Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir, Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir?

Yayınlanma Tarihi: 10 Eylül 2017 Ekleyen: Gaye AKSOY


Bayanlarda görülen regl kanı beklenen süre içerisinde gelmemesi durumunda buna adet gecikmesi adı verilmektedir. Adet gecikmeleri genel olarak stresten ve kansızlıktan meydana gelen bir durumdur. Uzmanlar tarafından belirtilen adet gecikmesi nedeni tiroit hormonunun fazla salgılanması veya az salgılanması neticesinde meydana gelmektedir.

Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir, Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir?

Hormon bozukluğun belirtisi vücutta ve yüzde görülen aşırı kıllanma sorunudur. Bunun için endokrinoloji de hormon testi yaptırmak gerekir. Doktorun tavsiyesine göre adetinizin düzenli bir hale gelmesi için çeşitli ilaçlar tavsiye edebilir.

Adet gecikmesinin diğer bir nedenleri de menopoza girme, çeşitli hastalıklar geçirmeye, rahim hastalıkları, beyinde bulunan tümörler ve bazı kitleler kürtaj sonrası rahimde oluşan yapışıklıklar, kadın üreme organlarında gen hastalıklar, şok diyetler yapma ve yemek yeme bozuklukları bunlardan bazılarıdır. Adet gecikmeleri 7 güne kadar normal olarak kabul edilmektedir.

Adet gecikmesinin fazla bir süresi yoktur. Bazı sorunlar olursa adet gecikmeleri aylarca sürebilir. Adet gecikmelerinde kök durumları öğrenmek için kadın doğum uzmanı doktoruna başvurmak gerekir. Doktor hormon testi yaparak ultrasonla rahim ve yumurtalıkları izleyerek durumun tespitini yapabilmektedir. Buna göre de gerekli tedavi işlemlerine başlayacaktır. Birçok kadın emzirme döneminde adet gecikmesi de yaşayabilir. Emzirme dönemi bittikten sonra normal adet görmeye başlar.

Stres kaygı ve depresyona girmek adet gecikmelerinde neden olmaktadır. Depresyon bayanların adet gecikmeleri oldukça fazla olmaktadır. Depresyondan çıktıktan sonra adet dönemleri normal bir hal alır. Menopoza giren bayanlar 2 veya 8 yıla kadar adet dönemi bozuklukları yaşayabilirler.

Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir, Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir? 2 1

Normalin altında kilo da bulunanlar vücuttaki östrojen hormonunun üretimi düşerek bayanlarda adet gecikmesi meydana gelir. Beslenmenizde büyük bir önem vererek kilo alın ve regl döneminiz düzene girecektir.

Diyabet ve çölyak hastalıkları da adetlerde olumsuz yönde etki yapmaktadır. Bu hastalıklar neticesinde adette gecikmeler meydana gelir. Doktor kontrolünde verilen ilaçlar adet gecikmelerini normal bir düzene sokar. Adet döngüsünün başlangıç yıllara ergenlikte başlar. Daha sonra düzene girmesi zaman alır. Regl başlangıcında daha sonraki yıllarda genç kızlarda görülen adet düzensizliği normal olarak kabul edilmektedir. Adet gecikmesinin bir diğer nedeni de normal kilonun üzerinde olmanızdır.

Diyetisyen tarafından verilen programa göre belli bir kiloya gelmek şartıyla adet gecikmelerimiz normal bir düzene girer. Hesap makinesi hamilelik döneminde adet gecikmeleri de olmaktadır. Nedeni ise hamilelikten kaynaklanmaktadır. Uzun ve aktif cinsel hayatınız var ise regl gününüz geçmiş ise gebelik testi yaptırmak daha uygun olur.

Doğum kontrol hapları vücudun hormon dengesini bozulduğundan adet gecikmelerinde en önemli unsurlardan biridir. Adet gecikmeleri 7 güne kadar çok normal kabul edilmektedir. Adet gecikmeleri uzun bir süre devam ettiği ise doktora giderek kontrol yaptırmanız gerekmektedir.

Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir, Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir? 4

Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir?

Adet gecikmesi kaç gün normaldir diye sorulduğunda 7 güne kadar olan adet gecikmesi normal görülmektedir. Perimenopoz menopoza geçiş süresi olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde adet gecikmesi oldukça fazla olmaktadır.  Adet neden gecikir diye düşünüyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

Bayanlarda normal adet günlüğü 28 gün olarak kabul edilir. Fakat bu süreler 21 ile 35 gün arasında değişimler gösterebilir. Bundan dolayı adet gecikmesi kaç gün olur gibi bir soruya karşılık cevabı ise 7 gündür. Yedi gün olan gecikme veya erken adet görme normal olmaktadır. Ortalama 4 gün süren adet günü 2 veya 7 gün de devam edebilir. Daha uzun süren durumlarda gebelik gibi bir durum olmazsa buna Adet gecikmesi denebilir.

