Ahşap Boyama Malzemeleri Nelerdir, Ahşap Boyama Sehpa Nasıl Yapılır, Ahşap Boyama Teknikleri Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 5 Eylül 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Ahşap boyama malzemeleri, ahşap objeleri boyayarak hem daha cazip hale getirmek hem de onlara işlev katarak birbirinden güzel eşyalar elde edebilmek için ihtiyaç duyulan malzemelerdir. Bir tepsinin, bir dolabın, bir sehpanın, bir ahşap objenin renkleri giyerek son derece alımlı bir eşyaya dönüşmesi için bazı malzemelere ihtiyaç vardır.

Ahşap Boyama Malzemeleri Nelerdir, Ahşap Boyama Sehpa Nasıl Yapılır, Ahşap Boyama Teknikleri Nelerdir? 1

Söz gelimi ahşap boyama fırçaları olmadan harika tepsiler boyamazsınız. Elbette ahşap boyası ve ahşap boyama kalemi olmadan da… Ahşap koruyucu boya ile son dokunuşu yapacağınız birbirinden güzel örnekler için size neler gerekiyor bir göz atmak istersiniz belki.

Ahşap boyama malzemeleri nelerdir sorusuna yanıt olacak çok çeşitli malzemelerden söz etmek mümkün.

Ahşap obje boyamak için elbette en temel malzeme olan boyalara ihtiyacınız olacak. Ahşap boyası sprey de olabilir, fırçayla sürülen cinsinden de. Ahşap boya çeşitlerine bakacak olursak; farklı markalardan boyalar temin edebilirsiniz.

Kırmızı, mavi ve sarı ana renkte boyalardır. Bu renklerle pek çok değişik renk elde edebilirsiniz. Nötr renkler olan siyah ve beyaz da gerekecek ve işinize yarayacaktır. Siyah, renkleri koyultmak, beyaz ise açmak için gerekir. Yaldızlı renk olarak gümüş ve altın da alabilirsiniz. Eskitme görünüm için iyi bir detay olur. Kahverengi boyaya da gereksinim duyacaksınız. Ve ahşap boyama fırçaları boyalardan sonra en çok işinize yarayacak malzemelerdendir.

Geniş alanlar için, dar alanlar için çeşitli boylarda fırçaya gerek duyacaksınız. Bu sentetik fırçalar akrilik boyalarla kullanılır. Süngerden yapılan ponpon denilen fırça da yine malzeme listesinde olması gerekenlerdendir.

Yağlı boya tatbik etmek için kıl fırça, rulo fırça, dekupaj yapılacaksa eğer, dekupaj için uygun bir resim, dekupaj tutkalı, peçete tutkalı, transfer tutkalı, hamur kabartma yapılacaksa havayla kuruyan model hamuru, değişik boylarda makaslar, hamur için kullanılacak kretuar, stencil, süsleme için mühür çeşitleri, yağlı boya eskitme için bir tüp yağlı boya, zımparalar, akrilik boyalar, resim yağı yahut keten yağı, su bazlı vernikler, yat yahut parke verniği  ahşap hobi malzemeleri olarak sayılabilir.

Ahşap boya fiyatları kabaca 9 TL ile 30 TL arasındadır.

Ahşap Boyama Malzemeleri Nelerdir, Ahşap Boyama Sehpa Nasıl Yapılır, Ahşap Boyama Teknikleri Nelerdir?

Ahşap Boyama Sehpa Yapılışı

Kimisi yeni mobilyalara tonla para vermek istemediği için ya da böyle bir bütçesi olmadığı için, kimisi bir hikayesi olan ve kişiye özel üretim, dizayn ve tasarımları beğendiği ve tercih ettiği için, kimisi de elindeki eski mobilyaları değerlendirmek istediği için ahşap boyama işine girişebilir.

Eldeki mevcut bir mobilyayı boyamak, rengini değiştirmek ve hatta üzerine birkaç değişik motif de iliştirmek hem yepyeni bir mobilya elde etmeyi sağlar, hem de bulunulan ortamların havasını değiştirir.

Bunun için bir ahşap materyale ihtiyaç vardır. Sözgelimi bir ahşap sehpa boyamak istiyorsanız hangi aşamalardan geçmelisiniz bir bakalım.

Ahşap sehpa boyama işlemini herhangi bir iç mekanda yapacaksanız, ortalığın kirlenmemesi için öncelikle zemini naylon yahut gazete kağıtları ile kaplamalısınız.

Daha sonra boyayacağınız sehpayı bir bezle silerek tozunu alın ve zımparalama işlemine hazır hale getirin.

