Begonvil Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Çoğaltılır Ve Özellikleri Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 9 Eylül 2017 Ekleyen: Gaye AKSOY


Begonvil sarmaşığı, saksıda yetişen, 15 metre yükseğe kadar tırmanabilen, hızlı büyüyüp çok çiçek açan bir Akdeniz bitkisidir. Az su ister ve az topraklarda dahi oldukça hızlı büyüyerek gelişir.  Yaprakları,  pembe, mor, beyaz, sarı ve kırmızı renkli olup çiçek şeklindedir. Uzaktan bakıldığında çiçek sanılan bu kısımları renkli yapraklardır.

Begonvil Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Çoğaltılır Ve Özellikleri Nelerdir? 1

Begonvil ağacı saksıda yetişebilen bodur ağaç grubundandır. Sıcak iklimi sever ve kurak topraklarda bile yetişmektedir.

Bu makalemizde begonvil çeşitleri, bakımı, ekimi ve begonvil budama konularında tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Begonvil sarmaşığınız varsa bakımı hakkında önerilerimizi mutlaka dikkate alınız.

Begonvil Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Begonvil sarmaşığı sıcak iklim bitkisidir. Güneşli yerleri sever. Bahçeye ekecekseniz mutlaka kuytu, rüzgar almayan bir yere ekmeniz gerekir. Saksıda yetiştiriyorsanız kış aylarında camekanlı balkon gibi kapalı yere almanız iyi olacaktır. Geçirgen toprak kullanılmalıdır ve arada gübre verilmelidir.

Begonvil güneşli yerleri sever. Bahçenin kuytu bir yerine ekilerek güçlü rüzgar, don ve soğuk havadan korunmalıdır. Ancak gün içinde de güneş ışınlarını direkt ve uzun süre alması gerekir. Kış aylarında -1 dereceye kadar dayanabilir. Eğer daha soğuk iklimli yerde yetiştirilecekse ek koruma önlemleri almak gerekir.

Begonvil Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Çoğaltılır Ve Özellikleri Nelerdir? 2

Begonvil budaması sık yapılmalıdır. Budadıkça canlılaşır ve büyür. Saksıda yetiştiriyorsanız 1-2 yılda bir saksısını değiştirmeniz gerekir. Su ihtiyacı ilk yıl daha fazladır. Sonra ki yıllarda daha az su ile idare etmektedir. Saksı mutlaka kalın toprak saksı olmalıdır. Böylelikle ısı değişimi yavaş olacak ve begonvil sarmaşığı etkilenmeyecektir.

Eğer begonvilinizin bütün evi sarmasının kısa zamanda gerçekleşmesini istiyorsanız güçlü büyümesini sağlamak için aşağıdaki iki ayrı zamanda iki farklı budamayı uygulayabilirsiniz. Eğer yaşadığınız yerde sert kış ve don olmuyorsa kış sonunda, don oluyorsa baharda begonvil budaması yapınız.

Saksı begonvilleri baharda yeni yapraklarını çıkarmaya başladıklarında bitki besini vermeniz yararlı olacaktır. 2 ay sonra yeniden besin vermeniz yeterlidir.

Bahçede yetiştirilenlerin Begonvil ağacının daha sağlıklı olması için her ilkbaharda toprağı değiştirilmelidir.  Bahçe toprağına ek olarak yanmış sığır gübresi ve pomza taşı karışımı eklenirse çok daha verimli olacaktır.

Begonvil Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Çoğaltılır Ve Özellikleri Nelerdir? 3

Begonvil Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Begonvil sarmaşığı çoğaltılmak için çelik yöntemi kullanılır. 2 türlü çelik yöntemi vardır. Biri tepe çelik diğeri de dal çeliğidir. Bu yöntemlerle yılda iki defa begonvil sarmaşığı çoğaltılabilir.

Tepe çelik yöntemi, begonvil ağacının genç dalların yapılır. İlkbahar mevsimi begonvil ağacı çoğaltmak için uygundur. 10 cm uzunluktaki genç dallar kesilir ve kesilen dalda ki üst yapraklar bırakılır, diğerleri temizlenir. Geçirgenliği iyi bir toprak sulanır ve kesilen dal bu toprağa dikilir.

Üzerine büyük bir pet şişe geçirilir. Toprak çok ıslak olmamalı ve bitki aşırı güneş ışığı almamalıdır. Haftada 3 kez pet şişe kaldırılır ve bitkinin hava alması sağlanır. Yaklaşık iki ayda Begonvil sarmaşığı köklenecektir.

Odun çeliği yöntemi ile Begonvil sarmaşığı çoğaltma için en uygun mevsim sonbahardır. Begonvil ağacının odunlaşmış dallarından kesilir ve toprağa yerleştirilir. Üzeri örtülmez. İlkbahara kadar sulanır ve ilkbaharda köklenmiş olacaktır. Odu çeliği yöntemi kışın ılık geçtiği yerler için uygundur. Sıcak iklimli yerlerde bu yöntemle begonvil ağacı çoğaltabilirsiniz.

Begonvil Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Çoğaltılır Ve Özellikleri Nelerdir? 4

Begonvil Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Ege ve Akdeniz kıyılarında yetişen, bahçeleri, duvarları kaplayan begonvil sarmaşığının üç çeşidi vardır. Begonvil çeşitleri, tırmanıcı begonvil, çalı begonvil ve bodur begonvildir. Bu begonvil çeşitlerinin tümünde asıl çiçek beyaz yıldız şeklindedir. Etrafında k renkli kısım çiçek değil, yaprak şeklinde çiçek kılıfıdır. Asıl çiçeği birkaç günde solar ancak etrafında ki bu renkli yapraklar uzun süre solmadan dururlar.

