Acı Çehre Çayı Nedir, Acı Çehre Çayı Nasıl Kullanılır, Acı Çehre Tohumu, Acı Çehre Çayının Faydaları Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 24 Ağustos 2017 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Acı çehre çayı, akdiken bitkisinin tohumundan elde edilmektedir. Orta boylu ve yaprak döken bir bitkidir. Dalları ince ve kabuğu kahverengidir. Boyu ortalama 1 metreye kadar boyu uzayabilmektedir. En popüler tüketim şekli çay şeklinde içilmesidir. Bu makalede acı çehre çayı nedir, acı çehre çayı nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Acı Çehre Çayı Nedir, Acı Çehre Çayı Nasıl Kullanılır, Acı Çehre Tohumu, Acı Çehre Çayının Faydaları Nelerdir? 2

Acı Çehre Çayı

Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açan bitki, Ekim ayı gibi dut şeklinde meyve verir. Çok aşırı sıcak iklimi sevmeyen açı çehre çayının sağlık açısından çok sayıda faydasının olduğu bilinmektedir. Sırası gelmişken acı çehre çayının faydalarına göz atabiliriz.

Kabızlık pek çok kişinin sık yaşadığı bir sağlık sorunudur. Çoğunlukla düzensiz ve lif yönünden fakir beslenme sonucu ortaya çıkan kabızlık bazen ciddi bir probleme dönüşebilmektedir. Acı çehre çayı tüketerek kabızlık ile başa çıkabilirsiniz ki acı çehre çayı kabızlığa karşı önerilen bitkisel alternatifler içinde iyi bir seçenektir. Günde sabah ve akşam olmak üzere 2 defa acı çehre çayı içilmesi sağlıklıdır.

Safra kesesi sorunlarını önleme ve taş düşürülmesinde de acı çehre çayı etkili bir bitkidir. Çok faydalı ve taşların düşürülmesinde de oldukça etkilidir. Acı çehre çayı sindirim sistemi ve bağırsakları daha aktif çalıştırma özelliği sayesinde safra kesesi üzerinde dengeleme etkisi yapar.

Acı çehre çayının zayıflamaya etkisi çok fazladır. Kısa sürede kalıcı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin her gün düzenli bir şekilde acı çehre çayı tüketmesi oldukça faydalıdır. Kaldı ki acı çehre çayı ile zayıflayanlar çok fazladır. Düzenli kullanım durumunda zayıflatıcı özelliği bulunmaktadır.

Acı Çehre Çayı Nedir, Acı Çehre Çayı Nasıl Kullanılır, Acı Çehre Tohumu, Acı Çehre Çayının Faydaları Nelerdir? 3

Kanser çağımızın en büyük sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Kansere neden olan hücreleri yok etmek için acı çehre çayı içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Düzenli kullanım durumunda acı çehre çayının kanser hücreleri ile etkin bir şekilde savaştığı söylenebilir. Kanserli hücreleri yok etmekten bahsetmek hayli iddialı ve lüks olur; ancak kanser oluşumunu önleyebilir diyebiliriz.

İnsan vücudunun temel taşlarından biri de karaciğerdir. Sağlıklı bir karaciğer için acı çehre çayı oldukça etkili olmaktadır. Bu noktada acı çehre çayı faydaları arasında karaciğere olan etkilerinden söz edebiliriz.

 • Sinir hücrelerini düzenleme ve sinirleri yatıştırma da acı çehre çayının özelliklerinden biridir. Bununla birlikte uyku düzeni bakımından acı çehre çayının düzenli tüketilmesi gerekmektedir.
 • Acı çehre çayının hassas ciltler üzerinde gençleştirici etkisi de vardır. Bununla birlikte yaşlanmayı geciktirir ve cildin yaşam boyu genç kalmasını sağlar.
 • Cildi nemli tutması ve taze bir cilt vadetmesi de  acı çehre çayının faydaları arasındadır.
 • Cilt üzerinde oluşabilecek aknelere karşı etkin bir savunma sağlayan acı çehre çayının saç sağlığı için de etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu çay düzenli kullanımı durumunda saç dökülmesini önler, saçları besler ve daha güçlü bir saç yapısına yardımcı olur.
 • Acı çehre çayı müshil etkisi ile sindirim sistemini düzene sokar.

