Anne Sütü Nasıl Alınır, Anne Sütü Nasıl Artar, Anne Sütü Nasıl Saklanır, Anne Sütünün Önemi ve Anne Sütü Yapan Besinler Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 4 Ocak 2018 Ekleyen: Gaye AKSOY


Anne Sütü Nasıl Alınır?

Bebeğin annesinin memesini emmesi ile prolaktin hormonu harekete geçerek salgılanır ve anne sütü oluşmaktadır oksitosin hormonu ile de sütün boşalma işlemi sağlanmaktadır. Doğumdan sonra bebeğin hemen emzirilmesi ile hormonlar harekete geçerek süt alımı yapılmaktadır.

3 ile 4. Günlerde anne sütünü salgılanmasında atışlar gözükmekte 6. Gününden itibaren ise belirli düzeylere ulaşmaktadır. Bebeğim düzgün bir şekilde memeye yaklaştırılması rahat bir şekilde emmesini ve gaz oluşturmaması açısından önemlidir.

İlk günlerde bebeğim inmesiyle memede acılar hissedilmektedir bebeğin memeyi düzgün   emmediği için memede tahribat oluşturmaktadır. Bebeğin sadece meme ucunu değil kahverengi olan kısımları da ağzına alması gerekmektedir. Yeni doğmuş bebekler emerken sık sık yorularak memenin ucunda uyuyabilmektedirler.

Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne sütü ilk haftalarda bebek emdikçe dolmaktadır yani meme boşaldıkça süt daha fazla üretmeye başlamaktadır. Eğer bebek fazla emmezse süt üretimi de o seviyelerde azalmaktadır. Temel prensip anne sütü artırmada ne kadar boşalıp boşalmadığının beynin verdiği sinyaller ile olmaktadır.

Anne Sütü Nasıl Alınır, Anne Sütü Nasıl Artar, Anne Sütü Nasıl Saklanır, Anne Sütünün Önemi ve Anne Sütü Yapan Besinler Nelerdir?

Bebek emdikçe süt artmaktadır. Anne sütünün artmasında bol sıvı alınmasına özen gösterilmesi gereklidir. Günlük tüketilen kalori ihtiyacından daha fazlası alınması anne sütünü artırmaktadır. Günlük 3 litreye yakın su tüketilmesi annenin sütünü artırıp üretime destekler vermektedir. Ayrıca tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gereklidir. Protein açısından daha fazla besinler alınarak fazla kilo alınmasının da önüne geçilebilir. Stres ve üzüntüden uzak durulması başlıca etmenler arasındadır.

Annenin psikolojisinin düzgün olması bebeğe de yansıyarak huzurlu olması sağlanmaktadır.  Üzüntülü ve kavgalı ortamlardan annenin ve bebeğin uzak durması her şeyden önemli tutulmalıdır. Susam anne sütünü arttırdığı bilinmektedir. İçerisinde susam bulunduran tahin yenilmesi anne sütüne destekler vererek kaliteyi arttırmaktadır.

Dereotu bağırsakta oluşan gaz oluşumunu anneye mucizevi bir bitki ayrıca anne sütünü de faydalar vererek artırmaktadır. Dereotu kullanan annelerin bebeklerinin de gaz sancısını önlemektedir. Ramazan ayının vazgeçilmezi hurma doğumu kolaylaştıran ayrıca anne sütünü arttıran bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni doğum yapmış annelerin bebeklerin ağzına hurma sürmesi gaz oluşumunu önlüyor diye bir duyum oluşmaktadır.

Bulgur pilavı, rezene çayı, havuç, anne sütünü artıran gıdalar arasında olmaktadır. Annenin gün içerisinde rahat bir uyku çekmesi dinlenmesi de önemli bir püf nokta olarak bilinmektedir. Marketlerde satılan çeşitleri çaylar ve içeceklerde anne sütünü arttırdığı söylenmektedir. Bunlar arasında içerisinde arpa bulunduran boza ve malt içeceği anneler arasında büyük ilgi görmektedir.

Anne Sütü Nasıl Alınır, Anne Sütü Nasıl Artar, Anne Sütü Nasıl Saklanır, Anne Sütünün Önemi ve Anne Sütü Yapan Besinler Nelerdir? 1

Anne sütü alan bebeğin sağlıklı olması için annemin bazı bizim gruplarından da uzak durması gereklidir. Özellikle gaz yapan yiyecekler bebeğim huzursuz edici için uzun bir süre tüketilmemesi lazımdır. Kuru fasulye, nohut, soğan sarımsak, lahana brokoli gibi gıdalarda gaz yapıcı olduğu için kısa süreliğine kullanılmaması gereklidir.

Kimyon çayı ile bebeğin gaz sancısından kurtulduğu gözlemlenmiştir. Anne sütünü arttırmak annemin elinde olan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Sağılan anne sütü buzdolabına konularak veya dondurularak plastik kaplarda, ağzı sıkı kapalı camlarda özel üretim torbalarda saklanabilir. Pompa veya elle sıkılan anne sütü sterilize edilmiş bpa ve bps içermeyen kaplarda saklanması gereklidir.

Anne sütünün saklanma sureleri 3 saat boyunca oda sıcaklığında güneşten uzak tutulması ile olabilmektedir. Buzdolabının soğutucu bölümünde 3 gün boyunca kalabilmektedir. Derin dondurucu bölümünde ise 3 ay gönül rahatlığıyla saklanılabilir. Saklama koşullarına özen gösterilmesi bebek sağlığı açısından önemlidir. Bebeğin anne sütünü saklama koşulları ile almadan önce belirli bir sıcaklıkta kaşık veya biberon yardımıyla beslenmesine dikkat edilmelidir. Saklama koşullarında hijyen önemli noktadır.