Ahşap Boyama Malzemeleri Nelerdir, Ahşap Boyama Sehpa Nasıl Yapılır, Ahşap Boyama Teknikleri Nelerdir? 3

Ahşap mobilya boyama işleminde zımparalama işlemi elbette şart değildir. Ancak iyi bir netice almak istiyorsanız zımparalama işlemini yapmanız iyi olacaktır. Boyayacağınız mobilya yüzeyi parlaksa ve boyama işleminden önce zımpara atmazsanız, boyalar da kısa süre içinde atacak ve dökülecektir. Daha evvel boyanmış bir sehpa üzerinde boyama yapacaksanız zımparasız çalışmak da işinizi zorlaştıracaktır.

Boyanın iyi tutması için boyayı bir kaç kat atmanız gerekecektir. Sehpanın dış yüzeyinde delikler, pürüzler, dökülmüş boyalar varsa zımparalama işlemi de mecburi hale gelir. Hatta böyle bir durumda bir kat astar çekmeniz de gerekebilir.

Evet zımparalama işlemi zor ve uğraştırıcı bir işlemdir ama boyanın kusursuz olmasını istiyorsanız zımparalama işlemini muhakkak yaptırmanız gerekir.

Cilalı bir sehpa boyayacaksanız önce ince, daha sonra da kalın zımpara atmanız gerekir. Cilanın kalınlığına bağlı olarak zımpara numarasının küçülmesi gerekir. Zımparalama işlemi yaparken fazla güç kullanmadan ağaç yönüne dikkat etmek gerekir ve parlak yüzeylerde asıl maksat yüzeyi boya tutacak biçimde matlaştırmak olmalıdır.  Daha önce boyanmış  olan ya da üzeri kaplama olan sehpalarda çift zımparalama yapmak ve bu işleme özel bir itina göstermek gerekir.

Boyanacak sehpaya astar atmak da şart değildir ama daha iyi bir görüntü elde etmek isteniyorsa astar atmak önemli bir detay olacaktır. Ama astar uygulamasından sonra da bir kat daha ince bir zımpara yapmak iyi olur.

Temizlik, ardından zımpara, astar ve yeniden zımpara döngüsünden sonra işin en keyifli kısmı olan boyama aşamasına geçebilirsiniz.

Ahşap Boyama Malzemeleri Nelerdir, Ahşap Boyama Sehpa Nasıl Yapılır, Ahşap Boyama Teknikleri Nelerdir? 4

Ahşap sehpa boyama işleminde yağlıboya mı kullanacağınız yoksa su bazlı akrilik boya mı kullanacağınız tamamen sizin seçiminize kalmış. Her iki boyayı da ahşap sehpanıza uygulayabilirsiniz. Boyayı satın alırken hangi tür yüzeylere uygun olduğunu mutlaka iyice araştırarak satın alın.

Ahşap sehpa boyama işleminde boyama aleti olarak fırça da rulo da kullanabilirsiniz. Ama en iyi seçim dar bölgelere de girebilmesi için boyama işlemini ilk olarak fırçayla yapmak, daha sonra da iz kalmaması açısından ruloyla üzerinden geçmek gerekir.

Sehpayı boyadıktan sonra ahşap boyama sehpa desenleri arasından birisini tercih ederek sehpa üzerine işleyebilirsiniz. Veya kendi hayal dünyanızda kurguladığınız herhangi bir motifi de sehpanızın üzerine işleyebilirsiniz.

Boyama aşamasında dikkat edilmesi gereken bir husus da boyanın inceltilme aşaması ve gerekliliğidir. Çok pütür pütür olmuş ya da fazla sıvılaşmış boyalarda işlem daha zor olabilmektedir. Boyayı iki kat sürmek en idealidir, fakat ikinci uygulamadan önce ilk sürdüğünüz katın iyice kurumasını beklemelisiniz.

Ahşap sehpa boyama işleminde son aşama vernik aşamasıdır. Şart değildir ama yapılırsa boyayı hem daha canlı gösterir, hem de boyanın ömrünü uzatır.

Ahşap Boyama Malzemeleri Nelerdir, Ahşap Boyama Sehpa Nasıl Yapılır, Ahşap Boyama Teknikleri Nelerdir? 5

Boyayacağınız sehpa örneklerini ilgili dergilerden, yayınlardan, internet ortamında yer alan resimli ve videolu anlatımlardan seçebilirsiniz. Gerisi tamamen sizin becerinize, çabanıza ve tercihlerinize kalmış…

Ahşap Boyama Teknikleri

Ahşap boyama teknikleri, eskitilmiş ve nostaljik görüntüleri seven, hobi olarak boyama işlerinden hoşlanan hanımlar için son derece dikkat çekici bir uğraştır. Ahşap gördüğünüzde boyamak ve süslemek isteyen birisiyseniz sizin de dikkatinizi çekebilir.

Güzel ahşap boyama örnekleri arasında tepsi, sehpa, gazetelik, çerçeve, komodin, etajer, konsol, dolap, masa gibi objeler ilk akla gelenlerdir. Ahşap boyama tekniğiyle yeni bir görünüm ve ruh kazanan bu objeler hem bulundukları ortama dekoratif anlamda anlam ve zenginlik katarlar, hem de yapan kişiyi adeta rehabilite ederek rahatlatırlar.