Acı Çehre Çayı Nedir, Acı Çehre Çayı Nasıl Kullanılır, Acı Çehre Tohumu, Acı Çehre Çayının Faydaları Nelerdir? 4

Tüm bu faydaları insan sağlığı açısından çok önemlidir. Kimyasal ilaç yerine bu tür bitkisel ürünlerin kullanılması daha sağlıklıdır. Acı çehre çayı kullananlar genel olarak faydalarını görmektedir.

Her şeyin olduğu gibi, acı çehre çayının da fazla tüketilmesi durumunda bir takım yan etkileri oluşabilmektedir. Düzensiz ve aşırı tüketimi durumunda bazı yan etkiler görülebilmektedir.

 • Çok fazla kullanılması durumunda kas kasılması, mide krampları, ishal ve mide sancıları gibi yan etkiler görülebilmektedir.
 • Sıvı kaybı da yaşanabilecek yan etkilerinden birisidir. Sıvı kaybına karşın fazla miktarda sıvı takviyesi yapmak gerekebilir.
 • Çocuklar için risklidir. Küçük yaşlarda acı çehre çayı tüketilmesi önerilmemektedir.
 • Hamile ve emziren kadınların aynı şekilde acı çehre çayı tüketmesi riskli sayılmaktadır.

Acı Çehre Nasıl Kullanılır?

Acı çehre nasıl kullanılır diye merak edenler makaleyi okumaya devam edebilir. Akdiken olarak bilinen ve ılık iklimleri seven bu bitkinin kullanımını bilmek gerekir. Pek çok faydasının olduğu ve sağlık açısından mutlaka tüketilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Acı Çehre Çayı Nedir, Acı Çehre Çayı Nasıl Kullanılır, Acı Çehre Tohumu, Acı Çehre Çayının Faydaları Nelerdir? 5

Öncelikle acı çehre otu nasıl kullanılır hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Sağlık açısından çok faydalı olduğunu söylemiştik. En önemli faydası zayıflatma özelliğidir. Kısa sürede ciddi oranda ve kalıcı bir şekilde kilo vermek mümkündür. Nasıl kullanılması gerektiği aşağıdaki gibidir.

 • Acı çehre kullanımı tok karnına daha faydalıdır. Acı çehreyi tok karnına içmek gerekir.
 • Acı çehre tohumu ılık su ile çiğneyerek tüketilmelidir.
 • İlk gün 3-4 tane yeterlidir.
 • Devam eden günlerde azaltmak gerekir. Sabah akşam alınması yeterlidir.
 • Düzenli kullanmak faydalarını görmek adına çok önemlidir.
 • En ideal tüketim zamanı yemeklerden 30 dakika sonrasıdır.
 • Daha etkin faydalarını görmek için her gün 1 saat tempolu yürüyüş ile destelemek gerekmektedir.

Bu detaylara dikkat ederek acı çehre otunu tüketmek gerekir. Acı çehre otunu çay şeklinde de içebilirsiniz. Halk arasında en çok çay şeklinde tercih edilmektedir. Acı çehre bitkisinin önemli faydaları vardır demiştik. Acı çehre çayı nasıl kullanılır diye merak edenlere öncelikli olarak bilgilendirme yapalım istiyoruz. Acı çehre çayı, tohumlarının sıcak suda kaynatılmasıyla elde edilmektedir.

Acı Çehre Tohumu

Acı çehre tohumu, sağlık açısında pek çok önemli faydası olan bir bitkidir. Özellikle yaz aylarında hızlıca zayıflamak isteyenlerin imdadına yetişmektedir. İçerisinde bulunan etkin maddeler sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.

Acı çehrenin faydaları, zararları ve acı çehre tohumu nasıl kullanılır noktasında tüm bilgiler, kilo verme sürecinde olan kişilerin işine yarayacaktır. Bu tohumun sindirim sistemi üzerinde etkileri büyüktür. Gaz oluşumunu engellemekte ve bağırsakları daha aktif bir şekilde çalıştırmaya yardımcı olmaktadır. Acı çehre tohumunun kullanımı şu şekildedir.

