Adet Söktürücüler

Yayınlanma Tarihi: 5 Mayıs 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Kadınlarda düzenli periyotlarla yaşanan regl dönemi, bazı sebeplerden ötürü gecikir. Bu da kişide hem fiziksel, hem de psikolojik sorunlar yaratır. Vücutta belli bölgelerde şişlik, ödem, zaman zaman sivilcelenme, ruhsal sıkıntı, gerginlik, tahammülsüzlük gibi şikayetlerin sıkça yaşandığı adet gecikmesinde çözüm olarak doğum kontrol hapları da önerilir. Adet söktürücüler, progesteron içeren preparatlar olduğu için, aynı içeriğe sahip olan doğum kontrol hapları da adet söktürücü olarak kullanılır.

 

Adet Söktürücü Bitkiler Ve Kullanımı

Adet söktürücüler, kadınların adet dönemlerindeki ağrılarını azaltmak ve kanamaları düzene sokmak için faydası olan bitkiler ve karışımlardır. Gerek adet sancıları, gerekse geciken kanamaların yarattığı olumsuz fiziksel ve ruhsal durumlar, kadınlarda stres ve gerginlik oluşturur, günlük hayatı olumsuz etkiler. Adet gününün gelmesine rağmen, kanamanın başlamaması olarak tanımlanabilecek adet gecikmesi, bitkisel ürünlerle doğal ve zararsız şekilde çözüme ulaştırılabilir.

 • Adet gecikmesi yaşandığında papatya ve biberiye bitkisini çay şeklinde demleyerek içmek, adet söktüren yöntemlerdendir.
 • At kuyruğu otu da kaynatılarak içildiğinde adet sancısı ve adet sökülmesi için fayda sağlayacaktır. Eğer tadı sert gelirse balla tatlandırabilirsiniz.
 • Civan perçemi ve çörek otu da birlikte kaynatılarak içildiğinde adet gecikmesi şikayetine iyi gelir. Bu karışım, kısırlık sorunu olan kadınlar için de fayda sağlar. Menopoz döneminde adetten kesilen kadınların yaşadığı sorunlar için de çözüm getirir. İsterseniz bu karışıma sığır kuyruğu da ilave edebilirsiniz.
 • Adet gecikmesi sorunu yaşayanlar için bir öneri de çiriş otudur. Çiriş otunu kaynatıp balla karıştırarak içebilirsiniz.
 • Çörek otunu balla karıştırarak yerseniz, adet söktürücü olarak bir çözüm daha üretmiş olursunuz.
 • Balla tatlandırılmış, kaynatılmış kekik de günde 3 kez içilebilir.
 • Adet döneminde yaşanan şiddetli ağrılar için kaynatılan kuş dilini balla karıştırarak aç karnına içebilirsiniz.
 • Salatalarda, cacıklarda, poğaçalarda, sebze ve et yemeklerinde sıkça ve sevilerek kullanılan dereotu da, oldukça etkili bir adet söktürücüdür. 2 çay kaşığı dereotunu dövüp, kaynatıp içerseniz, adet söktürdüğüne tanık olabilirsiniz.
 • Adet gecikmesi yaşadığınız sıkıntılı dönemlerde kerevizi de bolca tüketirseniz, adet söktürücü etkisini görebilirsiniz.

Adet-Söktürücüler1

Tüm bu bitkiler, hem adet sancısı, hem de geciken adet kanamaları için fayda sağlayıcıdır.

Adet Söktürücü Kür İbrahim Saraçoğlu

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun şifa amaçlı hazırladığı pek çok doğal karışım ve reçete içinde adet söktürücü olarak kullanılacak kürler de mevcuttur. Adet dönemi geciken kadınlarda hayli işe yaradığı bilinen bu kürle tanışmak isterseniz işte malzemeleri ve yapılışı.

Malzemeler:

 • 1 litre su
 • 20 gram çobançantası otu
 • 20 gram at kuyruğu otu

Yapılışı:

Çobançantası ve at kuyruğu otunu havanda iyice ezin. 1 litre suya bu karışımı ilave edin ve 20 ila 25 dakika boyunca bu şekilde bekletin. İbrahim Saraçoğlu adet söktürücü kürünüz hazır.

Adet Söktürücü Çaylar

Her zaman doğa yanımızda ve en büyük destekçimiz. Sadece güzelliği ile gözlerimize hitap etmekle kalmıyor, tıpkı bir annenin şifalı eli gibi bizi iyileştiriyor. İşte adet söktürücüler başlığı altında işimize yarayacak ve bu konuda bize destek verecek bitkilerden hazırlanan çaylardan istifade edebilir ve adet gecikmesi gibi sıkıntılı bir süreci yönetebiliriz.