Ahşap boyama objeleri aklınıza gelebilecek her türden materyal olabilir. Takı kutuları, irili ufaklı sandıklar, çerçeveler, ahşaptan hayvan, meyve ve buna benzer figürler, biblolar, raflar, tepsiler, sepetler, panolar, suplalar, harfler ve daha pek çok obje, ahşap boyama hususunda size modellik edebilir.

Özellikle ahşap boyama takı kutusu örnekleri,  göze son derece hoş görünen hem işlevsel, hem de ortama büyülü bir hava ve renk katan özellikleriyle göze de hitap eder.

Ahşap boyama için gerekli boyalar, cilalar, fırçalar ve tüm malzemelerin yardımıyla son derece keyifli ve estetik objelere sahip olabilirsiniz. Hem az maliyetle, hem de hazırlama aşamasında eğlenip keyif alarak yapılacak bu eşyalar odalarınıza, ofislerinize ve ruhunuza apayrı bir heyecan katacaktır.

Gerekli objeleri ve araçları temin ettikten sonra, ahşap boyama tekniklerini öğreneceğiniz kurslar sayesinde ve işte ilerledikçe kendi hayal gücünüzü de işin içine katarak el emeği göz nuru harika eşyalar elde edebilirsiniz. Hem ahşabın natürel yapısı, hem üzerindeki renklerin ve motiflerin göz alıcı ve masalsı görünümleri ile neşeli gardroplar, enerjik konsollar, harika portmantolar ve envai çeşit araç gereçle evlerinizi özel ve size has kılabilirsiniz.

Güzel ahşap boyama örnekleri  içeren mecmualar, yayınlar ve ilgili internet sitelerinde yer alan videolarla hiç kimsede olmayan tekil örnekler meydana getirebilirsiniz.

Ahşap Tasarım Çerçeve Modelleri

Çağımız teknolojisi insanları doğallığa daha fazla yönlendirmeye başladı. İnsanlar evlerinde, bahçelerinde, mutfaklarında kısacası yaşam alanlarının birçoğunda teknolojiyi kullanmak istemiyor. Artık doğallık moda, ahşap moda, nostalji moda. Bu sebepten ahşap sektörü de oldukça revaçta.

Ahşap Boyama Malzemeleri Nelerdir, Ahşap Boyama Sehpa Nasıl Yapılır, Ahşap Boyama Teknikleri Nelerdir? 6

Ahşap dolaplar, kitaplıklar, komidinler, sehpalar, televizyon üniteleri, masalar hemen hemen her eve girmiş durumda. Yüzü eskitilmiş ahşap ürünler mağaza vitrinlerinde çoktan yerini aldı. Uzmanların araştırmalarına göre insanlar, çağımızda günlük yaşamın zorluğundan, evinde sağladığı huzurlu ortama sığınıyor.

Ahşap sektörünün yükselişine ahşap tasarım çerçeve modelleri eşlik ediyor. Doğallığın tadını doyasıya yaşadığınız bu tasarımlar, insanlar tarafından çok tercih ediliyor.

Erken saatlerde başlayan ve yorucu geçen uzun bir günün ardından evinize gelip koltuğunuza oturduğunuzda karşınızda asılı duran harika bir ahşap çerçeve içindeki aile resmine bakmak sizi de mutlu etmez mi?

Örneğin bir çerçeve hayal edin ki çerçevesi tamamen ahşap, içinden beş sıra iplik geçiyor ve ipliğin üzerinde kullanmanız için mini mandallar var. Siz sevdiğiniz fotoğraflarınızı iplere mandallarla asıyorsunuz. Ya da her tarafın minik dal parçaları ile kaplanmış bir çerçeveye doğa gezisinde çekildiğiniz bir fotoğrafı asabilirsiniz.

Farklı renklerle boyanmış bir ahşap çerçevenin evinize katacağı havayı bir düşünün. Bir de doğal ağaç türleri var. Bu türde gerçek bir ağacın gövdesi değiştirilmeden kesilmiş yuvarlak bir parça üzeri boyanarak evinize giriyor ve kitaplığınızın yan duvarını süslüyor.

Ahşap Boyama Malzemeleri Nelerdir, Ahşap Boyama Sehpa Nasıl Yapılır, Ahşap Boyama Teknikleri Nelerdir? 7

Bu özel çerçeveler sevdiklerinizin en özel köşelerini süsleyecek harika hediyeler olacaktır. Edineceğiniz ahşap çerçevenin üzerinde minik, tatlı dokunuşlar yaparak özelleştirebilirsiniz. Sizin özel olarak uğraştığınız bir çerçeveyi sevdiklerinize hediye etmeniz sizi mutlu ederken hediye ettiğiniz kişinin de kendisini özel hissetmesini sağlayacaktır.

Facebook Yorumları

5 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...