 • Acı çehre tohumu iki türlü kullanılabilmektedir. Ya tohum ya da çay olarak tüketilebilmektedir.
 • Tohum olarak kullanmak isteyenlerin ilk gün 3-4 tane tohumu  ılık su ile tok karnına içmeleri gerekmektedir.
 • Sakız gibi çiğnenmesi de uygundur.
 • İlerleyen günlerde 2 adet alınması yeterlidir.
 • Sabah ve akşam yemeklerinden sonra alınması en ideal seçimdir.
 • Kullanımı boyunca yürüyüş yapmak şarttır. Özellikle zayıflamak isteyenler için çok önemlidir.

Bitkiyi kullananların faydalarını gördüğünü söyleyebiliriz. Maksimum 1 metre uzunluğu olan, Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açan ve de daha sonra Ekim ayında Dut gibi meyve veren bir bitkidir. Mide, sindirim, sinir sistemi, kalp ve damar sağlığı, kanser ve bunun gibi daha pek çok konuda faydaları mevcuttur. Acı çehre tohumunun faydalarını maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:

Acı Çehre Çayı Nedir, Acı Çehre Çayı Nasıl Kullanılır, Acı Çehre Tohumu, Acı Çehre Çayının Faydaları Nelerdir? 6

 • Bağırsak uyarıcı ve idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Hızlı zayıflamak isteyenler için bire birdir.
 • İshal yapıcı etkisi bulunmaktadır. Kabızlığı önlemektedir.
 • Vücutta bulunan toksinleri atmada yardımcı olmaktadır.
 • Kanın temizlenmesi için çok faydalıdır.
 • Zayıflamak için kullananların bol sıvı tüketimi ve egzersizleri ile çok daha hızlı sonuç alması mümkündür.
 • Özellikle bağırsakların temizlenmesi amacı ile kullanılmaktadır.
 • Kronik kabızlık problemlerini tedavi etmektedir.

Bazı durumlarda belirgin zararları ve yan etkileri görülebilmektedir. Bu tür etkileri düzensiz ve bilinçsiz kullanımlarda ortaya çıkmaktadır. Acı çehre tohumu zararları şöyle sıralanabilir:

 • En önemli kaybı vücutta yarattığı sıvı kaybıdır. Sıvı kaybının oluşmasından dolayı çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir. Bu süreçte bol sıvı tüketimi yapılması çok önemlidir.
 • Aşırı sıvı kaybı nedeniyle mide ve bağırsak sorunları yaratabilir.
 • Acı çehre tohumunun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkisi görülebilmektedir.
 •  Doğal besinlerden alınması gereken vitamin ve minerallerin emilimini engellemektedir.
 • Karaciğer değerlerini yükseltmektedir. Aşırı yükselme durumu risklidir.
 • Bulantı, kusma ve ishal gibi durumlar sıklıkla yaşanabilmektedir.
 • Vitamin ve mineral alımını azalttığı için halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik gibi durumlar olabilmektedir.
 •  Hızlı kilo verme etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle kalp çarpıntılarına yol açabilmektedir.
 • Karaciğer ve diyabet hastalığı olanların acı çehre tohumu kullanmamaları gerekmektedir.

Acı Çehre Çayı Nedir, Acı Çehre Çayı Nasıl Kullanılır, Acı Çehre Tohumu, Acı Çehre Çayının Faydaları Nelerdir? 7

Tüm bu bahsettiğimiz  yan etkileri aşırı kullanımlarda ortaya çıkmaktadır. Bilinçli ve dikkatli kullanımlarda bu gibi sorunlar ortaya çıkmayacaktır. Doğal bir bitki olduğu için faydaları daha fazladır. Yetişkinlerin daha fazla kullanması gereken bir üründür. Çocuk ve ergenlik dönemlerinde tavsiye edilmemektedir. Bunun yanı sıra hamile ve emziren annelerde de kullanımı uygun değildir.

