Bel Soğukluğu Nedir, Neden Olur, Belirtileri, Nasıl Tedavi Edilir?

Yayınlanma Tarihi: 9 Ekim 2017 Ekleyen: Gaye AKSOY


Cinsel yolla bulaşmış olan bir hastalık çeşididir. Bel soğukluğu rahim ağzında, idrar yollarında ve üreme organlarına yerleşmiş olan neisseria denilen bakterinin yol açmış olduğu bir hastalıktır. Erkeklerde genel olarak idrar yollarında enfeksiyon şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bayanlarda rahim boynu, idrar yolu veya ikisinin de enfeksiyon kapması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Bel Soğukluğu Nedir, Neden Olur, Belirtileri, Nasıl Tedavi Edilir? 1

Bazen gözlerde enfeksiyona neden olabilmektedir. Bel soğukluğu acilen tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkarır. Bel soğukluğu görüldüğünde tedavi edilirse ciddi bir problem ortaya çıkmaz.

Bel Soğukluğu Neden Olur?

Bel soğukluğuna bazı bakteri türleri neden olmaktadır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık çeşididir. Bundan dolayı oral seks, anal seks ve vajinal seks ile bu hastalık karşı tarafa geçmiş olur. Bel soğukluğu hastalığı hemen tedavi edilmez ise bulaşıcı olur. Bel soğukluğu hastalığına yakalanan kişiler bir daha bu hastalığa yakalanmayacağım diye düşünmemelidir. Bu hastalığa nenden olan bakterilere yakalanırsanız tekrar bu hastalığı kapmış olursunuz.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bayanlarda bel soğukluğunun belirtileri olarak idrar yollarında ortaya çıkan enfeksiyon veya vajinal olan enfeksiyon ile karıştırılmış olurlar. Bayanlarda bel soğukluğu belirtileri şunlardır.

 • A: İdrar esnasında ağrıların olması ve çok sık olarak idrara çıkmalar.
 • B: Anal yerlerde kaşıntıların olması kanama ve akıntıların oluşması.
 • C: Vajinada anormal akıntının ortaya çıkması.
 • D: Adet dönemleri dışında veya cinsel ilişki sonrasında vajinal olan kanamaların ortaya çıkması.
 • E: Genital bölgelerde kaşıntıların meydana gelmesi
 • F: Adet günlerinin düzenli olmaması durumları.
 • G: Vücutta genel olarak yorgunluk olması veya ateş yükselmesi.
 • H: Karın altlarında ağrıların oluşması.

Bel Soğukluğu Nedir, Neden Olur, Belirtileri, Nasıl Tedavi Edilir? 2

 • I: Vajinanın giriş bölgesinde ağrı ve şişlikler meydana gelmesi.
 • J: Gözlerde meydana gelen kızarıklar.
 • K: Cinsel birleşmelerde meydana gelen acılar
 • L: Boğazda meydana gelen nadirde olsa ağrılar.

Erkeklerde meydana gelen bel soğukluğunun nedenleri de şunlardır.

Erkeklerde bel soğukluğunun belirtileri çok belirgin olmaktadır. Bazı erkeklerde ise belirtiler hafif olarak meydana gelmektedir.

 • A: Peniste meydana gelen başlangıç olarak temiz daha sonraları ise kremsi, sarı veya kan gibi normal olan akıntılar.
 • B: Çok sık olarak idrara çıkma veya idrar esnasında meydana gelen acılar.
 • C: Nadirde olsa boğazda meydana gelen ağrılar.
 • D: Gözlerde nadiren meydana gelen kızarıklıklar.

Bel soğukluğu testi amacıyla bulgu yaşam sürdüren bireyden örnek alınması gereklidir. Tedaviye başlanabilmesi amacıyla tespitin laboratuvar testi ile doğrulanması gerekmektedir. Şüpheli bir cinsel ilişki ardından bel soğukluğu testi yapılması önerilmektedir.

Bel Soğukluğu Nedir, Neden Olur, Belirtileri, Nasıl Tedavi Edilir? 3

Bel Soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu idrar yollarında, rahim ağzında, gözde, rektumda ve üreme organlarında yerleşen Neisseria Gonorrhoeae adlı bir bakterinin neden olduğu hastalıktır. Hem kadında hem de erkekte görülen bu hastalık akıntılı iltihaba neden olur. Gonore cinsel yolla bulaşır ve bu yolla bulaşan hastalıklar arasında en çok görülen hastalıktır.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Şüpheli cinsel ilişkiden sonra 1-2 hafta ardından bel soğukluğu bulguları meydana çıkabilir. Bel soğukluğu birtakım hastalarda ise bulgu vermeyebilir.

Erkekte; İlk olarak hafif bir yanma görülebilir. Daha sonra hastalık daha da şiddetlenir ve sarı renkte olan akıntılar ortaya çıkabilir. Akıntının olduğu yerler kızarır ve şişer. Tedavi edilmediği durumlarda sperm yolları iltihaplanır ve kısırlık meydana gelebilir. Hasta çok sık olmak üzere idrara çıkmaktadır. Ancak idrara çıktığında az idrar yapar.

Kadında; şiddeti değişiktir. Hatta birtakım durumlarda bulgu vermeyebilir. İdrar yollarında sarı-yeşil renkte bir akıntı meydana gelebilir ve bu akıntı kötü kokuludur. Adet düzeni bozulur ve adet zamanları arasında kanama görülür. Yine erkekte bulunduğu gibi idrara çıkarken yanma vardır. Bayanlarda bartholin bezleri bulunur. Bu bezlerin iltihaplanması neticesi şişlik meydana gelir ve bu şişlik ağrıya sebebiyet olur.

