamıştır.

 • Citoles günde 1 sefer 10 mg alınır. Gerekli olursa hekim tarafından Citoles 20 mg doza çıkartılabilir.
 • Bünyenin ilaca cevap verebilmesi için 2 ila 4 hafta gerekir. Ama ilacın tam etkiyi sağlayabilmesi ve etkisini gösterebilmesi için en az 6 aylık tedavi süreci gerekir.
 • Agorafobili yahut agorafobisiz panik bozukluklarında günlük 10 daza geçmeden evvel günlük 5 mg doz alınmalıdır. Doz daha sonra hastanın vereceği cevaba göre günde 20 mg’a çıkarılabilir.
 • İlaçtan maksimum faydayı en az 3 ay sonra almak mümkündür. Kısa sürede etki beklemek yanlıştır.
 • Soysal fobi hallerinde günde 1 sefer 10 mg alınır. Belirtilerin giderilmesi için 2 la 4 hafta zaman gerekir. Hastanın vereceği yanıta göre doz 5 mg’a düşürebilir veya günde 20 mg’a çıkarılabilir.
 • Sosyal fobide en az 12 hafta sürecek bir tedavi gerekir. Sosyal fobi, çekingenlik ve utangaçlık problemiyle karıştırılmamalıdır.
 •  Yaygın anksiyete bozukluğunda Citoles 10 mg verilir. Hastanın vereceği cevaba göre doz günde 20 mg’a çıkarılabilir.

Obsesif kompulsif bozuklukta başlangıç dozu günde 1 sefer ve 10 mg’dır. Hastanın vereceği yanıta göre doz günde 20 mg’a çıkarılabilir. Obsesif kompulsif bozukluk kronik seyirli bir hastalık olduğundan, hastalar mutlaka belirtilerin giderildiğinden emin olabilmek için yeterli süre tedavi olmalıdır.

Citoles damla olarak da satışa sunulmaktadır.

İlacın Olası Yan Etkileri

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Citoles’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlılık gelişebilir ve bazı yan etkiler ortaya çıkabilir.

Yan etkiler çoğunlukla birkaç haftalık tedavi sonunda kaybolur.

Bunun dışında eğer Citoles kullanımı sırasında normal olmayan kanamalar, deride, dilde, dudaklarda ve yüzde şişme, soluk alırken ve yutkunurken zorluk hissetme, yüksek ateş, sersemlik, ajitasyon, titreme, kaslarda kasılma, idrar yaparken zorlanma, nöbetler, bulantı, burunda tıkanıklık, sinüzit, iştahta azalma veya artış, endişe huzursuzluk, normal dışı rüyalar, uykuya dalmada güçlük, sersemlik, esneme, titreme, deride karıncalanma, ishal, kabızlık, kusma, ağızda kuruluk, terlemede artış, kas ve eklemlerde ağrı, erkeklerde boşalma ve sertleşme problemleri, cinsel dürtülerde azalma, kadınlarda orgazm bozukluğu, yorgunluk ve ateş, kilo artışı, kurdeşen, kaşıntı, döküntü, diş gıcırdatma, ajitasyon, asabiyet, panik atak, sersemleme, uyku bozuklukları, tat almada bozukluk, bayılma, göz bebeklerinde büyüme, görme bozukluğu, kulaklarda çınlama, saç dökülmesi, vajinal kanama, kilo kaybı, kalp atışlarında hızlanma, kollarda ve bacaklarda şişlik, burun kanaması, saldırganlık, halüsinasyon, kalp atımında yavaşlama, kendine zarar verme veya kendini öldürme düşüncesi, ani ayağa kalkışlarda baş dönmesi, kaslarda istemsiz hareketler, ağrılı ereksiyon, idrar miktarında artış, emzirmeyen kadınlarda süt gelmesi, mani ve anoreksiya görüldüğünde mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Citoles Nedir, Ne İşe Yarar, Citoles Yan Etkileri Nelerdir, Nasıl Kullanılır, Citoles Fiyatı Nedir? 5

Citoles Fiyatı

Citoles 10 mg 28 film tablet 2017 yılı fiyatı 14.22 TL’dir.

Facebook Yorumları

7 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...