Adet Söktürücüler 2

Sözgelimi papatya ve biberiye çayı, kekik ve civanperçemi çayı, at kuyruğu otu ve bal kürü, hatmi çiçeği ile civan perçemi, alıç, maydanoz, kimyon, nane,nergis, safran, misk, havuç tohumu, misk, karabaş otu gibi bitkilerle hazırlanacak çaylar, bu sıkıntılı dönemi doğal yollarla çözmeye yardımcı olabiliyor. Kadınların bu tür sağlık problemlerinde ve aksamalarda sürekli akıllarında olan ve yanıt arayan sorular vardır. Sözgelimi maydanoz suyu adet söktürür mü sorusu sık sorulan sorulardan biridir.

Ardından gelen bir başka soru ise adaçayı adet söktürür mü şeklindedir. Aynı şekilde soğan suyu adet söktürür mü hususu da daima gündemdedir. Bu bitkilerin rahim hareketlerini ve kadınlık hormonlarını harekete geçirdiği bilinmektedir. Nadir görülen adet periyodu gecikmelerinde işe yarayabilirler ama adet gecikmeleri ve adet görememe problemi kronikleşmişse ve yanı sıra başka sıkıntılar da yaşanıyorsa mutlaka tıbbi bir çözüm için hekime başvurulmalıdır.

Adet Söktürücü BitkilerdenÇay Tarifi

 •     Maydanoz
 •     Civanperçemi
 •     Kimyon
 •     Kiraz sapı (kurutulmuş olmalı)
 •     Papatya
 •     Nane
 •     Karabaş otu
 •     Ada çayı

Adet Söktürücüler 3

Hazırlanışı: Adet sancısına ve geciken adet kanamasının sökülmesine faydalı olacak bu bitkilerin hepsinden birer çay kaşığı koyarak hazırlanacak çayla, sonuca ulaşabilirsiniz. Bilhassa kimyon, adaçayı, papatya ve kiraz sapı, adet söktürücü özellikleriyle, sancılarınızın azalmasına, rahat bir uykuya ve vücudunuzun teskin olmasına sebep olacaktır.

Adet Söktürücü İğne

Adet döngüsünde problemler yaşayan ve adet gecikmesinden şikayet eden kadınlar için bir başka alternatif çözüm de adet söktürücü iğne kullanımıdır. Adet söktürücü iğne kadınlarda adet dönemini taklit ederek kanın çözülmesini ve tahliyesini sağlar.

İğne kullanımından sonra 3-5 gün içinde adet kanaması başlar. Eğer hekim gerekli ve uygun görürse adet söktürücü iğne tavsiye edebilir. Hekim önerisi ve onayı olmadan bu tür ilaç ve iğneleri kullanmak oldukça tehlikeli neticelere sebebiyet verebilir. Hele ki gebelik gibi bir durum söz konusuysa ve kişi bundan henüz haberdar değilse, adeti geciktiği için yaptıracağı iğne bebeğe zarar verebilir.

Gerekli muayene ve kontrollerden sonra hekim gerekli görürse zaten reçete edecektir. Adet söktürücü iğneler yüksek dozda hormon içerirler. Bilinçsiz ve sorgusuz sualsiz kullanılan adet söktürücü iğneler vücudun doğal hormon dengesini allak bullak edebilir.

Adet Söktürücüler 4

Üstelik her adet gecikmesinde adet söktürücü iğne kullanılması da tehlikeli ve risklidir. Eğer hekim uygun görürse ve önerilen dozlarda ve zamanlarda kullanılırsa adet söktürücü iğneler kadınlardaki adet gecikmesi problemini rahatça çözebilir.

Adet Söktürücü İlaçlar Ve Kullanımı

Adet söktürücü ilaçlar gebelikten korunma amaçlı, ve bazen de geciken adeti başlatabilmek için kullanılır. Bazı kadın hastalıklarında da tedavi amaçlı kullanıldığı olur.

Adet söktürücü hap kullanacak olan hamile değilse, rahim duvarına baskı yapılarak, rahim duvarlarının ve atıkların sökülüp atılması sağlanmış olur. Bu şekilde adet kanaması başlar.

Adet Söktürücüler 3

Kadınların adet döngülerinin ilk döneminde östrojen hormonu etkindir. İlerleyen günlerde ise progesteron hormonu ağırlık kazanır. Adet söktürücü ilaçlar da bu döngüyü taklit ederek etki sağlarlar. İlkin progesteron hormonu verilip, sonrasında ilaç kesildiğinde hormon seviyesi düşer ve 4-5 gün içinde adet başlar.