Anne Sütü Nasıl Alınır, Anne Sütü Nasıl Artar, Anne Sütü Nasıl Saklanır, Anne Sütünün Önemi ve Anne Sütü Yapan Besinler Nelerdir? 2

Anne Sütü Önemi Ve Anne Sütü Yapan Besinler Nelerdir?

Bebeğin doğumundan ve yaşamın ömür boyu sürecek anahtarı olan anne sütü mucizevi bir besin kaynağıdır. İçerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller ile bebeğin başka bir besin kaynağına ihtiyaç duymadan 6 ay boyunca yaşamını sağlamaktadır. Her an temiz ve mikropsuz olması   bebek sağlığı açısından en önemli nedenlerin başında gelmektedir.

Bebeğin ilk besin kaynağı sarı süt tüm yaşamı boyunca onu koruyan aşı değeri taşıyan çok önemli bir maddedir. Ayrıca bebekle anne arasındaki iletişim kaynağı sevgilerinin güçlenmesi için önemli bir faktördür. Anne sütü alan bebeklerin daha zeki oldukları kanıtlanmıştır. İlk altı ay boyunca olan yağ, demir, vitamin ve mineral deposu besin kaynağıdır. Bebeğin hastalıklara karşı korumakta savaşçı rolünü üstlenmektedir.

Anne sütünün kaynatma işlemi gerekmediği için sindirimi kolay taze ve temiz olarak bebeğe verilir. Bebeğin su içmesini gerektirmediği ve tüm mineralleri aldığı gözlemlenmiştir. Her annenin doğumdan itibaren bebeğini emzirmesi her şeyden önemli tutulmaktadır. Bebekle annenin bağı anne sütüyle gerçekleştiği için psikolojik açıdan daha rahat olduğu gözlemlenmiştir.

Anne sütünü alan bebekler ishal, kabızlık, karın ağrısı olma olasılığı azdır. Doğumdan sonra gelen ağız sütü hastalıklara karşı korumaktadır. Mamaya verilen onca paradan ve içerisinde bulundurduğu kimyasallardan çok çok fazla doğal ve hijyeniktir. Anne sütü annenin meme ve rahim kanseri olmasının önüne geçmektedir. Anne sütü alan bebeklerde kansızlık görülmesi azdır.

Anne Sütü Nasıl Alınır, Anne Sütü Nasıl Artar, Anne Sütü Nasıl Saklanır, Anne Sütünün Önemi ve Anne Sütü Yapan Besinler Nelerdir? 3

Bebeğin sindirim sistemini güçlendirdiği için pişik yapmadığı gözlemlenmiştir. Anne sütü yapan besinler arasında en önemlisi doğrusu tüketilmesi olacaktır. Günde 3 litreye yakın su içilmesi ve çeşitli çaylar da alınması önerilmektedir. İçerisinde susam bulunduran gıdalar tahin gibi faydalı besinler anne sütünü büyük oranda artırdığı kanıtlanmıştır. Bir annenin her gün düzenli bir şekilde protein açısından kaliteli bir kahvaltı yapması ile güne enerjik başlamalıdır. Bulgur içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller ile anne sütünü arttıran gıdalar arasındadır.

Dereotu ve rezene çayı anne sütünü artırarak bebeğe de ferahlık vermektedir. Isırgan çayı ile anne sütünü artırmak kolay olabilmektedir. Isırgan çayını hazırlamadan önce suyu kaynatıp içerisine 2 tatlı kaşığı ısırgan kurusu katılarak demlenmeye bırakılmalıdır.

Günde 3 fincan içilmesi büyük faydalar vermektedir. Ayrıca havuç salatası, et yemekleri anne sütünü artıran gıdalar arasında bulunmaktadır. Başlı başına havuç içerisinde bulundurduğu önemli vitamin ve mineraller ile anne sütünün kalitesini artırarak bebeğim sağlığına da büyük faydalar vermektedir. Malt içeceği ile annenin enerjisi yerine gelerek sütünde arıtmalar gözlemlenmiştir. Çemen otu tohumu kullanılması, roka maydanoz gibi besinlerde artırdığı bilinmektedir.

Anne sütünü artırmak için glikoz gibi zararlı maddelerden uzak durulması gereklidir. Abur cubur tüketimi annenin kilo almasına neden olacağı için sağlıklı besinler tüketilmesine özen gösterilmelidir. Her annenin maddi durumu farklı olacağı için anne sütünü artırmak için bebeğin sürekli ve düzenlenmesi en önemli püf noktadır.

Anne Sütü Nasıl Alınır, Anne Sütü Nasıl Artar, Anne Sütü Nasıl Saklanır, Anne Sütünün Önemi ve Anne Sütü Yapan Besinler Nelerdir? 5

Yani bebek ne kadar emerse süt o kadar artacağı için bunu gıdalarla desteklemek farklı bir durum olmaktadır. Anne sütünü artırmak için kimyasal yollara başvurulmaması gereklidir. Bebeğin sağlığı ve annenin sağlığı her şeyden önemlidir. Soğan ve sarımsak bebeğe gaz yapması ile bilinmektedir fakat sarımsak anne sütünü arttıran gıdalar arasında olmaktadır. Kimyon çayı ile bebeğin gaz sancısına yöntemler oluşturulabilir. İlk 6 ay anne sütü her bebek için önemli bir besin kaynağıdır.

Facebook Yorumları

4 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...