Amilaz Nedir, Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir, Amilaz Belirtileri Nelerdir, Amilaz Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Yayınlanma Tarihi: 24 Kasım 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Amilaz nedir, amilaz insanlarda tükürük bezlerinde ve pankreasta salgılanan bir enzimdir. Amilaz ne demek ve amilazla ilgili tüm soruların yanıtı için yazımıza göz gezdirmeye devam edebilirsiniz. Amilaz enzimi sayesinde vücuda beslenme yolu ile giren nişastanın sindirimi gerçekleşir ve nişastanın şekere dönüşmesine etki edilmiş olur.

Amilaz Nedir, Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir, Amilaz Belirtileri Nelerdir, Amilaz Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Yani amilaz nişasta gibi kompleks karbonhidratları parçalayarak sindirilmesini sağlar. Amilaz enzimi sağlıklı insanların idrarında da bulunan bir plazma enzimidir. Amilozun molekül ağırlığı yüksek olmadığından idrara geçebilir. Amilaz enzimi bunları dışında bağırsaklarda, yumurtalıklarda, karaciğerde, plasentada, iskelet kaslarında, yağ dokusunda ve fallop tüplerinin yapısında da az miktarda bulunur.

Amilaz Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Amilaz seviyesinin normal değer aralığı 28 ila 35 U/L’dir. Kimi ölçümlerde ise en üst değer 140’a kadar çıkabilir. Olması gereken üst değer kişiden kişiye değişim gösterir.

Yapılan kan testinde 450 U/L’den fazla çıkan amilaz, çoğunlukla pankreasta bir hasara işaret eder. Bu da insülin salınımında bir problem olduğunu gösterir ve şeker hastalığı belirtileri ortaya çıkabilir.

Peki amilaz yüksekliği neden olur, niçin kanda amilaz seviyesi yükselir bir bakalım.

Pankreatit olarak da bilinen pankreas iltihabı, amilaz seviyesinin hayli yükselmesine sebep olabilir. Pankreas iltihabına sebep olabilen faktörleri ise; aşırı kilo, kandaki trigliseridin yüksek oluşu, fazla alkol tüketimi, safra kesesi taşları, ailede pankreas iltihabı öyküsü olarak sıralayabiliriz.

Amilaz Nedir, Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir, Amilaz Belirtileri Nelerdir, Amilaz Normal Değerleri Kaç Olmalıdır? 1

Bunun dışında pankreas, tükürük bezleri ve yutak, prostat, akciğer, göğüs ve yumurtalıklarda oluşan tümör ve lezyonlar da amilazın yükselmesine neden olabilir.

Böbrek yetmezliği, safra kesesi iltihabı, diyabetik ketoasidaz, delikli mide ülseri,  bağırsak tıkanması, dış gebelik ve birtakım ilaçlar ile aspirin, bazı doğum kontrol hapları, kortikosteroitler, bazı kemoterapi ilaçları, tiazit idrar söktürücüler, ileri derecede yanıklar, böbrek nakilleri, gebelik, morfin içeren ilaçlar da kanda amilaz yüksekliğine sebebiyet verir.

Amilaz serum yüksekliği tedavisi nasıl olmalıdır, tedavi sürecinde neler yapılmalıdır hususuna da bakacak olursak; pankreas iltihabını yatıştırmak için ibuprofen, naproksen sodyum gibi steroit içermeyen iltihap gidericiler, iyi dozda asetominofen ve hazır pankreas enzimi tabletleri gibi ilaçlar kullanılabilir.

Amilaz serum yüksekliği kadar, amilaz serum  düşüklüğü de bir problemdir. Peki amilaz düşüklüğü nedir, amilaz düşüklüğüne yol açan etkenler nelerdir bu konuya da bir göz gezdirelim. Amilaz düşüklüğü birtakım karaciğer hastalıkları veyahut yağ sindirememe problemleri ile ilintili durumlardan kaynaklanıyor olabilir.

Amilaz serum düşüklüğüne sebep olan faktörlere bakacak olursak; kistik fibroz, yağ intoleransı, böbrek sorunları, hamilelikte kan zehirlenmesi gibi faktörleri sıralayabiliriz.

Amilaz Nedir, Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir, Amilaz Belirtileri Nelerdir, Amilaz Normal Değerleri Kaç Olmalıdır? 2

Kistik fibroz, birtakım vücut hücrelerinin su ve elektrolit aktarabilme kabiliyetini etkileyen bir hastalık türüdür.  Akciğerde biriken mukus, pankreasta da toplanarak pankreas kanallarını tıkayıp, pankreasın amilaz salgılamasını engelleyebilir. Pankreas kanseri ve pankreasın darbe alması da bu sonucu ortaya çıkarabilir.

  • Karaciğerdeki siroz ve hepatit gibi hastalıklar da amilaz düşüklüğüne yol açabilir.
  • Vücudun yağ intoleransı, vücudun yağları sindirememesi sonucu ortaya çıkar. Kimileri süt yağlarını, kimileri de et yağlarını sindiremez. Bu durumda da vücut karbonhidratlara yüklenir ve amilaz enzimi yetersiz kalır.
  • Bunların yanı sıra böbrek problemleri ve  hamilelikte kan zehirlenmesi gibi durumlar da amilaz düşüklüğüne sebebiyet verebilir.
  • Amilaz düşüklüğü tedavisine gelecek olursak, amilaz düşüklüğünün yol açacağı karbonhidrat yıkımlarını gidermek için ağızdan alınan pankreas enzim ilaçları da tavsiye edilebilir.
  • Yağ intoleransı olan kişiler kaliteli yağları tercih etmelidir. Saf zeytinyağı bunlardan birisidir.   

Amilaz Nedir, Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir, Amilaz Belirtileri Nelerdir, Amilaz Normal Değerleri Kaç Olmalıdır? 4

Amilaz Normal Değerleri Nelerdir?

Amilaz kan testi vücuttaki amilaz miktarını ölçerek pankreasta bir rahatsızlık olup olmadığını belirleyebilir. Vücuttaki amilaz seviyesi çok düşük yahut yüksekse, pankreasta bir problem olduğunu söylemek mümkündür.

  • Yetişkin bir kişide kandaki amilaz seviyesinin 11 ila 54 U/L arasında olması gerekir.
  • Çocuklarda: 9 ila 35 U/L
  • İdrardaki amilaz düzeyinin ise 3 ila 26 U/saat arasında olması gerekir.
  • Bazı laboratuvar sonuçlarında üst değerler 140’a kadar çıkabilir. En sağlıklı üst değerler kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Amilaz testi istenme sebebi pankreas hastalıklarının tedavisinin başarılı olup olmadığını belirlemek için, akut yahut kronik pankreas iltihabından şüphelenildiğinde ve tükürük bezleri ile alakalı hastalıkları teşhis ve tedavi içindir.

Facebook Yorumları

24 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...