Adet Gecikmesi Nedir, Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir, Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir, Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 14 Kasım 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Adet gecikmesi nedir,  üreme çağındaki her sağlıklı kadın gebelik süreci dışında ayda bir sefer adet kanaması yaşar. İki adet kanaması arasındaki aralığın 21 ila 31 gün olması ve adet kanamasının 3 ila 7 gün sürmesi normal olarak kabul görür.  İki adet arası sürenin 21 günden az ve 35 günden fazla sürmesi, adet kanamasının ise 3 günden az ve 7 günden fazla sürmesi adet düzensizliği olarak açıklanır.

Adet Gecikmesi Nedir, Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir, Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir, Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aşağı yukarı her kadın yılda 1-2 sefer adet düzensizliği yaşar. Bu düzensizlikte erken adet görme, geç adet görme, kanamanın çok az yahut çok fazla sürmesi gibi durumlar söz konusudur. Bu durum endişeye mahal bırakacak bir durum değildir. Ama adet düzensizliği sık yaşanmaya başladıysa vücutta bir şeylerin yolunda gitmediği düşünülebilir.

Böyle bir durumda yapılacak en doğru şey bir kadın doğum uzmanına  başvurmak olmalıdır. Adet kanamasındaki gecikme 10 günü bulduysa da hekime gitmek kaçınılmazdır. Gelin şimdi adet neden gecikir sorusunun yanıtlarına bakalım.

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmesinin sebepleri sayılırken ilk akla gelen ihtimal gebeliktir. Korunmasız cinsel ilişki yaşayan bir kadın adet gecikmesi yaşadığında ilk aklına gelen şey gebelik ihtimalidir. Adet gecikmesi akla ilk olarak gebeliği getirir. Böyle bir durumda mutlaka gebelik testi uygulanmalı ve bununla da yetinmeyip kanda gebelik testi yaptırılmalıdır.

Adet gecikmesi neden olur sorusuna verilecek bir yanıt da emzirme dönemi ve menopoza geçiştir. Emzirme dönemindeki kadınlarda ve menopoza giriş dönemlerinde de adet kanaması gecikebilmektedir.

Adet Gecikmesi Nedir, Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir, Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir, Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 1

Stres, sıkıntılı süreçler, depresyon, psikolojik travmalar, ani ve hızlı kilo kayıpları, çok ağır spor ve egzersizler, bazı ilaçlar, hormonal dengesizlikler, şok diyetler, seyahat, beyin tümörleri, kürtaj sonrası rahimde meydana gelen yapışıklıklar, doğum kontrol hapları, üreme sistemindeki bazı kist ve tümörler, sözgelimi polikistik over sendromu, obezite, diyabet, çölyak hastalığı, tiroid ve hipofiz bezi problemleri de adet gecikmesi yapabilmektedir.

Adet Gecikmesi Belirtileri

Adet gecikmesinin en net belirtisi, adından da anlaşılacağı üzere adet kanamasının başlaması gereken günde başlamamasıdır. Yumurtanın, içinde bulunduğu foliküller çatlamadığında adet kanaması da başlamaz. Adet kanamasının belirtilerini aramak değil, adet kanamasının nelerin belirtisi olduğunu sorgulamak gerekir. Adet gecikmesi her kadında bir parça da olsa huzursuzluk yaratır.

Adet gecikmesi döneminde, adet döneminden önce görülen semptomlar görülmez. Tatlı yeme isteği, libidoda artış, rahimde kasılma ve regl sancısı, memelerde şişkinlik ve gerginlik hissi, huzursuz ve sinirli olma gibi tipik adet öncesi belirtileri, adet gecikmesinde görülmez.

Adet Gecikmesi Nedir, Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir, Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir, Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 2

Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir?

Adet gecikmesini iyi gelen, adet söktürücü özelliği olan bazı bitkilere başvurmak da iyi bir çözümdür. Papatya, adaçayı, dereotu, reyhan,  kekik, zencefil, tarçın, zerdeçal, rezene, maydanoz, aloe vera, taze sıkılmış üzüm ve havuç suyu, safran, kişniş tohumu, elma sirkesi, kuru incir çayı, nar suyu, ananas, kabak çekirdeği ve papaya bitkisi en etkili adet söktürücülerdendir.

Adet Gecikmesi Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 • Biberiye ve papatyayı demleyerek içebilirsiniz.
 • Civanperçemi ve çörek otunu kaynatarak içebilirsiniz.
 • Çörek otunu balla karıştırarak yiyebilirsiniz.
 • Bal ilave edilmiş yahut sade kekik çayı içebilirsiniz.
 • Çiriş tunu kaynatıp balla içebilirsiniz.
 • Dereotunu dövüp, kaynatıp içebilirsiniz.
 • Kuş dilini balla karıştırarak içebilirsiniz.
 • Kerevizi adet gecikmesi yaşadığınız dönemde daha sık tüketebilirsiniz.
 • Çobançantası bitkisi ile yaptığınız çaydan içebilirsiniz.

Adet Gecikmesi Nedir, Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir, Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir, Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 4

İbrahim Saraçoğlu adet söktürücü kür tarifi

 • 20 gram çobançantası otu ve 20 gram at kuyruğu otunu havanda iyice ezin ve karışımı 1 litre suyun içine ilave ederek 20-25 dakika bekletin. Kürünüz hazır.

Suna Dumankaya adet söktürücü çay tarifi

 • 1 tutam kekik ve 1 tutam reyhan otunu karıştırın ve bu karışımı yarım litre kaynamış suyun içine ilave edip 3 dakika daha kaynatın. Bu kürü günde 3 sefer içebilirsiniz.

Facebook Yorumları

14 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...