Ülkemizde acı çehre tohumu kullanımı daha çok çay şeklindedir. Sıcak suda kaynatılarak yapılmaktadır. Tohumların bir cezve ya da çaydanlık içerisinde bulunan suya eklenmesi ve kaynatılması ile elde edilebilmektedir. Normal ve ideal olanı günde 2 fincan içilmesidir. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinden yarım saat sonra birer fincan acı çehre çayı içilebilir.

Acı çehre tohumu, sağlık açısından pek çok önemli faydası olan bir bitkidir. Özellikle yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde zayıflamak isteyenlerin imdadına yetişmektedir. İçerisinde bulunan etkin maddeler sayesinde zayıflama etkisi çok fazladır.

 • Bağırsak uyarıcı ve idrar sökücü özelliği bulunmaktadır.
 • Hızlı zayıflamak isteyenler için bire birdir.
 • İshal etkisi bulunmaktadır. Kabızlığı önlemektedir.
 • Vücutta bulunan toksinleri atmada yardımcı olmaktadır.
 • Kanın temizlenmesi için çok faydalıdır.
 • Zayıflamak için kullananların bol sıvı tüketimi ve spor egzersizleri ile çok daha hızlı sonuç alması kolay olacaktır.
 • Özellikle bağırsakların temizlenmesi amacı ile kullanılmaktadır.
 • Kronik kabızlık problemlerini tedavi etmektedir.

Bazı durumlarda belirgin zararları ve yan etkileri görülebilmektedir. Bu tür etkileri düzensiz ve bilinçsiz kullanımlarda ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda acı çehre tohumu zararları ortaya çıkmış olacaktır. Ne gibi zararlarının olduğunu aşağıda bulabilirsiniz.

Acı Çehre Çayı Nedir, Acı Çehre Çayı Nasıl Kullanılır, Acı Çehre Tohumu, Acı Çehre Çayının Faydaları Nelerdir? 8

 • En önemli kaybı vücutta yarattığı sıvı kaybıdır. Sıvı kaybının oluşmasından dolayı çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir. Bu süreçte bol sıvı tüketimi yapılması çok önemlidir.
 • Aşırı sıvı kaybı nedeniyle mide ve bağırsak sorunları yaratabilir.
 • Acı çehre tohumunun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkisi görülebilmektedir.
 • Doğal besinlerden alınması gereken vitamin ve minerallerin emilimini engellemektedir.
 • Karaciğer değerlerini yükseltmektedir. Aşırı yükselme durumu risklidir.
 • Bulantı, kusma ve ishal gibi durumlar sıklıkla yaşanabilmektedir.
 • Vitamin ve mineral alımını azalttığı için halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik gibi durumlar olabilmektedir.
 • Hızlı kilo verme etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle kalp çarpıntılarına yol açabilmektedir.
 • Karaciğer ve diyabet hastalığı olanların bu tohumu kullanmamaları gerekmektedir.

Tüm bu bahsetmiş olduğumuz yan etkileri aşırı kullanımlarda ortaya çıkmaktadır. Bilinçli ve dikkatli kullanımlarda bu gibi sorunlar ortaya çıkmayacaktır. Doğal bir bitki olduğu için faydaları daha fazladır. Yetişkinlerin daha fazla kullanması gereken bir üründür. Çocuk ve ergenlik dönemlerinde tavsiye edilmemektedir. Bunun yanı sıra hamile ve emziren annelerde de kullanımı uygun değildir.

Acı Çehrenin Faydaları

Açı çehrenin zararları faydalarına da göz atmakta yarar var.

 • Acı çehrenin önemli faydalarından biri müshil özelliğidir. Halk arasında çok sık kullanılmakta ve laksatif özelliği ile bağırsakların daha hızlı hareket etmesini sağlamaktadır.
 • Karaciğer sağlığını koruma ve destekleme konusunda çok iyidir. Günlük tüketilen besinlerin ardından alınan acı çehre, karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır. Özellikle acı çehre çayının bu anlamda tüketilmesi gerekmektedir.