Bel Soğukluğu Nedir, Neden Olur, Belirtileri, Nasıl Tedavi Edilir? 4

Anal ve oral birleşmenin ardından rektumda ve ağız bölgesinde enfeksiyon oluşabilir. Cinsel temas esnasında üreme organlarında ağrılar görülür ve burada iltihap meydana gelebilir.

Bazı hallerde eklemlerde ağrı meydana gelir. Bu, bakterinin kana karışması neticesi meydana çıkar. Eklemlerde ağrı, iltihap ve şişlik görülür. Sadece bir yerde meydana gelen bir hal değildir. Gezici bir ağrıdır. Ağrı bir yerde geçse bile daha sonra diğer yerlerde meydana çıkabilir.

Ayrıca bu hastalık hamile kalınması durumunda bebeğe bulaşabilir. Bu halde bebekte kızarıklık ve akıntı meydana gelir. Körlüğe yol açan bir rahatsızlıktır.

Bel Soğukluğu Tanısı

Bu hastalıktan şüphelendiğinizde bir jinekoloji eksperine bizzat görünerek muayene olmanız gerekmektedir.

Bel Soğukluğunda Nasıl Bir Tedavi Uygulanır?

Her hastalıkta bulunduğu gibi bu hastalığın da tedavi edilmesinde erken teşhis, hastalığın daha basit ve acele geçip gitmesini sağlar. Tedavinin hedefi hastalıktan tamamen kurtulmak ve hastalığın diğer yerlere yayılmasını önlemektir.

Hastalığın tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Hap ya da iğne şeklinde olabilir. Büyük oranda iyileşme sağlanır. Genelde tek bir ilaç tüketimi yeterli olmaz. Birden çok ilaçla tedavi yürütülür. Hastalık, doktor doğrulusunda derli toplu denetim edilmeli, iyileşme sağlandığı takdirde yine kültür yapılarak bakterilerin üreyip üremediği denetim edilir.

Bu hastalığı geçirenlerin eşleri de tedavi edilmelidir. Düzensiz antibiyotik tüketimi bakterilerin hastalığa karşı direnç kazanmasına amacıyla olur. Bu hastalıkta penisilin türü ilaçlar kullanılır.

Bel Soğukluğundan Korunmanın Yolları

Bir diğer teknik ise temas esnasında korunmaktır. Prezervatif (kondom) kullanmak büyük oranda korunma sağlar. Yalnız prezervatif bir kere kullanılmalı sonra atılmalıdır. Ancak katiyen yüzde yüz koruma sağlamaz.

Bu hastalığın erken tanısı yapıldığında hastalığın diğerlerine bulaşmaması nedeniyle çok önemlidir. Bu hastalığa yakalananların hastalıktan tamamıyla kurtuluncaya kadar cinsel temastan uzak durmaları gerekir. Çünkü hastanın kendi sağlığını düşündüğü kadar karşıdaki insanı da düşünmesi gerekir. Bu hastalığın erken teşhisi sağlık açısından çok önemlidir. Erken teşhis her şeyden önemlidir. Bu hastalıktan kurtulmak için mutlaka ara sıra muayene olmak gerekir. Erken teşhis hastalıktan kurtulmak demektir.

Bel Soğukluğu Nedir, Neden Olur, Belirtileri, Nasıl Tedavi Edilir? 5

Gonore enfeksiyonu, kendisini şu açıklananda gösterebilir:

 • Erkeklerde; penisten meni aynısı bir akıntının oluşması ve idrar sırasında yanma şeklinde görülür.
 • Kadınlarda; akıntıdan kaynaklı olarak belirli ağrılar ortaya çıkabilir.

Gonore Enfeksiyonu Tedavisi

Hastalığın tedavisi genelde ağız yolu ile alınan tablet biçimindeki antibiyotikler ve iğne yolu ile alınan antibiyotikler şeklinde olur. Hastalık insandan insana kolay bir şekilde geçtiği için eşiniz içinde tehlike ortaya çıkacaktır. Hastalık kişide gelişmiş ise, kesinlikle hastaneye yatırılmalı ve denetim altında tedavi edilmelidir.

Üreme yerlerinin tam olarak temizlenmesi ile ortaya çıkacak olan bir hasarın tamamıyla ortadan kalkmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple, hastalığın erken tanısı ve tedavisi çok mühimdir.

Hastalıktan Korunma Yolları

Cinsel temas ardından üreme organları -özellikle kadınlarda- tam olarak temizlenmelidir. Kadınların rahmindeki bundan sonra meni kesinlikle ilgiyle dışarı atılmalıdır.

Bel Soğukluğu Nedir, Neden Olur, Belirtileri, Nasıl Tedavi Edilir? 6

Hastalık cinsel yolla çok basit bir biçimde yayıldığı amacıyla, kişi tanımadığı yabancı kadınlar ile cinsel temas kurarken kesinlikle prezervatif kullanmalıdır. Çok çok ayrı kişiler cinsel temas kuran kadın ve erkeklere karşı da kesinlikle tedbir alınmalıdır. Birey hastalığın yalnızca üreme organlarına değil, oral ve anal temas yolu ile diğer organlara da bulaşacağı tehlikesini göz ardı etmemelidir.

Facebook Yorumları

9 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...