Doktor tavsiyesi ile kullanılacak bazı adet söktürücü ilaçlar şunlardır:

 •     Tarlusal 5 mg Tablet
 •     Luteynyl 5 mg Tablet
 •     Duphaston 10 Mg Tablet
 •     Cyclo- Progynova Draje
 •     Apranax Fort 550 mg  Tablet
 •     Naprosyn CR 750 mg 10 Tablet
 •     Advil Liquigel 200 Mg 20 Kapsül

Adet söktürücü ilaçları kullanmadan önce gebelik şüphesi olup olmadığı iyice tetkik edilmelidir.

Adet Söktürücü Yiyecek Ve İçecekler : Kereviz, maydanoz, dereotu, atkuyruğu, yabani kekik, civan perçemi, zerdeçal gibi bitkiler adet söktürücü olarak etkili olan şifalılardır.

 

Facebook Yorumları

13 Haziran 2017

15 Comments so far. Feel free to join this conversation.

 1. Gülsade 30 Eylül 2015 at 21:29 - Reply

  23 agustosta genetel bölgede amaliyatla yakma islemi yapildi .bu islenden sonra 1 hafta sonra regil oldum .o gunden sonra bi daha hasta olmadim 2 ay gecti 30 nisandada rahim agzi temizlenmisti regil olmamam bebi cok rahatsiz ediyor nasil regil olabilirim ne önerirsiniz ve ben evli degilimm

 2. tuana 27 Haziran 2016 at 12:23 - Reply

  ben mayisin 19da adet oldum ve simdi haziranin 19 olmam lazimdi ama ustunden bir hafta gecti hala olmadim ve bwn bazen vajinami kasiyorum acaba sorun olurmu

 3. gül 29 Haziran 2016 at 03:33 - Reply

  19 mayis adet baslangicimdi ve bu gun ayin 29 haziran adet olmadim sizce çokmu gecikti

 4. kübra 14 Ağustos 2016 at 00:09 - Reply

  çörek otu ve balın gerçekten faydası büyük. bilgiler için teşekkürler…

 5. Nagi 14 Ağustos 2016 at 00:21 - Reply

  Çok faydalı bir yazı olmua

 6. hale 17 Ağustos 2016 at 14:28 - Reply

  Adet söktürücü bitkilerde en etkili olan hangisi? Kullanan var mı arkadaşlar?

 7. Esra 15 Ekim 2016 at 15:51 - Reply

  Ben adet söktürücü olduğunu bilmeden kiraz sapıni iciyodum sıcak suda bekletip 3 aydır adet olmuyodum. 2 gün kiraz sapı içtim ve ertesi gün gerçekten söktürdü. Sonra internetten baktığımda öğrendim kiraz sapının ise yaradığını deneyin derim

 8. ela 1 Kasım 2016 at 09:50 - Reply

  erken adet olmak istiyorum lütfen yardım edin cok acill hastaneye gidicem cuma günü tahlil yaptırıcam acill bekliyorum

 9. ela 1 Kasım 2016 at 09:52 - Reply

  soğanı denedim ama cook acı tadı var içemedim

 10. ela 1 Kasım 2016 at 09:57 - Reply

  normalde 3 gün önce olacaktım ama nedense gecikti yardımmm

 11. ela 1 Kasım 2016 at 09:58 - Reply

  kasımın 6 sında hastanedeyim ve bugün ayın 1 i bekliyorum zaten adetim 3 gün sürüyor

 12. Nihal baloglu 13 Ocak 2017 at 13:55 - Reply

  Adet olmuyorum yas 42 yazan nihal baloglu

 13. Sinem 21 Ocak 2017 at 02:21 - Reply

  20 yaşındayım bekarım şu 3 yıldır aşırı düzensiz adet görmeye başladım bazen 3 ay bazen 2 ay adet göremedim doktora gittim herşeyin normal diyip gönderdi ama hala düzensiz ben adetimi söktürmesi için bir tutam maydanozları saplarından ayıklayıp bardağa koyuyorum üstüne sıcak su ve az miktarda şeker koyup maydanozları ile birlikte içiyorum ertesi gün adet görmeye başlıyorum bende çok işe yarıyor tavsiye ederim.

 14. Hatice 9 Eylül 2017 at 13:53 - Reply

  Adet geçktttik olmuyor mu

 15. Nurgul 10 Ekim 2017 at 10:58 - Reply

  Sogani denedm cok memnun kaldm mutis bisy

Yorumlarınızı bekliyorum...