Bundan dolayı her kadın Adet gecikmesi yaşamaktadır. Adet düzensizliği uzun sürerse ciddi problemler olabilir. Kız çocuklarında adet görme yaşı 12 ile 16 yaşları arasındadır bu yaşlardan itibaren başlayan adet görmesi menopoza girene kadar devam etmektedir.

Menopoz döneminde Rahim gebelik için hazırlanmayı bırakır ve adet döngüsü bitmiş olur hamile kalmaya çalışmıyorsanız bu sürede adet gecikmesi sağlık problemleri açısından bir sorun oluşturmaktadır. Adet dönemi ile ilgili doktorunuza başvurmanız gereken durumlar şunlardır;

Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir, Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir? 5

  1. Adetin aniden kesilmesi
  2. 16 yaşına kadar adetin başlaması gerekir
  3. Uzun süren adet kanamaları sağlık sorunlarının ortaya çıkarır
  4. Çok ağırlaşan adet kanamaları
  5. Adet esnasında birkaç damladan daha fazla kanama oluşuyorsa

Doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra yani 6 hafta sonra adet normal olmalıdır.

Tampon kullandıktan sonra kendinizi hasta hissetmeniz durumunda mutlaka doktora başvurmak gerekir.  Bayanlar doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktıktan sonra birkaç ay adet gecikmesi yaşayabilmektedirler. Hormonal dengesizlikler adet düzenini değiştirmektedir. Kist veya tümörler adet ile ilgili birtakım sorunlar çıkartmaktadır. Düzenli olarak adet gören bir kadın adet dönemi 21 veya 35 gün arasında hesaplanmalıdır adet görülen ilk gün birinci gün olarak hesaplanır.

Adet dönemi tarihi üzerinden bir hafta geçmiş ise buna adet gecikmesi denilir. Çoğu kadın 28 günde adet görmektedir. Bazı kadınlar da bu süre birkaç gün önce veya sonra olabilir. Bundan emin olabilmeniz için adet döneminin süresini iyi bilmek gerekir. Yeni adet dönemine giren genç kızlar vücut adet dönemlerini belirli bir düzene getirinceye kadar adet gecikmesi yaşayabilir.  Birkaç ay hiç adet görmemesi normalde, genç kızlar birkaç yıl adet gecikmesi olursa bu durum çok normaldir.

Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir, Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir? 6

Cinsel yaşantısı aktif durumda olan bir kadın adet gecikmesi yaşıyormuş ise ilk önce bir gebelik testi yaptırması gerekir. Yapılan test sonucu hamilelik gibi bir durum yok ise adet gecikmesi nedenleri araştırması gerekir. Bundan dolayı adet gecikmesi oluyorsa sağlıksal bir sorunlar meydana gelmiştir.  Doktorların çeşitli hormon takviyeleri ile bu adet gecikmelerini önlemiş olursunuz.

Bayanlarda görülen adet dengesizliklerinin başlıca nedenleri şunlardır;

Yetersiz beslenmek, fazla kilolar, stres taşınma, tiroit bezi sorunları, Polikistik Over Sendromu, doğum kontrol haplarının etkileri, çölyak benzeri kronik hastalıklar ve menopoz gibi durumlar adet dengesizliklerini ortaya çıkartır.

Adet gecikmesinin tedavisi mümkün olmaktadır. Gerekli muayene ve hormon kan testleri yapıldıktan sonra adet düzensizliği olduğu ortaya çıktığı takdirde doktor bu durumu kontrol altına almak için gerekli bütün testleri yapmak zorundadır. Bu açıklamış olduğumuz adet dengesizliklerin ortaya çıkaran durumlardır. Bunlar olmuş olsa da en önemlisi bir Jinekolog tarafından yapılacak olan bazı testlerden sonra adet gecikmesinin nedenleri ortaya çıkabilir. Örneğin ani bir kilo kaybında adetin izin günü değiştiyse buna bağlı olan farklı nedenlerden dolayı adetiniz de gecikme yaşamış olursunuz.

Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir, Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir? 3

Her bayan bu adet gecikmelerinde mutlaka bir doktora başvurmaları gerekir. Adet gecikmelerinin nedenlerini araştırıp sağlık açısından bir sorun olup olmadığını öğrenmiş olurlar. Sağlıksız bir beslenme bayanlarda adet gecikmelerine neden olmaktadır. Bundan dolayı beslenmeye çok önem verilmelidir. Sağlıksız beslenme diğer hastalıklarında başlangıcı sayılır. Bunun için beslenmenize çok önem vermesiniz. Diğer bir yandan mutlaka bir doktor kontrolünde bulunmanız gerekir.

Kontrol aşamalarını asla es geçmemeniz gerekir. Her hastalıkta olduğu gibi böyle durumlarda son derece titizlikle ilerlemeli ve tetkikler yapılmalıdır. Doktorunuz ne tavsiyelerde bulunursa onlara uymanız sağlığınız açısından son derece doğru bir karar olacaktır. Doktorların her dediğine uymanız sağlığınız açısından en doğru karar olacaktır.

Facebook Yorumları

10 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...