Genellikle istinat duvarlarında, merdivenlerde, bina ve bahçe cephe duvarlarında begonvil sarmaşığı görmekteyiz. Begonvil budama ile daha da gelişip büyüyerek daha canlı bir hal alır. Saksıda begonvil yetiştirmek istiyorsanız bodur begonvil türünü seçmeniz daha iyi olacaktır.

Akdeniz ve Ege bölgelerinde kolayca yetişen ve canlılığını koruyan begonvil sarmaşığını Marmara bölgesi ve benzer iklimli yerlerde yetiştirmek istiyorsanız bodur begonvil ağacı tercih etmelisiniz. Birde bitkiyi yetiştirmeye başladığınız ilk 2 kış boyunca korumaya alırsanız daha sonra ki kış aylarında böyle bir korumaya gerek kalmadan bitki yaşayacaktır. Ancak sert kış geçen yerlerde ilk iki yıl bitkiyi delikli poşet ile sarmanız faydalı olacaktır.

Begonvil Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Çoğaltılır Ve Özellikleri Nelerdir? 5

Çalı Tipi ya da Bodur Begonviller, genellikle duvar üstlerinden aşağıya doğru sarkıtılmaktadır. Balkon veya terastan begonvil sarmaşığını binanız boyunca büyütebilirsiniz. Hızlı büyüyüp tüm cepheye yayılması için begonvil budama sık yapılmalıdır. Şubat ayında yaprak dökmeye başladığında begonvil budaması yapabilirsiniz.

Begonvil budaması yaz boyunca yapılmalıdır. Tüm binayı sarmasını istiyorsanız kış başında dallarını uçlarından budayın. İlkbaharda çiçeğinizin patladığını ve tüm cepheye yayıldığını göreceksiniz.

Begonvil sarmaşığı iç mekanlarda, apartman girişlerinde, duvarlarda, balkonlarda, çardaklarda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Eğer sert kış geçiren bölgelerdeyseniz balkonlarda ki begonvil sarmaşığını içeri alabilir ya da camekanlı balkonda muhafaza edebilirsiniz.

Begonvil sarmaşığı, hastalık ve böcek barındırmaz.

Begonvil Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Çoğaltılır Ve Özellikleri Nelerdir? 8

Begonvil Çiçeği Ne Zaman Açar?

Begonvil sarmaşığı, ilkbaharla birlikte uyanmaya başlayarak hem yapraklarını tazeler hem de çiçek tomurcukları verir. Yaz boyunca çiçek açar. Özellikle Akdeniz ve ege bölgelerinde bol çiçek açmaları ile her yeri süslemektedirler. Sıcağı ve güneşi çok seven begonvil çeşitleri yaz boyunca çiçeksz kalmamaktadır.

Begonvil Çiçeği Nasıl Sulanır?

Begonvil sarmaşığı, yaz aylarında toprağı suyunu çekip nemini kaybettiğinde sulanmalıdır. Diğer mevsimlerde toprak kupkuru olmadan sulama yapmayınız. Düzenli ve bol sulanan begonviller çiçek açmamaktadırlar. Çiçeklenme döneminde az su isterler. Aksi halde çiçeklerini dökeceklerdir. İlkbahar ve yaz aylarında her dört sulamada bir suyuna bitki besini koyabilirsiniz. Bu daha canlı olmasını ve hızlı büyümesini sağlayacaktır.

Begonvil Çiçeği Nasıl Dikilir?

Saksıda Begonvil sarmaşığı yetiştirmek istiyorsanız kaliteli bahçe toprağına ihtiyaç vardır. Buna ek olarak pomza taşı ve yanmış sığır gübresini de toprağa karıştırdığınızda çok daha sağlıklı olacaktır. Çelikle çoğaltılması için kökleneceği toprak tamamen organik olmalıdır.

Begonvil Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Çoğaltılır Ve Özellikleri Nelerdir? 6

 

İlkbaharda 10 cm boyunda genç ve sağlam bir dalı keserek, dalın üst kısmında birkaç yaprak bırakın, alttaki yaprakları ayıklayın ve çok ıslak olmayan toprağa dikin. Dikim işleminden sonra açıkta kalması önerilmiyor. Bunun için üzerini şeffaf poşetle ya da pet şişe ile kapatmak gerekiyor. Yaklaşık 8 haftada köklenmeye başlayacaktır. Köklenme sağlandıktan sonra üstünü örtmeden güneşe alıştırarak çıkarabilirsiniz.

Begonvil ağacı fidanları 2 şer metre aralıklarla dikilmelidir. Böylece çok daha iyi yetişerek gelişeceklerdir.

Begonvil ağacının kökü hava almamalıdır. Çok fazla sulanmadan dolayı ıslak olmamalıdır. Toprağın kuru olmasına ve kökün hava almamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Begonvil Çiçeği Fiyatı

Begonvil sarmaşığı ve begonvil ağacı fiyatları bitkinin yaşına, büyüklüğüne ve hangi begonvil çeşitleri olduğuna göre değişmektedir.

Begonvil Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Çoğaltılır Ve Özellikleri Nelerdir? 7

Yaklaşık 2 metre boyunda ve 5 yaşında tüp bengovil fidanı 150 TL civarında satılmaktadır. 25-30 Cm çapında Bodur Begonvil Fidanı ise yaklaşık 70 TL civarındadır. Tek begonvil ağacı fidanları ise 20 – 30 TL arasında olup üretilebilmektedir.

Facebook Yorumları

9 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...