Anensefali Nedir, Neden Olur, Anensefali Belirtileri Nelerdir, Teşhisi Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 2 Aralık 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Anensefali nedir, anensefali ender karşılaşılan bir doğum anomalisidir. Ciddi bir durumdur. Yenidoğandaki kafatası ve beyin gelişiminin yetersiz olduğu bir problem olan anensefali, döllenmeden sonraki 23 ila 26. Günler arasında nöral tüpün başa yakın olan bölümünde kapanma bozukluğu sonucu ortaya çıkan beyin, kafatası ve kafatası derisinin yokluğu olarak tanımlanabilir.

Anensefali Nedir, Neden Olur, Anensefali Belirtileri Nelerdir, Teşhisi Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 1

Yani anensefali bozukluğu olan bebeklerde ön beyin yoktur. Bu bebeklerde beyin deri ve kemik dokusuyla kaplı değildir. Anensefalili bebeklerin gözleri dışarı çıkık olduğundan bu bebeklere halk arasında kurbağa çocuk da denilmektedir. Anensefali bebek görüntülerinde bu anomalinin kafatası ve yüzdeki belirgin karakteristiğini görmek mümkündür.

Anensefali bebekte his yokluğuna da sebep olur. Bu hastalığın karakteristiğine göre anensefali ile doğan bebekler kör ve sağır olurlar ve acı hissetmezler. Bu anomaliyle doğan bebeklerin ortalama %65’i doğumdan önce ölür. Dünyaya gelen bebekler ise doğduktan birkaç gün sonra ölürler.

Dünyada ABD’de her sene yaklaşık 1000 ila 2000 anensefali hastası bebek dünyaya gelmektedir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki anensefali hastalığı kız bebeklerde erkek bebeklere nazaran daha fazla görülmektedir.

Anensefali Neden Olur?

Bir kadın anensefalili bebek dünyaya getirdiyse, diğer çocuklarında da anensefali görülme riski artar. Anensefali kalıtımsal sebeplere bağlı olarak da gelişebilir. Bu hastalığa İrlanda gibi ülkelerde daha sık rastlanmaktadır.

Anensefali Nedir, Neden Olur, Anensefali Belirtileri Nelerdir, Teşhisi Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 2

Anensefali nedenleri arasında kromozom anomalileri, annede yüksek ateş; çinko, folik asit ve bakır eksikliği gibi faktörlerin ve birtakım enfeksiyonların da anensefaliye sebep olabileceği düşünülmektedir.

Ayrıca anne adayı gebelik sürecinde yetersiz folik asit aldıysa bu da anensefaliye sebep olabilmektedir. Gebelik yahut gebelik öncesi tip 1 diyabet hastalığı, anne adayının fazla kilolu olması, aşırı sıcak ortamlarda bulunma, anne adayında sara hastalığı gibi sebepler de anensefali hastalığına sebep olabilmektedir.

Anensefali Belirtileri Nelerdir?

Anensefali anomalisiyle doğmuş bir bebeği ilk görüşte tanımak mümkündür. Bu hastalıkla doğan bebeklerin kafatasları ve beyinleri ya kısmen gelişmiştir yahut hiç gelişmemiştir. Bebeğin yüzünde, kafatasında ve vücudunda birtakım şekil bozuklukları vardır. Gözleri ise kurbağa gözü gibi dışa doğru çıkıktır. Bu bebekler kör yahut sağırdırlar. Bebeğin yüz şeklinde anomaliler ve kalple ilgili problemler de anensefali belirtileri olarak sıralanabilir.

Anensefali Teşhisi Nasıl Olur?

Alfa feto protein ve asetil kolin esteraz proteinlerine bakılarak bebekte anensefali taraması yapılır. Bu proteinlerin düzeyinde yükselme görülürse hekim kafatası ve beyin gelişimini değerlendirme.

Anensefali Nedir, Neden Olur, Anensefali Belirtileri Nelerdir, Teşhisi Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 3

Anensefali tanısı gebelik döneminde doğum sırasında konulur. Bebeğin kafası beyin gelişimindeki anormallikten ve kafatasındaki kemiklerin eksikliğinden basık görünür.

Ayrıca ultrason görüntüleri de anensefali teşhisi için önemlidir.

Anensefali doğum yapanlar bir dahaki gebeliklerinde de anensefali anomalisi yaşama risklerinin olduğunu bilmeliler. Ancak hekiminiz sizi bu konuda bilgilendirecek ve yönlendirecektir.

Anensefali teşhisi konulduğunda hekim aileyi konuyla ilgili billgilendirir. Böyle bir anomalide bebeğin yaşaması mümkün olmayacağından gebeliğin sonlandırılması gerekir. Anensefalik bebeklerin büyük çoğunluğu anne karnında ölür. Bebek doğsa bile doğumdan kısa bir süre sonra kendiliklerinden ölmektedirler.

Anensefali Tedavisi Nasıl Olur?

Anensefali tedavisi yoktur. Çünkü beyni olmadan bebeğin yaşaması mümkün değildir. Anensefali, anne karnında tespit edildiğinde gebelik sonlandırılır.

Anensefali Nedir, Neden Olur, Anensefali Belirtileri Nelerdir, Teşhisi Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 4

Anensefali ile doğan bebekler doğduktan bir aç saat sonra kalp problemleri yahut solunum durması sebebiyle kaybedilir. Doğacak diğer çocuklarda da anensefali riski yüksek olacaktır. Anensefali tedavisi olmayan bir hastalık olduğundan, bu problemi henüz gelişmeden önlemek gerekecektir.

Daha evvel anelsefalik bebek dünyaya getiren anneler, bir dahaki gebeliklerinde henüz gebe kalmadan önce mutlaka hekimlerinin tavsiye ettiği dozda folik asit almalıdırlar. Bu anne adayları diğer gebeliklerinde de mutlaka ultrasonografik muayene yahut MS AFP ile prenatal tarama yaptırmalıdır.

Facebook Yorumları

2 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...