Acı Çehre Çayı Nedir, Acı Çehre Çayı Nasıl Kullanılır, Acı Çehre Tohumu, Acı Çehre Çayının Faydaları Nelerdir? 9

 • Uykusuzluk problemi olanlar için acı çehre etkili bir bitkidir. Günlük 1-2 fincan acı çehre çayı tüketilerek uyku düzeni sağlanabilir. Özellikle sinir sistemi üzerinde çok olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir.
 • Kilo çok önemli bir sorundur. Özellikle ülkemizde fazla kilolar pek çok kişi için problem haline dönüşmektedir. Fazla kilolarla baş etmek için acı çehre tüketilmesi gerekmektedir Düzenli alınması durumunda kilo verdirme özelliği bulunmaktadır.
 • Müshil etkisi ve bağırsakları hızlı çalıştırma özelliği ile kabızlık sorununa karşı etkili bir çözümdür. Bitkisel bir çay olan acı çehre, kabızlık sorunu çekenlerde ve yaşlı insanlar için önerilmektedir.
 • Safra kesesi sorunlarına karşı etkili bir bitkisel çözümdür. Orta ve uzun vadeli kullanımlarda safra kesesi sorunlarını düzene sokmaktadır. Özellikle safra kesesinde oluşabilecek taşları önler ve aynı zamanda düşürülmesine yardımcı olur.
 • Kanseri önlemede de acı çehre bitkisinin faydaları bilinmektedir. Düzenli kullanılması durumunda kanserle mücadele özelliği bulunmaktadır. Kanser oluşumuna neden olan hücrelerin vücut içerisinde yok edilmesini sağlamaktadır.
 • Vücudun ve cildin daha genç görünmesini sağlar. Yaşlanma belirtilerini geciktirir ve daha genç görünmenize yardımcı olur.
 • Özellikle ciltte oluşan en büyük problemlerden birisi de aknelerdir. Bu sivilcelerle mücadele etmek adına acı çehre kullanımı büyük önem arz etmektedir. Ergenlik dönemlerinde daha sık görülen akneleri acı çehre ile yok edebilirsiniz.
 • Cildi nemlendirmek, taze tutmak ve daima genç görünmesini sağlamak için acı çehre tüketilmelidir.
 • Acı çehre saç dökülmelerine karşı da etkilidir. Güçsüz ve zayıf saçların onarımı, bakımı ve daha sağlam olması için acı çehre tüketimi önerilmektedir.

Bu ve bunun gibi daha pek çok faydası bulunmaktadır. Doğadan gelen bu özel bitkiyi çay olarak tüketebilirsiniz. Bu sayede acı çehrenin faydaları daha fazla ortaya çıkmış olacaktır. Faydalarının yanında düzensiz ve fazla kullanılması durumunda bazı zararlarının da olduğu bilinmektedir. Olası zararları aşağıdaki gibidir.

Acı Çehre Çayı Nedir, Acı Çehre Çayı Nasıl Kullanılır, Acı Çehre Tohumu, Acı Çehre Çayının Faydaları Nelerdir? 1

 • Acı çehrenin ağız yoluyla ve azami 1 hafta süreyle kullanılması gerekir. Bunun aksi durumlarda faydadan çok zararları olacaktır.
 • Mide rahatsızlıkları ve mide krampları yan etki olarak yaşanabilir.
 • Vücudun susuz kalmasına neden olabilmektedir.
 • Vitamin, mineral seviyelerinin düşmesine neden olabilmektedir.
 • Uzun süreli kullanım kalp ve damar sağlığını riske atabilir.
 • Kas güçsüzlüğü yine uzun süreli kullanımlar sonucu ortaya çıkabilecek riskli durumlar arasında yer almaktadır.
 • Hem gebelik, hem de emzirme dönemlerinde acı çehrenin zararı olmadığına dair bir bilgi yoktur. Bu dönemlerde dikkat edilmesi ve kullanılmaması gerekmektedir.
 • Çocuklar için acı çehre güvenli değildir. Bu nedenle çocukların acı çehre tüketmesine izin vermemek gerekir.

Facebook Yorumları

24 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...